Eğitim Bir-Sen'e Sendikacılık Dersi

Eğitim-iş Çanakkale Şubesi'nden yapılan açıklama şu şekilde: BASINA VE KAMUOYUNA Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube Başkanı Sayın Numan Yaşar 20 Mart 2015 tarihinde Hedef Gazetesinde yer alan ve

Haberler 03.04.2015, 00:31
Eğitim Bir-Sen'e Sendikacılık Dersi

Eğitim-iş Çanakkale Şubesi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

BASINA VE KAMUOYUNA

Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube Başkanı Sayın Numan Yaşar 20 Mart 2015 tarihinde Hedef Gazetesinde yer alan ve sendikamız Eğitim İş’i isim belirtmeden bir basın açıklamasında “Son zamanlarda Çanakkale eğitim camiasında meydana gelen olaylarda sendikacıyız diye ortaya çıkanlar sendikacılık mı yapıyor.” başlığıyla bir metin yayınlamıştır.

Eğitim İş’in 13 Mart 2015 tarihindeki Merkez Mustafa Kemal İlkokulu Müdürü hakkında, okul müdürünün okulda yaptığı garip ve saçma uygulamaları belirtirken basın açıklamasını referans alan, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Numan Yaşar, bu açıklamasıyla eğitim camiasını pek de şaşırtmamıştır. Keşke Mustafa Kemal İlkokulunu ziyaret edip, okulun öğretmenleriyle konuşsaydı, keşke öğretmenler odasının sesine kulak verseydi. Bir okul müdürünün her öğretmenler kurulu toplantısına makam koltuğunu getirtmesini normal bir şeymiş gibi karşılayıp, bunu da sandalye yetersizliğine bağlaması Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube yönetiminin eğitim çalışanlarının ne kadar uzakta oldukları anlamına gelmektedir.

müdür nereye koltuk oraya

Mustafa Kemal İlkokulunun öğretmenler odasında yeterli sandalye mevcuttur. Aynı katta bulunan müdür yardımcısının odasında da fazlaca sandalye bulunmaktadır.

Müdür odası, öğretmenler odasının bir alt katındadır ve her seferinde okul müdürünün talimatıyla makam koltuğu kurul toplantılarına getirilmiştir.

Eğitim Bir Sen’in sendikal anlayışına göre bu normal olabilir ama biz sınıf ve emek sendikacılığını savunan Eğitim İş Sendikası için garip ve saçma bir durumdur. Böyle şeyler ancak Aziz Nesin’in “Zübük” romanında mümkün olabilir.

Ayrıca okul müdürü, kendi odasının katında kadın öğretmen tuvaleti bulunmasına rağmen, engelli tuvaletini kapatıp sadece anahtarını kendisinde bulundurarak tuvaleti müdürlük makamına tahsis etmiştir. 

Keşke basın metninde açıkladığınız gibi kadın öğretmenlere veya diğer öğrencilere tahsis etseymiş.

Halen Mustafa Kemal İlkokulunun müdürü garip ve saçma uygulamalarıyla gerçekten eğitim camiasının gözünü doldurmaya devam etmektedir.

Bu saçma uygulamalar yaşanırken, bunları görmezden gelmek Eğitim İş’in var olma felsefesine aykırıdır.

Siz Eğitim Bir Sen olarak bu uygulamaları beğenip bunun üzerine sendikacılık yaptığınızı iddia ede durun.

Eğitim İş olarak size bir çağrıda bulunuyoruz, gelin Eğitim Bir Sen olarak 15.10.2008 tarihinde 5510 sayılı kanunla yeni göreve başlayan bir öğretmenin neden emekli ikramiyesi alamayacağını bir açıklayın da genç öğretmen üyeleriniz haklarını öğrensinler.

Yıllardır öğretmenlerin derme çatma bir yönetmelikle angarya olarak bedava nöbet tutturulduklarını, aslında öğretmenlerin böyle bir yasal görevi bulunmadığını ilk olarak 2011 yılında Eğitim İş tarafından fark edilip tüm ülkenin gündemine sokulmuştur. Tüm sendikalar “ Ücret Yoksa, Nöbet Yok “ eylemine destek vermektedir. Nöbet ile ilgili alaycı sözlerinizi eğitim çalışanları mutlaka değerlendirecektir. Çünkü tam bir talihsiz açıklamadır.

Eğitim Bir Sen olarak doğru sendikacılık yapıyorsanız… Bir gün de emek ile ilgili, atanamayan öğretmenler ile ilgili, öğretmenlerin özlük ve sınıfsal hakları ile ilgili, ülkemizin demokratikleşmesi ile ilgili, çevre tahribatı, işçi cinayetleri, insan hakları ihlalleri ve hukuksuz uygulamalar ile ilgili bir açıklama yaparak Eğitim İş’i ve diğer eğitim iş kolundaki sendikaları şaşırtın. “Sarardım ben sarardım” şarkısını söylemeyi bırakın da 2012 yılındaki imza attığınız ve tüm kamu çalışanlarının ücret kaybına neden olduğunuz toplu sözleşme ihanetini ve satışını açıklayınız.

2012 toplu sözleşmeden kaynaklanan kamu emekçilerinin kayıplarının ne kadar olduğunu ve eflasyon fark kayıplarının ki vebali Eğitim Bir Sen ve Memur Sen’in üzerindedir. Buyurun açıklayınız.

Basın açıklamamızın son bölümünde Çan ilçesindeki okul ziyaretleri sırasında Eğitim Bir Sen üyesi bir kadın eğitimci ile ilgili anlattığınız olayda sendikamız Eğitim İş’ in bir ilgisi bulunmadığı halde Türk Eğitim Sen ile yaşadığınız bir sorunu sanki bizim sendikamız ile yaşamış gibi yansıtmanız bir garabettir. Bu konu ile ilgili basın aracılığı ile konuyu aydınlatan bir açıklamayı Eğitim İş olarak bekliyoruz. Aksi taktirde bu durum ile ilgili hukuk sureci başlatacağımızı bildiririz.

Eğitim İş siyasi kirlenmişten uzak, emek mücadelesindeki ilkeli ve dik duruşuyla, eğitim çalışanları tarafından tercih edilerek büyümeye devam etmektedir.

Sendikacılık, diğer sendikaların basın açıklamalarıyla ilgilenmek yerine eğitim çalışanlarının sorunlarını önceliğe alarak “ Sararıp solmak ” tan kurtulmaya çalışmaktır.

Eğitim çalışanlarına makam, mevki, tayin, görevlendirme vaatleri yerine kamu çalışanlarının sınıfsal çıkarlarına denk düşecek kazanımlara odaklanarak sendika olduğunu hatırlatmalıdır.

Kendisinden olamayanı fişlemek, hak ettiği görevi ve liyakatı görmezden gelmek, siyasi bir partinin şubesi gibi faaliyet göstermek, eğitim çalışanlarının siyasi baskılarla korkutularak kendisine üye olmaya mecbur bırakmak gibi sendikal faaliyetlerin gerçek sendikacılık olduğunu ve bu açıdan eğitimi önemsediğinizi sizin sayenizde öğrenmiş olduk.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak eğitim çalışanlarının ve eğitimin sorunlarını yakından takip ettiğimiz gibi eğitim iş kolundaki örgütlü diğer sendikaların faaliyetlerini ve sendikal çalışmalarını da takip etmekteyiz.

Eğitim İş kararlı bir şekilde yetkili sendika olma yolunda eğitimdeki sınıf mücadelesine devam edecektir.

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu

Eğitim Bir-Sen'in açıklaması için aşağıdaki resmi tıklayın!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@