DİSK 4+4+4 eğitim sisteminin korkutan gerçeğini açıkladı

Kani Beko, 4+4+4 eğitim sisteminin sonuçlarına dikkat çekerek çok ciddi uyarılarda bulundu....

Sendika 13.06.2017, 12:15 13.06.2017, 21:47
DİSK 4+4+4 eğitim sisteminin korkutan gerçeğini açıkladı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 4+4+4 eğitim sisteminin çocuk işçiliğinin önünü açtığına dikkat çekerek, çocuk işçiliği yaşının fiilen 13 yaşa indiği Türkiye'de çocuk işçi sayısının 2 milyona çıktığı uyarısında bulundu.

Kani Beko, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü'ne ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in 2002 yılında  dünya genelinde artan çocuk işçiliğine karşı bilinç oluşturmak ve çocuk işçi çalıştırılmasını öncelikle azaltmak; sonrasında ortadan kaldırmak amacıyla her yıl 12 Haziran tarihininin “Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü” olarak belirlendiğini hatırlattı.

Çocuk işçiliğinin çoğunlukla çocukların çocukluklarını yaşamaya fırsat bulamadıkları, değişik nedenlerden dolayı çalışma ortamlarında bedensel, ruhsal ve ahlaki açıdan örselenip çalıştırılması anlamına geldiğini vurgulayan Beko, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) verilerine göre dünyada yaklaşık 200 milyon çocuk işçi bulunduğunu ve bunların yaklaşık 85 milyonunun tehlikeli ya da çok tehlikeli işlerde çalıştığını söyledi. 

Beko, yaklaşık 20 milyon çocuğun kölece ilişkiler içinde çalıştırıldığını ve Türkiye’de de yaklaşık 2 milyon çocuk işçi bulunduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Ortadoğu'da yaşanan olumsuzluklardan dolayı büyük göç alan ülkemizde, göçmen çocuk işçiliğinin kayıt dışı biçimde, acımasız koşullarda kullanılması gizlenemez hale gelmiştir.
Her yıl ülkemizde kötü çalışma koşullarından dolayı 50-60 arası çocuk işçi hayatını kaybetmektedir.

Çocukların zihinsel, fiziksel, toplumsal ya da ahlaki açılardan tehlikeli ve zararlı olan; okula düzenli olarak gitmelerini engelleyerek eğitimlerinin yarım kalmasına yol açan; kimi zamanda ikisini birlikte yürütmek zorunda kalmaları nedeniyle bedenlerinin hızla yıpranmasına neden olan bu olumsuz koşullar hiçbir biçimde kabul edilemez.”

Beko, çözümün öncelikle çocukların temel sağlık, eğitim, gelişim ve barınma ihtiyaçları kamusal olarak karşılanması; sosyal politikalar kapsamında gelir dağılımı, istihdam, ücretler, sosyal güvenlik gibi sosyal ve ekonomik alanlarda iyileştirmeler yapılması ve çocuk yoksulluğuna karşı önlemler alınmasıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uyması, sözleşmelerin uygulanması için gerekli düzenlemeleri yapması ve denetimleri sağlaması gerektiğini söyleyen Beko, Özellikle çocuk işçiliğini önlemeye ilişkin ILO'nun 138 No’lu “Asgari Yaş Sözleşmesi” ve 182 No’lu “En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi” hükümlerine uyulmasının zorunlu vurguladı.

“4+4+4 eğitim sistemi çocuk işçiliğinin önünü açıyor”

Kani Beko, 2012 yılında çıkarılan 4+4+4 eğitim sisteminin çocuk işçiliğinin önünü açtığını savunarak şöyle dedi:

“2012 yılında yasalaşan 4+4+4 eğitim sisteminde zorunlu ilköğretim yaşı düşmüş ve çocuk işçiliği yaşı fiilen 13 yaşa inmiştir. Bu nedenle eğitim sisteminde kesintisiz eğitim esas alınmalı ve denetimleri arttırılmalıdır. Çocuk işçiliğini önlemek için denetim yetersizlikleri ortadan kaldırılmalı, denetimler ve ceza yaptırımları arttırılmalıdır. Özellikle tarımda çalışan çocuklar için acil önlem alınmalı, eğitim ve sosyal hayattan kopmamaları için politikalar geliştirilmelidir. Bir meslek öğrenme amacıyla yürütülen çıraklık eğitimi, işyerlerinde amacına uygun bir şekilde yürütülmeli ve gerekli denetimler yapılmalıdır. Ayrıca uygulamada çocuk işçiliğine dönüşen çırak işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirecek yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@