Eğitim Bir-sen'de paralel istifalar şoku yaşanıyor

Eğitim Bir-Sen'de paralel sendikacı krizi patlak verdi. Şube yönetimi birer birer istifa ediyor....

Haberler 22.06.2016, 13:35 22.06.2016, 13:40
Eğitim Bir-sen'de paralel istifalar şoku yaşanıyor
KamudanHaber.com'da yer alan habere göre Eğitim Bir-sen Adana şubesinde paralel sendikacı krizi derinleşiyor.

Şube yönetimi tek tek istifa ediyor .Daha önce Kamudanhaber sitemizde yer alan haberden sonra Eğitim bir sen Adana şubesinde 2. istifa geldi.

Hatırlanacağı üzere daha yapmış olduğumuz haberde Eğitim Bir-sen Adana şube başkanının kendi kaleminden yazısı gündeme gelmişti. Şube başkanı Mehmet Sezer sahtekarlık yaptığını ve 5 farklı isimle 28 yıl Zaman gazetesi aldığını dile getirmişti .

Eğitim Bir-sen Adana şubesinde istifaların ardından, gözler Teşkilat başkanı Ramazan Çakırcı çevrildi .

Eğitim Bir-sen Adana Şube yönetimindeki huzursuzluklar Yönetim Kurulundaki istifaları tetiklemeye devam ediyor. 15 Mayıs'ta Şube Başkan Yardımcısı Teyfik Ürünlü, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Güngör, Divan Kurulu Üyeleri İlhan Tirek ve Nihat Kaya'nın istifalarının ardından, bugün Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Bortaş'ta yaptığı basın duyurusu ile Sendika Yönetimindeki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Özellikle istifa gerekçelerinde Paralel Yapıya ve bu yapıyla olan sendikal mücadeleye dikkat çeken İbrahim Bortaş, Paralel ile adı anılan Sendika Şube Başkanının ve Başkan Vekilinin Paralel ile imtihanında yetersiz kalmalarının yanında birde dirsek temasında olmalarını eleştirdi.

Çok sayıda sendika üyesinin katıldığı basın açıklamasında konuşan İbrahim Bortaş şunları söyledi:
 
KAMUOYUNA DUYURULUR!

Değerli Dava Arkadaşlarım, Eğitim Bir-sen Ailesinin Kıymetli Temsilcileri ve Neferleri;

Kuruluşundan itibaren çeşitli kademelerinde görev yaptığım Eğitim Bir-sen Adana Şube Yönetim Kurulundan bugün itibariyle istifa kararı almış bulunmaktayım.

Bugüne kadar Eğitim Bir-sen Ailesinin bir ferdi olarak yüksek çalışma azmimizle, proaktif bir duruş sergileyerek Kurucu Genel Başkanımız Merhum Mehmet Akif İnan’ın açtığı yolda, Sendikal Davamız için güçlü, nitelikli ve etkili adımlar atmaya gayret ettik. Teşkilatımızın vizyonu ve misyonu doğrultusunda hiçbir çıkar gözetmeksizin Sendikamızın Temel İlkelerinden ve Kırmızı Çizgilerinden taviz vermeden gece gündüz çalıştık.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu “2023 Vizyonu ve Yeniden Büyük Türkiye ideali” doğrultusunda inisiyatif almaktan hiçbir zaman çekinmedik ve çekinmeyeceğiz. Ülkemizin içinde bulunduğu ulusal gündeme hiçbir zaman duyarsız kalmadık. “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!” düsturuyla her zaman mazlum ve mağdurun yanında, Haksızlıkların, Yalanların, İhanetlerin karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Özellikle Son Günlerde Ulusal ve Yerel Medyada Eğitim Bir Sen Adana Şube Başkanı ve Başkan Vekili hakkında çıkan “PARALEL” iddialarını hayret ve üzüntüyle izliyoruz. Mensubu olduğumuz ve mensubu olmaktan da onur duyduğumuz Sendikamızın bu türlü şaibelerle anılması bizleri derinden üzmüş, bir o kadarda endişeye sevk etmiştir. Haklarında çıkan bu kadar ağır iddialar karşısında, sorumlu makamda olan kişilerin, bu iddiaları cevaplamak veya reddetmek yerine suskun kalmayı tercih etmeleri de Bizler tarafından kabul edilemez bir durumdur ve camiamızı derinden üzmektedir. 17- 25 Aralık sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca üstüne basarak vurguladığı “Paralel Örgütünokullarına, dershanelerine çocuklarınızı göndermeyin. Alın çocuklarınızı bu okullardan, devletimizin okulları bizlere yeter. Bunlar, Ulusal güvenliğimizi tehdit eden legal görünüm altında illegal bir örgütlenmedir” dediği yapıyla mücadele etmek sendikamızın en temel görevidir. Milli Güvenlik Kurulu Kararıyla Milli Güvenliğimizi tehdit eden bir yapılanma olduğu ilan edilen ve birçok ilde terör operasyonu ile mücadele edilen yapının bizim sendikamızın içine sızma ihtimalini bile düşünmek istemiyoruz. Kaldı ki, bu iddiaları muhalif bir Sendika Yöneticisinin dillendirmesi işin daha da vahim tarafıdır.

