Edirne'de Eğitim Sistemi Tartışıldı

Türkiye'deki mevcut eğitim sisteminin durumu ve Edirne'ye yansımalarını analiz etmek amacıyla Eğitim-İş Edirne Şubesi tarafından bir çalışma yapıldı.

Haberler 19.09.2015, 14:27
Edirne'de Eğitim Sistemi Tartışıldı

Eğitim-İş Edirne Şubesi, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala Türkiye'deki mevcut eğitim sisteminin durumunu ve Edirne'ye yansımalarını analiz etmek amacıyla CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmada elde edilen sonuçları kamuoyuyla paylaştı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Eğitim-İş Sendikası Edirne Şubesi Başkanı Hikmet Bölükbaşı’nın yanı sıra sendika üyesi öğretmenler ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

AK Parti hükümetinin uyguladığı eğitim politikalarını sert bir dille eleştiren Eğitim-İş Sendikası Edirne Şubesi Başkanı Hikmet Bölükbaşı, “AKP hükümeti geldiğinde topluma şirin gözüktü ama bu ülkede ilk önce el attığı bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Bakanlıkta  başlamak üzere tüm taşra teşkilatına kadar idarecileri değiştirdi” dedi.

Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, AKP iktidarı zamanında öğretmenlerin itibarının zedelendiğini söyleyerek; “Veliler müşteri, öğrenciler koyun oldu” dedi. Mevcut eğitim sisteminin öğrencileri karanlığa sürüklediğine de dikkat çeken Gaytancıoğlu; “4+4+4 sistemi Cumhuriyet'e karşı yapılan bir hesaplaşmadır” şeklinde konuştu. 

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu ve Eğitim-İş Edirne Şubesi tarafından dün Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ETSO) gerçekleştirilen bir toplantıyla, günümüzde eğitim sisteminin durumunu analiz etmek, eksikleri ve sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları paylaşıldı. 

BÖLÜKBAŞI: “YETKİLİ DEĞİL AMA ETKİLİYİZ”

Toplantıda ilk olarak konuşan Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı AKP iktidarı döneminde 20 yıl öncesine kıyasla eğitim sistemine bakıldığında, okul kitaplarının içinin boşaltıldığını söyledi. Eğitim sistemine yönelik gerçekleştirilen değişikliklere değinerek devam eden Bölükbaşı şunları söyledi; 

“Sınavları azaltacağız dediler sınavları arttırdılar. Sınavlarda yapılan usulsüzlükleri hergün izliyoruz. 4+4+4 diye bir sistem getirdiler imam hatipleştirmeye çalıştılar. TEOG diye bir isim koydular her kesimi imam hatipe yönlendirdiler. Şimdiki hedefleri karma eğitimi kaldırmak. Geçtiğimiz yıl yapılan eğitim şurasında yapılan mücadeleler sonucunda bu engellendi. Ama daha ne kadar engellenir bunu 1 Kasım'dan sonra daha net göreceğiz. Günümüzdeki yandaş öğretmenlerde dayatılan bu içi boş müfredatı çocuklara aktarmaya devam ediyorlar. Ama biz Eğitim İş olarak yetkili değil ama etkili bir sendika olduğumuzu gösterdik.” 

GAYTANCIOĞLU: “VELİLER MÜŞTERİ, ÖĞRENCİLER KOYUN OLDU”

Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu ise öğretmenlerin, mevcut iktidar zamanında itibarlarının zedelendiğini söyleyerek, okullara müşteri memnuniyeti zihniyetinin getirildiğini kaydetti. Gaytancıoğlu şöyle konuştu; 

“Veliler müşteri, öğrenciler koyun oldu. Her türlü donanımı alan binlerce öğretmenimizi atayamıyoruz. Biz öğretmenlerimizi sınıfta istiyoruz, başka meslekte değil. CHP iktidarında 350 bin öğretmenin ataması süratla gerçekleştirilecek. Kaynak yok diyorlar. Biz hemen bir kaynak bulduk; öğretmenlere atanacağın kaynağını da söylüyorum. İnternette şikayet hattı var interneti durdurma haber alma seçeneğini minimize etmek için 3 katrilyon lira harcıyorlar. Bu parayla 350 bin öğretmeni atayıp maaşını ödeyebiliriz.”

GAYTANCIOĞLU: “DİN DERSLERİNDE ÖĞRETMEN KALMADI”

Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim-Birsen'in kısa sürede büyümesine dikkat çeken Gaytancıoğlu şöyle devam etti;

“Eğitim Birsen korkunç büyüyen bir dev. Nasıl olabiliyor. Tehditle düzenbazlıkla. Stajını kaldırabilirim, seni bir yerlere getiririm ama bizim sendikamıza gel, seni istediğin yere atarım ama bizim sendikamıza gel diyerek. Biz Eğitim Birsen konusunu çok önemsiyoruz. Bu ciddi bir sorun ve AKP'nin baskısı sonucu ortaya çıkmış bir durumdur. Diyanette imam kalmadı. Hepsi sağlığa, kültüre, turizme, eğitime, TRT'ye gitti. Din derslerinde öğretmen kalmadı. AKP iktidara geldiğinde 60 bin imam hatip öğrencisi varken bugün 1 milyon imam hatip öğrencisi var. İmam Hatip liselerine karşı değiliz. İsteyen istediği eğitimi alabilir. Ama Türkiye'nin de bu kadar imama ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz.”

GAYTANCIOĞLU: “SİLAHLARIN GÖLGESİNDE ÇÖZÜM OLMAZ”

Son aylarda artan Doğu'daki terör olaylarına dikkat çeken ve yakın zamanda Eğitim-Öğretim yılının da başlayacağını hatırlatan Gaytancıoğlu; “Oraya öğretmenler nasıl gidecek. Eğitim öğretime nasıl başlayacak. Nasıl eğitim öğretimde başarılı olacaklar. Öğretmenlerimize rapor verilmiyor. Hasta oldukları halde 2 gün rapor alacaklar o da verilmiyor. Uzunköprü'de hastaneye talimat gelmiş öğretmenlere kesinlikle rapor verilmemesine dair. Biz çözümden yanayız ama TBMM çatısı altındaki çözümden yanayız. Silahların gölgesinde çözüm olmaz” dedi. 

GAYTANCIOĞLU: “4+4+4 CUMHURİYETLE HESAPLAŞMADIR”

Gaytancıoğlu ayrıca, 4+4+4 sisteminin Cumhuriyetle yapılan bir hesaplaşma olduğunu belirterek; “Bu eğitim çocuklarımızı karanlığa sürüklüyor. 4+4+4 sistemi Cumhuriyet'e karşı yapılan bir hesaplaşmadır. Biz cumhuriyet halk partisi olarak 7 yaşında ilkokula başlamasını istiyoruz. Ancak bunu da öğretmene bırakmak istiyoruz. Sınıf öğretmenleri düşürülen yaşla birlikte okul öncesi öğretmenlerin görevini üstlenmek zorunda kaldılar. Açıkta onca okul öncesi öğretmen beklerken bu çok büyük bir tezat yaratmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Hudut Gazetesi - Edirne TV

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@