Ebru İRGÜL: Kadın İnsandır

8 Mart, kadınların; eşit işe eşit ücret, sendikalaşma ve oy hakları talebi ile 1857 de başlattıkları eşitlik mücadelesinde hakları uğruna can verdiği gündür.

Sendika 08.03.2017, 13:17 09.03.2017, 13:19
Ebru İRGÜL: Kadın İnsandır

EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİ

Kadın  İnsandır

8 Mart, kadınların; eşit işe eşit ücret, sendikalaşma ve oy hakları talebi ile 1857 de başlattıkları eşitlik mücadelesinde hakları uğruna can verdiği gündür.

Ülkemizde  1921 yılından itibaren kutlanan Emekçi Kadınlar Günü; emperyalizmin sömürüsü altında ezilen, evde ve iş yerlerinde hakları pervasızca çiğnenen, yaşamının her köşesinde taciz veya tecavüze maruz kalma tehlikesi ile burun buruna kalan ve yaşam hakkının dahi ipotek altında olduğu  Yeni Türkiye de isyanın ve seslerini duyurma çabalarının gölgesi altında kalmaktadır.

Bu durumu rakamlarla ile ifade etmek gerekirse; 2016 da 201 kadın ve kız çocuğunun öldürüldüğü, en az 417 kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı, 119 tecavüz ve yüze yakın taciz vakasının yaşandığı belirtiliyor. Bu rakamlar Siyasi iktidarın başarısızlığının belgesi niteliğindedir.Gericilik ve bağnazlığın körüklenmesinin bu artışta ki payı yadsınamaz.Bu süreç  bizlere toplumun topyekûn nasıl bir karanlığa itildiğini ve kimyasının bozulduğu  göstermektedir.

Ülkemizde ne yazık ki bunlar yaşanırken;  şeriat ve krallık ile yönetilen Suudi Arabistan’dan  bir haber duyduk.. ‘’kadın insan mıdır?’’. 23 Şubat 2016 tarihinde Mekke de yapılan bu seminerde kadının insan değil ‘’memeli bir canlı’’ olduğu kararına varılmıştır. Kulaklarımıza inanamadığımız bu vahim tablo  biz kadınlara  laiklik ve cumhuriyete  sahip çıkmanın yaşamsal bir öneme sahip olduğunu göstermiştir.

Gün,  83 yıl önce ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği hakları koruma, demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi temel insani değerlerimizi elimizden almak isteyen bütün sistemlere ve karanlığa karşı hep beraber hayır  deme zamanımızdır.

Ebru İRGÜL

Eğitim- İş Samsun İlkadım Örgütlenme Sekreteri

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@