Çoğal: Polis Şiddetini Kınıyoruz!

Birleşik Kamu-iş MYK Üyesi Engin Çoğal 14 Ağustos'ta Ankara'da Kamu-iş üyesi memurlara polisin sert müdahalesini kınadığını belirterek sözde toplu sözleşme ortaoyunu bozulmuştur dedi.

Haberler 15.08.2015, 22:20
Çoğal: Polis Şiddetini Kınıyoruz!

Birleşik Kamu iş Konfederasyonu Genel Özlük ve Tis Sekreteri Engin Çoğal, ‘Toplu İş Sözleşmesini’ protesto için yaptıkları eylemde polisin gösterdiği tutumu eleştirdi. 

Çoğal yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Ülkemiz yeni bir seçim yaşadı. Bu seçimde halkımız, 13 yıldır ülkemizi işsizlik, pahalılık

cehenneminde kavuran emekçi halkımıza ölümlerden ölüm beğendiren AKP diktatörlüğünün, ülkemizin tek başına yönetmesine son verdi.  Ancak seçimlerin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen ortada henüz hükümet bulunmamaktadır. Hatta hükümetin kurulup kurulmayacağı da henüz belli değildir.  Böyle bir dönemde Kamu İşveren Heyeti ile memur konfederasyonları arasındaki “Sözde Toplu Sözleşme” görüşmeleri 3 Ağustos’ta başladı.  2016-2017 yıllarını kapsayan sözde bir yeni “Toplu Sözleşme”  görüşmeleri sürecine girildi.

Sözde, Toplu İş Sözleşmesi masası, “görüşmeler yapılsın ama sonunda hükümetin istediği olsun” mantığıyla kurulmasına Birleşik Kamu-İş üyeleri olarak kabul edemezdik.  Masaya taraflar eşit koşullarda oturmamaktadır. O masada kamu çalışanlarını temsil edecek olan yandaş konfederasyonun, göbekten bağımlı olduğu hükümete karşı, en ufak bir direnç gösteremeyeceğini Türkiye kamuoyu önceki yıllardan iyi bilmektedir.  Kaldı ki hükümeti temsilen masaya oturacak olan Çalışma Bakanı geçici bir hükümetin üyesi olduğu gibi milletvekili bile değildir. Bu bakımdan kamu heyeti başkanının atacağı imzaya yeni kurulacak hükümetin uyup uymayacağı bile belli değildir.

Adına “Toplu İş Sözleşmesi” denilen,  hükümet ve onun beslediği yandaş konfederasyonun temsilcileri arasında oynanacak bu “orta oyunundan” kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım beklemediğimizi haykırmak için günler öncesinde örgütlenerek Türkiye’nin dört bir yanında Birleşik Kamu-İş bileşenleri olarak AŞTİ’nin karşısında toplanma kararı aldık.  Üyelerimiz grup halinde pankartlar, dövizler, sloganlar eşliğinde 14 Ağustos 2015 tarihinden

Çalışma Bakanlığı’na doğru yürüyerek hem hükümeti hem de masadaki konfederasyonu uyarmak  ve taleplerimizi dile getirmek amacıyla bakanlık önünde basın açıklaması yapmak istedi.  Netice de haklılığımız ortaya çıktı, çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik memurlara, “2016’da yüzde 4+4 2017’de ise 3+3 zam” yapılacağını açıkladı. Lakin yandaş konfederasyon tek kelime dahi  edemedi. Çünkü ortada ne gerçek bir toplu iş sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktadır. Hepsi göstermeliktir.

Birleşik Kamu-İş olarak  “Sözde Toplu Sözleşmeyi Reddediyoruz” bu ortaoyunun bir parçası ve figüranı olmayacağımızı açıklamak için “Hak Verilmez Alınır” şiarıyla kararlı bir şekilde Çalışma Bakanlığı’na doğru yürümek istedik. "Sözde Toplu Sözleşme" görüşmeleri devam ederken Çalışma Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak için hareket etmemiz polis tarafından orantısız şekilde engellendi.  Çevik Kuvvet ekipleri üyelerimizin bayrak, pankart, döviz, şapka ve flamalarla yürüyüşüne izin vermeyince Konfederasyon yetkilileri polisin tavrının değiştirmek ve anlayış göstermesi için görüşme yaptı, ancak polisin tavrı değişmedi.

Tüm iyi niyetimize ve anlayış göstermemize rağmen emniyet güçleri grubun önünde barikat kurarak, bir konfederasyonun ve sendikaların olmazsa olmazı pankart, döviz, afiş hatta şapkayla dahi yürümesine izin vermeme ısrarı üzerine üyelerimiz oturma eylemine geçerek polisin ve emniyet güçlerinin tavrını protesto etti.

Oturma eylemi yapan üyelerimizin etrafı polis tarafından sarılarak, kalkanlarla müdahale edilerek, biber gazı sıkılarak, tekme tokatla uzaklaştırıldı. MYK üyesi Barış Düdü, Denetleme Kurulu Başkanı İsa Kayadan, Tüm Yerel Sen Genel Başkanı Doğan Koç ve Kastamonu Tapu Çevre Yol-İş  İl Temsilcisi Harun Şener gözaltına alındı.

Polis müdahalesinin ardından, Birleşik Kamu-İş üyeleri gözaltındaki arkadaşları çıkana kadar uzun bir süre kaldırımda bekleyişe geçti. Üyelerimiz daha sonra Çalışma Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçerek arkadaşlarını bakanlık önünde bekleme kararı aldı.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız da serbest bırakılmasıyla Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, bakanlık önünde üyelerimiz adına basın açıklaması yapmasıyla sonlandı.

Birleşik Kamu-İş olarak; Grevli Toplu Sözleşme hakkımızın uygulamaya konulmasına, insanca yaşayacağımız ücretlerin verilmesine ve sosyal durumlarımızın iyileştirilmesine, çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik taleplerimizi görmezden gelenlere ve yine komik yüzdelik zammı 2 milyon kamu emekçisine dayatanlara, Kamu emekçilerini yine yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm edenlere karşı, alanlara çıkarak mücadele etmeye devam edeceğiz.

Tüm bu yaşananlar nedeniyle Konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kamu emekçilerinin haklı ve meşru taleplerini “Grevli Toplu Sözleşme” hakkının elde edene kadar mücadelesine devam edecektir.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@