Eğitim-Bir-Sen: Havuz ve faiz problemleri yerine zekat ve fitre problemleri sorulsun

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, okullarda faiz ve havuz problemleri yerine fitne ve zekat soruları sorulmasını talep etti.

Haberler 27.01.2016, 12:29
Eğitim-Bir-Sen: Havuz ve faiz problemleri yerine zekat ve fitre problemleri sorulsun

Memur-Sen’in Manisa il temsilciliği görevini de yürüten Sofuoğlu, ‘eğitimin Türkiye’de yıllarca ideolojik bir aygıt olarak kullanıldığını’ savunarak, “Ders programları ve müfredat, yeniden düzenlenmeli. Ders kitaplarında bazı subliminal mesajlar var” ifadelerini kullandı.

Eğitim sisteminin ‘ruh ve felsefe olarak milli dokuya uygun olması gerektiğini‘ savunan Sofuoğlu, “Çocuklarımıza faiz ve havuz problemleri soruyoruz. Fakat zekat problemleri, fitre problemleri çözdürmüyoruz. Artık eskiyi tekrarlama değil, yeniyi üretme gibi bir ihtiyaç var. Rol modeller değişmeli. Kendi kültürümüzün ve toprağımızın değerleri örneklenmeli ve öğütlenmelidir” dedi.

‘Dönüşümün öncüleri, örgütlü öğretmenler olacaktır’

Milli Eğitim’in bu dönem en fazla beklentinin yoğunlaştığı bakanlık olduğunu da vurgulayan Sofuoğlu, “Modern dünyanın pozitivist bakışı, insanlığı kan ve gözyaşına mahkum etmiştir. Eğer bir değişim ve dönüşüm olacaksa, bu, öğretmenlerle gerçekleşecektir. Mevcut dünya düzeni, iki asırdır dünyaya huzur getirmedi. Toplumsal değişim ve dönüşümün öncüleri, örgütlü öğretmenler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Karma eğitime karşılar

Hükümetin sendikası‘ olarak bilinen Eğitim-Bir-Sen’in daha önce de karma eğitimin kaldırılmasını, ‘din temelli ahlak ilkeleri’ni esas alacak zorunlu ‘ahlak’ dersini talep etmişti.

Kaynak: Diken

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@