Çorlu Eğitim-iş Öğretmenler Gününü Önce Alanda Sonra Salonda Kutladı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Çorlu İlçe Temsilciliği 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Çorlu Atatürk Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu.

Haberler 26.11.2015, 15:08
Çorlu Eğitim-iş Öğretmenler Gününü Önce Alanda Sonra Salonda Kutladı

Eğitim-İş Çorlu İlçe Temsilciliği üyeleri yapmış oldukları basın açıklamasında, "Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri'nin kendisine verdiği ‘Başöğretmen’ unvanını kabul etmesinin de yıl dönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk'ü saygıyla anıyor tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

Atatürk, ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye'nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O'nun "Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adına alma yeteneğini kazanmamıştır. Ona basbayağı bir topluluk denir, ulus denemez. Bir topluluğun ulus olabilmesi için kesinlikle eğiticilere, öğretmenlere gereksinimi vardır" sözleri bunun en güzel örneğidir. Ancak öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, Cumhuriyet döneminden bugüne geçtiğimiz yıllar içinde sürekli gerilemiştir. Özellikle AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği'ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama hevesi, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi öğretmenlerin yaşadığı sorunları daha da derinleştirmiştir. Aday öğretmenin yetiştirme süreci siyasallaştırılarak çökertilmiş, öğretmenliğin saygınlığı da bundan büyük zarar görmüştür. Son yıllarda siyasi iktidar tarafından öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyen söylem ve tutumların süreklilik kazanması, Alo 147 gibi isimsiz ihbar hatlarının kurulması, öğretmene yönelik şiddet eylemlerini arttırmıştır. Bu tür olaylar sonucunda hayatını kaybeden ya da ciddi sağlık problemleri yaşayan öğretmenler bulunmaktadır" denildi.

GÜVENCEDEN YOKSUN BİR KAMU İSTİHDAMI

Yapılan basın açıklamasının devamında, "Devlet memurları nihayetinde devletin (Kamunun) memurudur ve görevini Anayasa ve yasalar çerçevesinde ifa etmek zorundadır. Siyasal iktidarın istediği ise emrinde çalışanların yasalara değil kendisine tabi olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. İşte yapılmak istenen budur. 657 sayılı DMK'da yapılacak en önemli değişiklik iş güvencesinden yoksun bir kamu istihdamı oluşturmaktır. İşçiler için uygulanmak istenen "esnek çalışma sistemi" kamu çalışanlarına da uygulanmak istenmektedir.”

İŞTEN ÇIKARMA KOLAYLAŞTIRILACAK

“ "Kısmi çalışma, geçici personel "Part-time", "evden çalışma", "çağrı üzerinden çalışma", "kiralık çalışan" gibi uygulamalar getirilerek esnek çalışma biçimi ile de iş güvencesinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. İşten çıkarmayı kolaylaştıran en önemli düzenleme, artık kamuda kadrolu çalışanın kalmayacak olmasıdır. Yeni düzenlemeyle çalışanların büyük çoğunluğu sözleşmeli hale getirilecek , her yılın sonunda inisiyatifin amirlerde olacağı bir sözleşme imzalanacak ve amir, memurun performansından memnun değilse ücreti düşürülecek ya da işine son verilecektir" denildi.

MÜCADELE SÜRECEK

Basın açıklamasının sonunda, "Eğitim İş olarak diyoruz ki, gün demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesi yürütenlerin günüdür. Bizler eğitim emekçileri olarak her şeye rağmen eskisinde daha da kararlı bir şekilde ülkemizin tam bağımsızlığını, eğitim emekçilerinin ekonomik ve demokratik taleplerini, laik eğitimi, Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Demokratik ve meşru zeminde sendikal mücadelemizi daha da etkin bir şekilde sürdüreceğiz.”

“Ülkemizi yönetenler ve onlara biat etmiş olanlar bilmelidir ki, Eğitim-İş baskılara, tehditlere boyun eğecek, teslim alınabilecek bir örgüt değildir. Eğitim-İş hiç bir vesayeti kabul etmez. Eğitim-İş, Bolu Beyi'ne karşı Köroğlu, Hızır Paşa'ya karşı Pir Sultan Abdal, emperyalizme karşı Mustafa Kemal'dir" denildi.

KOKTEYL VERİLDİ

Düzenlenen basın açıklamasının ardından akşam ise Çorlu Belediyesi Düğün Salonu’nda Eğitim-İş Sendikası Temsilcileri ve üyeleri, düzenlenen kokteylde bir araya geldi. Gecede emekli olan öğretmenlere verilen plaketlerin ardından öğretmenler, gönüllerince eğlendiler. 

Tutku AKBAŞ

çorlu eğitim iş

eğitim iş çorlu

çorlu öğretmenler günü

eğitim-iş çorlu öğretmenler günü

eğitim iş sendikası çorlu temsilciliği

eğitim iş çorlu temsilciliği

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@