Eğitim Bir sen'den Eğitim-iş'e sert eleştiriler

Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube Başkanı Numan Yaşar ve yönetim üyeleri yaptıkları basın açıklamasında “Son zamanlarda Çanakkale eğitim camiasında meydana gelen olaylarda sendikacıyız diye

Haberler 03.04.2015, 00:05
Eğitim Bir sen'den Eğitim-iş'e sert eleştiriler

Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube Başkanı Numan Yaşar ve yönetim üyeleri yaptıkları basın açıklamasında “Son zamanlarda Çanakkale eğitim camiasında meydana gelen olaylarda sendikacıyız diye ortaya çıkanlar sendikacılık mı yapıyor, yoksa insanları karalamayı iş mi ediniyor, merak ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaşar basın açıklamasına şu şekilde devam etti: “Çanakkale’de Eğitimciyiz ve sendikacıyız diyen bazı sendika yöneticilerinin ‘İlimiz Merkez Mustafa Kemal İlkokulu’nda toplantı için bir araya gelen öğretmenlerin odadaki sandalye yetersizliği sebebiyle getirilen koltukları kendilerine konu edinmelerini, engelli öğrenci bulunmayan kattaki wc’yi idarenin, bayan öğretmenlerin ve diğer personelin kullanabileceğinin söylenmesini büyük bir olay yakalamış gibi Okul Müdürünün kendine ayrıcalık göstermesi olarak lanse edilmesini ve basında paylaşmasını anlamak mümkün değildir.

Ayrıca işlerine geldiklerinde adaletten söz eden fakat kendi üyelerinden bir eğitimcinin yapmış olduğu inceleme sonucunu işlerine gelmediği için gürültü koparan sendikacılık anlayışının nasıl bir sendikacılık anlayışı olduğunu hakkındaki yorumu eğitimcilerimize bırakıyoruz.

Eğitime değil, karalamaya değer veren bu sendikacılık anlayışını kınıyoruz.

Bazı sendikaların üyelerinin nöbet ücreti için başlattıklarını iddia ettikleri nöbet tutmama eylemini kullanarak nöbet tutan ve öğrenciyi merkeze alan eğitimcilere “Nöbet tutup bahçede üşüyeceğine sendikamıza gel nöbetten ve üşümekten kurtul!” diyerek sendikalarına davet etmelerini de ücret mücadelesi değil, “yatma” ve “işten kaçma” mücadelesine dönüştürmelerini esefle karşılıyoruz.

İlimiz Çan ilçesindeki okul ziyaretleri sırasında ve hem de Kadınlar Günü’nü takip eden günlerde üyemiz olan bir bayan eğitimciyi tehdit ederek çarpık sendikal anlayışlarını ortaya koyan ve daha önceki tavırlarıyla da bunu alışkanlık haline getirdiklerini gösteren, eğitimcilerin haklarını savunduklarını iddia eden sözde sendikacıları ve sendikacılık anlayışlarını da kınıyoruz.

Üyemiz ile ilgili başlatılan hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizin de bilinmesini istiyoruz. Sendikacılığı her yöne kara çalmak olarak algılayan ve yüksek sesle bağırarak haklı olduğunu zanneden sözde sendikacıları ‘Bir Eğitimci gibi davranmaya’, kendi üyesi dışındaki eğitimcileri düşman gibi görmek yerine, sendikacılığın özündeki Nezaket ve Hak arama mücadelesine davet ediyoruz. Ve soruyoruz; Derdiniz Eğitim ve öğretime bir şey katmak mı, yoksa kendi sendikanıza üye olmayanın canına okumaya çalışmak mı?” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@