Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş: Rehber Öğretmenleri Sahipsiz Değildir

Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş yaptığı açıklamada rehber öğretmenlere sahip çıktı ve ekledi Rehber Öğretmenler Sahipsiz Değildir!

Haberler 01.03.2016, 16:24 01.09.2016, 21:29
Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş: Rehber Öğretmenleri Sahipsiz Değildir
Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş yaptığı açıklamada rehber öğretmenlere sahip çıktı ve ekledi Rehber Öğretmenler Sahipsiz Değildir!

Ahmet Mantaş açıklamasında şunları kaydetti:

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerimizin yaşadığı sorunlar ile değersizleştirme çalışmaları artarak hızla devam etmektedir.

Mesleki unvanları neredeyse her yıl değiştirilen bu öğretmenlerimizin, yine bakanlığın kararıyla isim şehir oyununa çevirip sadece “Rehberlik Öğretmeni” olarak tanımlamaya başlamıştır.

Özellikle okullardaki öğrencilerimize pusula görevi yaparak yol gösteren, öğrenci ile öğretmenler arasında yaşanan kaoslarla acil müdahale ekibi gibi çalışan ve eğitimin ağır aksak taraflarını öğrencilerin perspektifinden bakarak çözüm yolları üreterek danışmanlık yapan rehber öğretmenlerimizin değeri bilinmemektedir.

Adeta okullarımızın kalbi olan rehberlik servisleri bazı okul idarecileri tarafından gerektiği gibi önemsenerek, kıymetli kılınarak amacına uygun kullanılmamaktadır.

Bu kadir kıymet bilmezlik rehber öğretmenlerimizin işlerini zorlaştırmaktadır.

BADEP, Aile Eğitimi, Danışmanlık Tedbir Uygulaması ile Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi çeşitli programları başarı ile uygulayan rehberlik öğretmenlerimizin çözüm bekleyen birçok sorunları bulunmaktadır.

Adli vakalarda 18 yaş altı sanık çocukların savcılık ve emniyetteki ifadelerinde psikolojik danışmanlık ve rehber öğretmenin bulundurulması gibi bir uygulamaya nöbetleşe görevli olarak katılan rehber öğretmenleri geceleri geç vakitlerde bu görevlere çağrılmakta ve hatta bazıları ta ilçelerdeki vakalara dahi gitmektedirler.

Bütün gece adli vaka nöbetinde görev yapan rehber öğretmenleri ertesi gün yine kendi okulundaki mesaisine gitmek zorunda olduğundan ve dinlenemediği için zorluklar yaşamaktadırlar.

Adli vaka nöbeti tutan rehber öğretmenleri ertesi gün idari izinli sayılmalıdır. Bu hak gaspı düzeltilmelidir.

Adli görevlerden dolayı rehber öğretmenlerin zorunlu tutulması ile ödenen ücretin düşük olması ve bu ödemelerin gecikmesi hak kayıplarına neden olmaktadır.

Ayrıca avukatlarında hazır bulunduğu bu adli vaka görevlerinde rehber öğretmenlere, avukatlara ödenen ücretin beşte biri kadar ödenmesi yapılan en büyük haksızlıktır.    

Bu adaletsizliğin mutlaka düzeltilmesi ve görev isteğinin gönüllülük esasına göre yapılması gerekmektedir.

Okullarda çalışan bazı rehber öğretmenlerin boş geçen derslere girmeye zorlandığı, sürekli olarak idarenin sorumluluğundaki bazı evrak işlerinin yaptırıldığını biliyoruz…

Ayrıca özellikle ilçelerdeki bazı rehber öğretmenlerin iki hatta üç okula birden, mevzuatta aykırı bir şekilde görevlendirildiğini ve bu rehber öğretmenlerin kapasitelerinin üzerinde yoğun bir tempoyla çalıştırıldıkları akıl alır gibi değildir.

Yine rehber öğretmenlerimizin yaptıkları çalışmalardan dolayı idare, veli ve hatta öğretmenler ile  karşı karşıya gelmek zorunda kalarak mesleki zorluklar yaşamaktadırlar.

Okullarda öğretmenlere yönelik öğretmen-öğrenci ve veli kaynaklı yürütülen inceleme ve soruşturmalarda rehber öğretmenler ile öğretmenler karşı karşıya gelmekte ve iki arada bir derede ikilemi yaşamak zorunda kalmaktadırlar.

Bu gibi durumlarda rehber öğretmenler günah keçisi olarak görülmekte ve haksız yere suçlanmaktadırlar.

MEB rehber öğretmenliği piyasalaştırmak istemektedir. Örgün eğitim sisteminden rehber öğretmenleri çıkararak, yaygın eğitim sistemine dahil edip, örgün eğitimin kalbini durdurmak ve öğrencileri din- iman edebiyatıyla imamlara havale etmeyi düşünmektedir.

Bu yüzden Aile Eğitim Sertifikası alan rehberlik öğretmenleri “Hayat boyu öğrenme programı” kapsamında aile eğitimi kursları açmak için zorunlu tutarak rehber öğretmenleri örgün eğitim alanından uzaklaştırıp, yaygın eğitim alanına dahil edilmek istenmektedir.

Bu uygulama rehber öğretmenlik mevzuatına aykırıdır.

Böyle bir zorlama kabul edilemez…

Eğitim İş olarak okullarımızın kalbi olarak gördüğümüz rehber öğretmenlerimizin sorunlar sarmalının içine sokularak değersizleştirmeye çalışılmasını ve amacının dışında başka hizmetlere zorlanmasını kabul etmiyoruz.

Bu uygulamaların karşısında olduğumuzu belirtiyoruz.

Diyoruz ki! Rehber öğretmenleri sahipsiz değildir.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak rehber öğretmenlerimizin yaşadığı sorunları biliyoruz. Bu sorunlara karşı örgütsel yapımızla hukuksal çerçevede yanlarında olduğumuzu ve mesleki mücadelelerini desteklediğimizi belirtiyoruz…
Yorumlar (1)
pdrci 4 yıl önce
bu kurslar yüzünden atanamayan bir psikolojik danışman ve rehber olarak Allah bin kere razı olsun birileri düştüğümüz durumu görüyor en azından. bizimde imanımız ve dinimiz var şükürler olsun.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@