Eğitim-İş Devrim Yasalarına Sahip Çıktı

DENİZLİ'de Eğitim-İş Sendikası'na üye öğretmenler, 3 Devrim Yasası'nın kabulünün 91'inci yıldönümü kapsamında bugün okullardaki ilk saatlerinde 'laiklik' ders

Haberler 03.03.2015, 19:44 02.03.2016, 21:06
Eğitim-İş Devrim Yasalarına Sahip Çıktı
DENİZLİ'de Eğitim-İş Sendikası'na üye öğretmenler, 3 Devrim Yasası'nın kabulünün 91'inci yıldönümü kapsamında bugün okullardaki ilk saatlerinde 'laiklik' dersi verdi, Yürüyüş düzenleyerek Çağdaş, bilimsel, akılcı ve laik eğitim sistemi talep edildi.

Eğitim-İş Sendikası'na üyesi öğretmenler, 3 Mart 1924'teki 3 Devrim Yasası'nın kabulünün 91'inci yıldönümü nedeniyle, Gazi Bulvarı'ndan Valilik önüne kadar 'Laiklik özgürlüktür', 'Türkiye laiktir, laik kalacak' ve 'Laik devlet, laik toplum' sloganları eşliğinde 60 kişi yürüyüşe geçti. CHP'lilerin de destek verdiği yürüyüş, Valilik önünde son buldu. Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu. 
Topluluk adına konuşan Sendika Şube Başkanı Kadem Özbay, Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli devrimlerinden birisinin laiklik olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ancak bugün gerici düzenleme ve uygulamalarıyla laik eğitime darbe vuran AK Parti iktidarı, dindar ve kindar nesil yetiştirme hedefine uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırmaya hızla devam etmektedir.
AK Parti iktidarının hedefi öğrencileri cemaatlerin ve tarikatların kucağına iterek çağdaş, bilimsel, akılcı, laik eğitim sistemini ortadan kaldırmaktır. Karma eğitime son verilmesi durumunda Atatürk'ün liderliğinde kurulan cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan ve milli eğitimde birliği esas alan Tevhid-i Tedrisat ortadan kaldırılacak ve tekrar çok başlı eğitim sistemine dönülecektir.

Eğitim-İş, tüzüğümüzde de belirtildiği üzere Atatürk ilke ve devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldiğinin bilinciyle laiklik ilkesinin korunmasına büyük önem verir. Bu amaçla AKP iktidarının bilimsel, laik, ulusal ve demokratik eğitimi tasfiye etme girişimlerine karşı başta Eğitim-İş üyesi öğretmenler olmak üzere tüm öğretmenler, 3 Devrim Yasası'nın kabulünün 91. yıl dönümü olan bugün yakalarına Laiklik Özgürlüktür sloganının bulunduğu kokartları takarak, Eğitim-İş tarafından hazırlanan ders planı dahilinde bulundukları okullarda ilk ders saatinde laiklik konusunu anlattı."

Açıklamanın ardından öğretmenler dağıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@