Sendikamız ülkemizin demokratikleşmesi, özgürleşmesi, sivilleşmesi ve özlerine dönme noktasın da bu güne kadar çok çetin sınavlar vermiştir. Cunta, çete vb. illegal yapılarla mücadelede her zaman üzerine düşeni yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Ancak sendikamızın Adana şubesinin bu tür milli güvenliği tehdit eden, kökü dışarıda yapılanmalarla anılır hale gelmesi büyük bir skandaldır. Ve bu duruma derhal dur denilmelidir.

Bugün Eğitim Bir SenAdanaŞube Başkanı ve Başkan Vekili paralel yapı örgütü ile arasına mesafe koymada yetersiz kalmıştırve Eğitim Bir Sen Adana Şubesi giderek kaosa sürüklenmektedir. Şube Yönetimi içerisinde kutuplaşan bir yapının olması, Şeffaflıktan uzak, keyfi uygulamaların olduğu bir yönetim anlayışının artması, Şubede huzursuzlukları da beraberinde getirmiş ve yaklaşık bir ay önce Şube Başkan Yardımcımız Teyfik ÜRÜNLÜ, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Yunus GÜNGÖR ve Divan Yönetiminden İlhan TİREK ve Nihat KAYA arkadaşlarımızın istifaları basına yansımıştı. Buna rağmen Mevcut Sendika Yönetim anlayışında herhangi bir değişiklik olmadığı gibi Kutuplaşan bu yapı içerisindeki kişilerin adının Paralel Terör Örgütü ile anılıyor olması, Kurucu Genel Başkanımız Merhum Mehmet Akif İnan’ın dava anlayışından giderek uzaklaşıldığını gözler önüne sermiştir. Haklarında basına yansıyan İddialarla ilgili Şube Başkanını ve Başkan Vekilini, derhal üyelerimizi ve kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmeye, iddialar asılsız ise belgeleriyle ortaya koymaya, aksi durumda derhal Şube Yönetimden ve Sendika üyeliğinden de istifa etmeye davet ediyoruz.
Kardeşliğimizin daim olabilmesi için hepimize sorumluluklar düşüyor

Bu konuda Teşkilatımıza emek, ömür ve gönül vermiş üyelerimizin de bizlerle aynı düşünceye sahip olduğunu biliyoruz. Yaşanılan tüm bu sürece daha önce tepki olarak istifa eden dava arkadaşlarım gibi gönül verdiğim sendikamın şube başkan yardımcılığından istifa ediyorum. Bundan sonraki süreçte sendikamızın genel merkez yönetimi gereken adımları en kısa sürede atmalıdır. Üyelerimize ve kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

İbrahim BORTAŞ                                                                      
Eğitim Bir Sen Adana Şube Başkan Yardımcısı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@