Cumhuriyet ve Bağımsız Yargı Herkes İçin Önemli ve Gereklidir!

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Genel Özlük ve Hukuk Sekreteri Engin Çoğal yaptığı açıklamada, Cumhuriyet ve Bağımsız Yargı Herkes İçin Önemli ve Gereklidir!

Haberler 02.03.2016, 14:30
Cumhuriyet ve Bağımsız Yargı Herkes İçin Önemli ve Gereklidir!
Ülkemiz, sınırları içerisinde ve çevremizde olağanüstü ve kaygı verici gelişmelerin yaşandığı zor bir süreçten geçmektedir.

Ulusal bağımsızlığımıza ve bütünlüğümüze, laik demokratik Cumhuriyetimize ve sosyal hukuk devletine, yargı bağımsızlığına ve iç barışımıza yönelik saldırıların en üst düzeye çıktığı bir süreçte; önce 26 Şubat 2016 tarihinde Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan, “Artık yeni bir kavşaktayız. Türkiye’nin 90 yıllık enkazını kaldırdık.” diyerek modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarına ve yaşam biçimine olan öfkesini ifade etmiştir.
Endişe verici olan ise Cumhurbaşkanın eşi Emine Erdoğan’ın bu sözlerinin ve yaptığı açıklamanın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının resmi sitesine konulmuş olmasıdır. 

Bu vahim açıklamanın hemen arkasından, Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği hak ihlali kararı sonrasında, Cumhurbaşkanının konu ile ilgili olarak; Anayasa Mahkemesi, bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım ama kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum” şeklindeki açıklaması kaygılarımızı daha da artırmıştır.

Oysa, Anayasanın 153. maddesi lafzen "Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar" hükmünü içermektedir.  Yine Anayasanın 103. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı anayasaya bağlılık yemini ederek göreve başlar. Nitekim Tayyip Erdoğan da bu yemini ederek cumhurbaşkanlığı görevine başlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en üst makamında bulunan kişilerin yargı kararlarına saygı duymayacaklarını ve bu kararlara uymayacaklarını söylemesi yurttaşlarımızın da adalete ve yargı bağımsızlığına olan güvenini zedeleyecektir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre seçilmiş ve yemin etmiş olan Cumhurbaşkanını meşruiyetini dayandırdığı anayasaya uymaya, yargının kararlarına saygı göstermeye ve yargıyı etkileyecek açıklamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.  Cumhurbaşkanın eşi Emine Erdoğan’ını da Ulusal Bağımsızlık ve Özgürlük Savaşından sonra kurulmuş olan modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kazanımları ile hesaplaşmaya değil, büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurarak bize emanet ettiği Cumhuriyete saygı duymaya çağırıyoruz.
 
ENGİN ÇOĞAL
BİRLEŞİK KAMU-İŞ GENEL ÖZLÜK HUKUK TİS SEKRETERİ
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@