Eğitim-iş Edirne\'den Öğretmenler Günü Kahvaltısı

Eğitim-iş\'li öğretmenler için Edirne Şubesi kahvaltı düzenledi. Programda ayrıca Eğitim\'İş üyesi olarak emekli olan öğretmenlere de plaket ve çiçek takdim edildi.

Haberler 22.11.2015, 18:36
Eğitim-iş Edirne\'den Öğretmenler Günü Kahvaltısı

Eğitim-iş'li öğretmenler için Edirne Şubesi kahvaltı düzenledi. Programda ayrıca Eğitim'İş üyesi olarak emekli olan öğretmenlere de plaket ve çiçek takdim edildi.

Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

Değerli Arkadaşlarım, sevgili misafirler ve basın mensupları

Eğitim İş Edirne Şubemizin düzenlemiş olduğu öğretmenler günü kahvaltısına hoş geldiniz.

24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği'nin kabul edildiği  gündür.  Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü olan, 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. Günümüze kadar kutlanmaya da devam edilmektedir. 

Cumhuriyetin ilk yıllarında öğretmenlik en saygın mesleklerin başında gelmektedir. Bununla ilgili Atatürk’ün anılarında; Kırşehir’de öğretmenler üç ay maaş alamadıklarını bildiren bir telgrafı Atatürk’e gönderdiklerinde, Atatürk derhal Milli Eğitim Bakanını arayınız ve hemen maaşların elden götürülmesini emrini vermiştir. Bir başka anısında ise, milletvekilleri maaşlarına zam istiyorlar ne yapacağız sorusuna Atatürk, öğretmen maaşını geçmeyecek şekilde düzenleyiniz emrini vermiştir.

Günümüz Türkiye’si ile karşılaştırdığımızda ise, AKP hükümeti, hem manevi hem de maddi anlamda öğretmen ve öğretmenlik mesleğini sıradan bir hale getirmiştir. Son günlerde, en büyük güvencemiz olan 657 sayılı devlet memurları kanunu kaldırılarak, sözleşmeli yapılmak istenilmektedir. Hükümet, memurları  devlete yük olarak görmektedir.  Yakın tarihte ülkemizi ziyaret eden Finlandiya devlet başkanı, ülkesinin kalkınmasını eğitime ve öğretmene yaptıkları yatırıma borçlu olduklarını belirtmiştir.

Değerli arkadaşlarım;   öğretmenler günümüzü kutlarken arkadaşlarımız mutlu değil. Öğretmenlerimiz her gün sorunlar yaşamaktadır.  Her yıl arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunlardan dolayı elli- altmış dava mahkemelere açmaktayız. Bu da yaşadığımız sorunların ne kadar çok oduğunu göstermektedir. Öğretmeni destekleyen ne milli eğitim müdürlüğü, ne de  öğretmene sahip çıkan bir bakanlığımız  vardır diyemiyoruz.

Değerli arkadaşlarım, öğretmenler günü kahvaltımızın amacı bir arada ve birlik berberlik içinde olmanın yanında Eğitim İş üyesiyken emekli olan arkadaşlarımızıda  yeni bir hayata uğurlamak idi. Bu nedenle  emekli olan arkadaşlarımızı  isim isim okuyarak sahneye davet edip, kendilerine plaketlerini sunmak istiyoruz.

İrfan Demirkan ve Yücel Balkanlı(Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı)

Hülya Karakaş ve Feridun Kerez (Aydoğan)

Mustafa Erdaş ve Emel Zaimoğlu (Tayfun Odabaşı)

Mübeccel Türen ve Ayşe Tosun (Erhan Toprak)

Alirıza Güzelharcan ve Fatma Paytar(Nedim Zobar)

İbrahim Kıyar(Olcay Dal)

Ferhan Kızılkaya(Bülent Örs)

Hüseyin Kılıç(Engin Çoğal)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@