Çoğal: Soma'da Yapılanlar Tek Kelimeyle Aymazlıktır

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Özlük ve  Hukuk sekreteri Engin ÇOĞAL, Eğitim-iş Genel Merkez Mali Sekreteri Nazım KIRCI ve Eğitim-iş Aydın Şube Başkanı ŞABAN ÖZDEMİR düzenlediği basın topla

Haberler 16.05.2015, 00:32
Çoğal: Soma'da Yapılanlar Tek Kelimeyle Aymazlıktır

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Özlük ve  Hukuk sekreteri Engin ÇOĞAL, Eğitim-iş Genel Merkez Mali Sekreteri Nazım KIRCI ve Eğitim-iş Aydın Şube Başkanı ŞABAN ÖZDEMİR düzenlediği basın toplantısında Soma'da söylenen sözlere tepki göstererek yaşananları aymazlık olarak değerlendirdi.

Çoğal basın açıklamasında şunları kaydetti.

Bugün efeler diyarı Aydın’da olmaktan onur duyuyoruz. Aydın’ın aydın yüzlü, çağdaş, demokrat insanlarını görmekten, sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz.

Değerli Basın Mensupları

Hepinizin bildiği gibi 13 Mayıs, 301 Madencimizin Cumhuriyet tarihinin en büyük iş kazasında Soma’da şehit olduğu gündür. Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu olarak 13 Mayıs’ta bu katliamın yıl dönümünde, şehit ailelerimizin acılarına ortak olmak ve bundan sonraki süreçte haklarının aranmasına destek olmak amacıyla SOMA’daydık.

Soma’da Maden Şehitliğini ziyaret ederek, karanfil bıraktık. Şehit yakınlarımıza başsağlığı dileklerimizi ileterek acılarına ortak olduk. Ardından da Soma Öğretmenevinden başlayıp Soma halkıyla birlikte  Maden Heykeline kadar yürüyerek burada 301 saniye maden şehitlerimiz için oturma eylemi yaparak tepkimizi dile getirdik.

Böylesine acılı bir günün yıl dönümünde, şehit ailelerimize verilen sözlerin tutulmadığı, dahası Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ’ın konuşmacı olarak kürsüye çağırıldığı sırada, sunucunun madenci yakınlarını azarladığı, bununla da yetinmeyerek Devlet büyükleri lütfedip sizin ayağınıza kadar geldi ses çıkarmadan dinleyin” diye azarladığına tanık olduk.

Bu tek kelimeyle aymazlıktır.

Verilen vaatlerin tutulmadığı bir ortamda, Devletin Valisinin, sanki tüm bu vaatleri yerine getirmiş gibi, AKP siyasetini destekler nitelikte konuşma yapmasını, devletin valisi sıfatını taşıyan kuruma, yakışmadığını düşünüyoruz. Kendisini halkın yararına görev yapmaya davet ediyoruz.

Bugün Aydın’da Konfederasyon Bileşenlerimizden Eğitim-iş Büro-iş, Tüm Yerel-Sen, Genel Sağlık-iş ile bir çalışma ziyareti düzenledik.

Bileşenlerimizin Aydın Halkı ile bütünleşerek çalışmalarını sürdürmelerini görmek bizler için gurur kaynağıdır. Başkanları nezdinde kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Değerli Aydınlılar!

Başbakan ya da Cumhurbaşkanı emek mücadelesi yapan bizlere çeşitli alanları kapatarak sözde ileri demokrasi anlayışlarını sergilemektedirler.

Bunun en yakın örneğini bugün sizler yaşadınız.

Var olan miting alanı yerine, tüm yolları, trafiği kapatarak halka eziyet eder, miting düzenlenmesini, halkımıza saygısızlık olarak değerlendiriyoruz.

Miting için yolların, araç trafiğin ve hatta yaya trafiğin bile kapatılması Aydın halkını cezalandırmaktır. Aydın halkı kendisine reva görülen bu ceza uygulamasını 7 Haziran seçimlerinde değerlendirecektir.

Onların miting alanlarında bahsettiği gündem halkımızın gerçek gündemi değildir.

İşsizliğin ve ekonominin  giderek dar boğaza sürüklendiği  ve daha da kötüsü, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren, gelir dağılımı adaletsizliği Meksika’dan sonra ikinci sırada olan bir Türkiye’de, hangi ekonomik başarıdan  bahsedebilecektir?

Son çıkartılan iç güvenlik yasası ile özgürlükler ve demokratik haklarımızın baskı altına alındığı, temel hak ve özgürlükler ile kişi özgürlüğü ve güvenliğinin ortadan kaldırıldığı bir ortamda, bırakın ileri demokrasiyi hangi demokrasiden bahsedebilecektir?

Aydın halkı bugün bu soruların cevabını görmüş ve yaşamış olmalı…Halkımızın gündeminde iş aş ekmek mücadelesi varken, bu zihniyet halkı ezmekten ne zaman vazgeçecektir?

Bu anlamda 7 Haziran seçimleri, demokrasi  mi, tek adam mı kararının verileceği tarihi bir seçimdir. Tüm halkımızın bu duyarlılıkla emeğine, demokrasisine ve geleceğine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu dün olduğu gibi, bugünde emek ve demokrasi mücadelesini güçlendirerek büyümeye devam edecektir. 

nazım kırcı,engin çoğal,şaban özdemir

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@