Doğudaki Öğretmenlere Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, yapılan öğretmen atamalarının yeterli olmadığını ve doğu illerindeki öğretmenlere ekonomik şartları iyileştirme şeklinde bir pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi.

Haberler 06.09.2015, 18:39
Doğudaki Öğretmenlere Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı

Bu yılki öğretmen atamalarını değerlendiren Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, her yıl Urfa'nın öğretmen açığı olduğunu dile getirmekten bıktıklarını ifade etti ve buna artık kalıcı bir çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.

Urfa'da Öğretmen Açığı Kapanmıyor

10 Bin öğretmen açığı bulunan Şanlıurfa'ya 4 bin 680 öğretmen atandığını ancak bunların 3 bin 500 tanesinin geldiğinin altını çizen Coşkun, "Belki bu atamalarda aslan payı Urfa'ya verilerek en çok öğretmen Urfa'ya atanmış olabilir. Fakat bu da yetmemektedir. Özellikle geçen Haziran ayında bin 600 öğretmen arkadaşımız 3 yılını doldurup gitti. Bundan sonra özür grubundan ise bin 800 civarında öğretmenimiz gitti. Toplamda 3 bin 500 civarında öğretmen açığımız durup dururken öğretmen açığımız oluştu. Gelen öğretmen sayımız ise 4 bin 680 civarında. Dolayısıyla bize bin civarında öğretmen ataması olmuş oldu. 10 bin açık var iken bu şekilde maalesef bu açığı bir türlü kapatamıyoruz. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz bize en azından bir kaç bin öğretmen ataması yapılmalı." Diye konuştu.

Ekonomik Şartlar İyileştirilmeli

Atanan öğretmenlerin ekonomik şartlarında da düzenleme yapılması gerektiğini Eğitim Bir Sen olarak çok defa dile getirdiklerini söyleyen Coşkun, "Sendika olarak Doğu ve Güneydoğu'da eğitimci arkadaşlara pozitif bir ayrımcılık yapılması ve bununda maddi bir ölçekte olmasını dillendirmiştik. Çünkü bu açığı engellemenin çaresi çok öğretmen atamaktan geçmiyor. Buraya gelen öğretmenlerin kalması ile ilgili mutlaka ekonomik bir katkı yaparak bunun hal edilmesi gerekir. Bizim Urfa ve bölgedeki çocukların kaliteli ve iyi bir eğitime ihtiyacı vardır. Sınavlara eşit şartlarda girebilme imkanın sağlanması ve buradaki eğitim sorunlarına mutlaka bir neşter vurulmalı ve bu sorunlar çözülmeli. Biz de her yıl Urfa olarak öğretmen açığımız var demekten bıktık." Dedi.

(Kaynak: Gazeteipekyol)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@