Din adamları seçim güvenliğinin garantisi

Din adamları seçim güvenliğinin garantisi

Haberler 26.09.2015, 00:23
Din adamları seçim güvenliğinin garantisi
Seçim kampanyası çerçevesinde Almanya’nın Köln kentinde partililerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şehit haberleri almanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Türkiye terör sorununu aşamadığı sürece kendi içindeki dirliğini sağlayamaz, kuramaz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım’daki milletvekili genel seçimi öncesi çıktığı Avrupa turu kapsamında Almanya’nın Köln kentinde partililerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, daha sonra Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bayramın ilk günlerinde Türkiye’den şehit haberleri almanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “En azından bayramda bir çatışmanın olmaması en büyük dileğimizdi. Ama maalesef terör her zaman olduğu gibi kan ve gözyaşı demek. İnşallah önümüzdeki süreç içinde 1 Kasım’dan sonra Türkiye’de yeni bir atmosfer oluşur, demokrasi kazanır ve terör belasından hep beraber kurtulmuş oluruz” diye konuştu. Terörün Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu en öncelikli sorun olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye bu sorunu aşamadığı sürece, kendi içindeki dirliğini sağlayamaz, kuramaz. O nedenle bizim öncelikle terör sorununu aşmamız gerekiyor. Bu konuda yeni projeler, yeni bir anlayışı egemen kılmak, yeni projelerle bu sorunu aşmamız gerekiyor” dedi. 

Sahtekarlık yapmazlar

CHP Genel Başkanı, yurt dışındaki seçimlerde sandık güvenliği konusundaki bir soruyu cevaplandırırken, sandık başkan ya da yardımcıları olarak, Türkiye Cumhuriyeti konsolosluk memurlarının yanı sıra resmi din görevlilerinin de görev almalarına karşı olmadığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Aslında samimi düşüncemi söyleyeyim. Din görevlilerinin sandıkların başında olması, seçim güvenliği için aslında çok önemli . Yani seçim güvenliğinin bir anlamda garantisi çünkü din adamları yalan söylemezler. Dinadamları sahtekarlık yapmazlar. Din adamları herkese eşit davranırlar. Çünkü onlar kutsal bir dinin, bir inancın, bir anlamda söylemini, inancını dile getiren kişiler demektir” diye konuştu. Geçen seçimlerde, Almanya’da görev yapan bir din görevlisine yöneltilen, başkasının yerine oy kullandığı suçlamasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Eğer bir din görevlisi bir partiden yana tavır alıyor ve o partinin kazanması için yasa dışı yollara başvuruyorsa, ona din adamı demek bana göre yanlıştır. O farklı bir kimliktir. O kişinin, bilmiyorum alındı mı.. O kişinin derhal Ankara’ya çekilmesi ve din adamı kimliğinden uzaklaştırılması lazım. Çünkü inançlar farklıdır, farklı olabilir ama tüm dinlerin ortak bir hedefi vardır. Ahlak temeli, bütün inançlarda çok önemlidir. Açıklık, berraklık tüm inançlarda çok önemlidir. İnsanların haklarını korumak bütün inançlarda çok önemlidir. Dolayısıyla din adamları eğer sandık başında görevliyse, ben şahsen ve partimiz de buna karşı değil, yeter ki din adamları gerçek anlamda görevlerini yapmış olsunlar.” 

Türklere sandık çağrısı
Avrupa’da yaşayan Türklere seçimde sandığa gidip oy kullanmaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Geldiğimiz noktada bütün vatandaşlar, yurt içinde ve yurt dışında, öncelikle sandığa gitmeliler. Demokrasinin kazanması için, sorunları aşmak için, düşüncelerini açıklayan, önerilerini getiren, projelerini açıklayan partilere destek versinler” dedi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının doğrudan kendi temsilcilerini TBMM’ye seçmeleri gerektiğini belirten ve bunun için bir kanun teklifini sunduklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Her 300 bin kişiye bir milletvekili düşecek şekilde, yurt dışı seçim çevresinin 10 milletvekilinden oluşması bizim arzumuz” dedi. Kılıçdaroğlu, Siyasi Partiler Yasası’nda bu yönde bir değişiklik için diğer partilere de çağrıda bulunurken, “Eğer diğer partiler de buna katkı verirlerse, yurt dışı yaşayan vatandaşlarımız kendi sorunlarını, kendi seçtikleri temsilciler aracılığıyla TBMM’de dile getirebilirler” diye konuştu. 

 
 
 
 
YENİÇAĞ
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@