DİSK: Varlık Fonu ve torba yasa ile işsizlik fonuna el koyulmak isteniyor

İstanbul, 18 Ağustos () - DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hükümetin Meclis'e getirdiği Türkiye Varlık Fonu ve Torba Yasa ile, "işçiler için kullanılmayan" İşsizlik Fonu kaynaklarına el koyulmak istendiğini savundu ve hükümete...

Haberler 18.08.2016, 17:36
DİSK: Varlık Fonu ve torba yasa ile işsizlik fonuna el koyulmak isteniyor
İstanbul, 18 Ağustos () - DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hükümetin Meclis'e getirdiği Türkiye Varlık Fonu ve Torba Yasa ile, "işçiler için kullanılmayan" İşsizlik Fonu kaynaklarına el koyulmak istendiğini savundu ve hükümete "Bu girişimlerden vazgeçilmelidir" çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çerkezoğlu, "Meclis gündeminde olan ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören torba yasa tasarısı ve Türkiye Varlık Fonu kurulmasına ilişkin yasa teklifi hem ülkemizin kaynaklarının hem de işçilerin birikimlerinin rehin alınmasına ve peşkeş çekilmesi yol açacak" dedi ve ekledi: "İki düzenleme birbirini  tamamlayıcı niteliktedir. Torba yasa ile sermaye için 'cömert',  denetimsiz ve esnek bir teşvik sistemi getirilirken, Türkiye Varlık Fonu ile bu teşvikler için kaynak oluşturulması hedefleniyor. Bu yasaların çeşitli hükümleriyle kamu kaynaklarının Meclis ve Sayıştay denetimi olmaksızın keyfi kullanımının önü açılıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirme ve kamu kaynaklarını tasfiye operasyonu yapılıyor." Varlık Fonu'nun en önemli kaynağını özelleştirme gelirlerinin oluşturacağına dikkat çeken Çerkezoğlu, "Bunun anlamı özelleştirmelerin daha da hızlandırılması olacak. Torba yasa ile Türkiye tarihini en büyük özelleştirme dalgasını zemini hazırlanıyor. Aralarında TRT, TPAO, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bu çerçevede torba yasa ile Özelleştirme İdaresi, Çay Kur, Şeker Kurumu ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nun da olduğu 100'den fazla kamu kurum kuruluşunun özelleştirilmesinin önü açılıyor" dedi ve şu çağrıda bulundu; "Varlık Fonu'nun el atacağı kaynaklardan biri de İşsizlik Sigortası Fonu birikimleri olacak. İşsizlik Fonu ödemeleri çok cimri olduğu için işsizlere fondan çok sınırlı kaynak aktarılıyor. İşsizlik Sigortası Fonu'nun 2015 geliri 18.2 milyar lira iken, gideri 6.5 milyar lira olarak gerçekleşti. Ancak bunun sadece 2.1 milyar lirası işsizlik sigortası olarak işsizlere ödendi. İşsizlik Fonu'ndan amacı dışında işverenlere çeşitli teşvikler sağlanıyor ve ayrıca hükümet çeşitli yatırımlar için İşsizlik Fonu'na el atıyor. Haziran 2016 itibariye İşsizlik Sigortası Fonu'nda 97.5 Milyarlık bir kaynak birikmiş durumda. İşçi için harcanmayan bu kaynağa şimdi de Varlık Fonu yoluyla el konulmak isteniyor. Varlık Fonu adı altında hükümetin 'çılgın' projelerine ucuz finansman sağlanması ve kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesi girişiminden vazgeçilmelidir. Ölçüsüz ve denetimsiz yeni teşviklerden ve yeni özelleştirmelerden vazgeçilmelidir."    
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@