Eğitim İş Çanakkale: Aladağ Davasını Takip Ettik

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

Sendika 10.10.2017, 21:21
Eğitim İş Çanakkale: Aladağ Davasını Takip Ettik

Geçen yıl 29 Kasım’da Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangınıyla ilgili davanın 3. duruşması bugün Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Genel Sekreterimiz Ebru Sungar ve Genel Merkez Hukuk Bürosu avukatımız Burak Sabuncu davayı takip etti.

Yıldırım duruşmaya verilen arada yaptığı açıklamada, “Aladağ duruşması, gerçeklikten uzak, ilkel şartlarda görüşülmüş olup, sanıkların avukatlarının, baro ve sendikaların ideolojik ve siyasi yaklaştıkları için, mahkemeye baskı oluşturdukları için müdahil edilmesini reddettikleri ifadeleri dikkat çekmiştir” dedi.

Yıldırım, Aladağ faciasının, devletin tüm çocuklara eşit ve parasız eğitim sağlaması konusunda anayasal görevini yerine getiremediğini ortaya koyduğunu söyledi. Yaşanan acı olayın münferit bir hadiseden ibaret olmadığını, yanlış milli eğitim politikalarının birer sonucu olduğunu vurgulayan Yıldırım, bilerek isteyerek çocukları tarikat, cemaat ve vakıfların insafına bırakan bu sistemden derhal vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Yıldırım, başta Milli Eğitim Bakanı, Adana Valisi, Adana İl Milli Eğitim Müdürü, Aladağ Kaymakamı, Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak üzere Aladağ’da yaşanan felaketin sorumlularının mutlaka hesap vermesi gerektiğini ifade etti ve Eğitim-İş’in hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@