Eğitim Bir Sen'den Bylock mağdurları için uyarı

Eğitim Bir Sen Genel Merkezi yarafından yapılan açıklamada; Bylock belirsizliği mağdurlar üretiyor denildi. Açıklama şu şekilde:

Sendika 19.10.2016, 00:09
Eğitim Bir Sen'den Bylock mağdurları için uyarı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi sonrası, terör örgütü elemanlarının kamudan temizlenmesi ekseninde yapılan idari ve hukuki tedbirler, toplumun hemen her kesimince gerekli ve yerinde bulunmuştur. Ancak bu tedbir ve girişimlerin, toplumun geniş kesimlerinin zan altında bırakılması neticesini ve mağduriyetlerin yaygınlık kazanacağı algısını doğuracak şekilde dikkatsizce yürütülmesinin sürece zarar vereceği aşikârdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca FETÖ darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında son olarak 2 bin 400 öğretmen görevden uzaklaştırılmıştır. Söz konusu işlemin dayanağının ise Bylock isimli haberleşme programının kullanılması olduğu ileri sürülmektedir. Bahse konu son görevden uzaklaştırmalar beraberinde çok sayıda soru işareti doğurmuştur. Zira görevden uzaklaştırılanların büyük bir kısmının, daha önce açıklanan kriterlerin hiçbirisiyle en ufak bir ilgisi dahi bulunmayan sosyal çevresi, geçmişi ve toplum içindeki bilinirliği itibarıyla terör örgütüyle zerre kadar bağlantısı olmadığından emin olunan kişiler olması haklı ve yerinde şüphelere sebep olmaktadır.

Bu durum beraberinde, terör örgütünün örgüt içi iletişim gibi önemli bir işlemi, Bylock özelinde toplum nezdinde itibarı ve güvenirliği yüksek olan insanların telefonları, GSM hatları, internet abonelikleri üzerinden gerçekleştirerek hem kendisini gizlediği hem de bu insanları istismar etmek suretiyle faaliyetlerini kamufle ettiği şüphesini akıllara getirmektedir.

Görevden uzaklaştırma olsun kamu görevinden çıkarma olsun, haklarında işlem tesis edilen kişilere somut olarak hangi fiil veya davranışı sebebiyle bu türden bir işlem uygulandığının, hangi fiilinin sabit görüldüğünün bildirilmesi, sürecin şeffaflık içinde yürütülmesini ve toplumun adalet duygusunun yara almamasını sağlayacaktır.

Özellikle Bylock gibi, kişilerin istismar edilmesine açık kriterler üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem ve idari tedbir yönünden istismar sonucu mağdur edilenlerle istismar ederek mağdur edenler arasındaki ayrımın çok dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kamu görevinden çıkarma gibi bireysel ve toplumsal sonuçları ağır olan işlemler tesis edilmeden evvel ayrıntılı ve özenli bir teknik incelemenin yapılarak FETÖ/PDY tarafından istismar edilmiş kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi, terörle mücadele sürecinin geleceği açısından son derece önemlidir.
Yorumlar (1)
muhsin karakaş 4 yıl önce
İBB Kiptaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. 13.10.2016 Tarihinde okul müdürümüz tarafından tedbiren açığa alındığım tarafıma tebliğ edildi. Şahsım olarak neden açığa alındığımı bilmiyorum.Ben 42 yaşındayım bu yaşıma kadar legal veya illegal hiçbir yanlışa tevessül etmedim,etmemde.Bu yaşıma kadar ne benim nede ailemin sabıkası bile bulunmamakta.Öğretmen olarak tüm vicdani sorumluluğumun gereği öğrencilerime ve ülkeme faydalı olmak için çalışan biri olarak bu açığa alınmanın yanlış olduğunu biliyorum.Beni ve tüm sosyal hayatımı detaylı incelerseniz hakkımda verilen tedbiren açığa alınmanın yanlış olduğu görülecektir.Yıllarca Diyarbakırsporda ve Diyarbakırda sporsal anlamda onlarca başarı elde etmiş,onlarca sporcu yetiştiren biri olarak mevcut durumdan vicdanen çok ama çok rahatsızlık duyuyorum.Beni tüm eğitim camiasına,spor camiasına sorsunlar ve araştırsınlar.Zira mevcut açığa alınmam kanıma dokunuyor.Sesimizi duyurmanızı istiyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@