Eğitim Bir-Sen kendine yeni misyon mu seçti?

Sendika denildiğinde akla gelen ilk şey üyelerinin hak ve çıkarlarını işveren karşısında korumak gelir. Bu koruma hem maddi hem de sosyal haklar için geçerlidir.  Her alanda kavram kargaş

Haberler 12.12.2014, 18:38
Eğitim Bir-Sen kendine yeni misyon mu seçti?

Sendika denildiğinde akla gelen ilk şey üyelerinin hak ve çıkarlarını işveren karşısında korumak gelir. Bu koruma hem maddi hem de sosyal haklar için geçerlidir. 

Her alanda kavram kargaşasının yaşandığı ülkemizde ne yazık ki sendikacılık da adeta boyut değiştirdi hatta kalıp değiştirdi. Sendikanın temelinde işverene karşıtlık vardır. Bu özel işyerlerinde patrona olur kamuda hükümete olur. Çünkü her ikisi de paylaşmak istemez daha azla daha çok şey üretilmesini ister. 

Buraya kadar her şey normal mi? Normal olması gerekendir.  Hükümetle ya da patronla kol kola bir sendikanın varlığını hayal edebilir misiniz? Düne kadar söyleseniz herkesin cevabı ‘hayır’ olurdu. Bugün herkes ‘evet’ der ve buna örnek olarak da Eğitim Bir-Sen’i gösterir. 

Kısa bir hatırlatma yapalım, Soma’da 301 kişi öldüğü faciada o işçilerin üye olduğu sendika  neredeydi. Ya da 18 madencinin yaşamını kaybettiği Ermenek’te sendika neredeydi… Olay olduktan sonra gidip eleştirmek çok kolay onu hükümet yetkilileri de yapıyor zaten. Peki ya sendika yöneticileri?  Oysa en az o işçilerin ölümüne sebebiyet veren patron kadar suçlular. Nasıl ki bir doktor yanlış tedavi yaptığında yargılanıyorsa bu sendika yöneticilerinin de yargılanması gerekir. 

Neyse dönelim konumuza. Türkiye’de eğitim ordusunun tüm sorunları bitmiş, her şey güllük gülüstanlık e Eğitim Bir-Sen’de ya ‘boş durmayalım üyelerimiz için bir şeyler yapalım’ çabasına girmiş.  Eğitim içinden çıkılmaz bir hal almış, okul müdürleri akıl almaz yöntemlerle yer değiştiriliyor, her gün öğrencilere kapasitelerinin üstünde yeni yükler bindiriliyor, öğretmenler bu yükün altında daha fazla ezilmeye itiliyor… Eğitim Bir-Sen  nerede yok. Dershanelerin kapatılması ve yerine çocukların okullarında bu eğitimi alması için ödenen ücret komik ötesi Eğitim Bir-Sen yine yok. 

Ama sorarsanız Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası. Haklılar da . Ben de arkama hükümeti alsam o rüzgarla insanlar ‘aman başımıza bir şey gelmesin’ diye en azından okullarından tayin çıkmaması için üye oluyorlar. Hal böyle olunca hükümetle aynı çizgide eğitim ordusunun sorunlarını görmeden yol almak kolay oluyor. Böylece kendinize öğretmenlerin sorunlarını değil yeni hobi alanları bulmak zorunda kalıyorsunuz. Bugünün sorunlarını çözmüş olmanın rahatlığı içinde ‘yöneticilerin gelecek vizyonunu’ masaya yatırıyorsunuz. 

Herkes birbirini alkışladığı bir ortamda kimse de demiyor ki ‘Ya arkadaş neyin gelecek vizyonundan bahsediyoruz. 11 yılda eğitim sistemi bilmem kaç kez değişmiş, yarın ne olacağını kimse bilmiyor, sınavdı değildi, bir sınavdı üç sınavdı, yok sınav yerine geçen yazılıydı…Yok okul müdürü  puanı belirlenirken ilçe milli eğitim müdürüne tanınan haktı…’ 

Rotasyon adı altında öğretmenlerin adeta göçebe hayatı yaşaması galiba Eğitim Bir-Sen için sorun değil. Üyelerinin hepsinin bir eli yağda bir eli balda öyle mi? Siz güç aldığınız yerlerin yardımıyla böylesine haksızlıkları görmezseniz; çöken eğitim sistemi içinde Osmanlı’nın Lale Devrini yaşayanlar’ dan farkınız olmaz ve bu rüzgar yerini sakin havaya bıraktığında ‘eyvah’ dersiniz ama iş işten geçmiş olur… 

Bir şey yapmıyorsunuz bari böbürlenmeyin…

Cengiz Doğan

Maltepe Ekspres

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@