Çiçeği burnunda Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi İlk Etkinliğini 8 Mart Emekçi Kadınlar gününde gerçekleştirdi

Çiçeği burnunda şube Tüm Yerel Sen Edirne'den 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününe Özel Etkinlik, Şube Başkanı Savaş Çerkez, Kadın haklarının her zaman savunucusu olacağız....

Haberler 08.03.2016, 21:55 08.03.2016, 22:05
Çiçeği burnunda Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi İlk Etkinliğini 8 Mart Emekçi Kadınlar gününde gerçekleştirdi
Çiçeği burnunda şube Tüm Yerel Sen Edirne'den 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününe Özel Etkinlik, Şube Başkanı Savaş Çerkez, Kadın haklarının her zaman savunucusu olacağız....

Tüm Yerel Sen Edirne Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Savaş Çerkez'in yaptığı basın açıklaması şöyle:


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltıda, Edirne Belediyesi’nde çalışan kadın personel biraraya geldi. Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, “Her daim kadın haklarının savunucu olacağız ve kadın çalışanlarımızın yanında yer alacağız.” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi’nin düzenlediği kahvaltı etkinliğine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Fevziye Kirezci, CHP Kadın Kolları Merkez İlçe Başkanı Reyhan Güzel, Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, sendika yönetim kurulu üyeleri Elif Davulcu, Bülent Uluca, Seçkin Çetin, Altan Güzelli ve Edirne Belediyesi’nde çalışan kadın personel katıldı.

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, “Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi olarak bu bizim sizlerle birlikte düzenlediğimiz ilk etkinliğimiz. İlk etkinliğimizin böylesi anlamlı bir günde olması ve bu özel günde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yepyeni bir sendika, yepyeni heyecanlar, yeni umutlar var içimizde. Ancak değişmeyen ve asla değişmeyecek olan bir tek şey var. O da, Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve Devrimleri ışığında aydınlanan yolumuzda yılmadan, yorulmadan yürüme azmimiz. Sendika olarak, kadın üyelerimizin her zaman yanında yer alarak, onların haklarını koruma ve arama konusunda her daim destekçi olacağımızı ayrıca belirtmek isterim.

Kadına uygulanan şiddeti, kadın cinayetlerini rakamlarla ifade etmek istemiyorum. Sadece şunu biliyoruz her ay bakın yıl demiyorum, her ay bir öncekinden daha fazla kadın şiddet görüyor ve maalesef hayatını kaybediyor.
Kadın cinayetlerinin her geçen gün daha da artmasının önüne geçmek için yapılan yasal değişiklikler ve koruyucu-önleyici tedbirler ne yazık ki göstermelik olmaktan öteye geçmemektedir.

Koruyucu-önleyici çalışmaların yanında sorunun ekonomik nedenlerini ortadan kaldıracak şekilde toplumsal refahın gelişmesini sağlayacak sosyal politikalara ağırlık verilmelidir.

Okula gönderilmeyen kız çocuklarını, çocuk gelinleri, kadın emeğini ve bedenini korumak yerine tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir.
Kadının, ekonomik hayatta da, siyasi ve günlük sosyal hayatta da erkeğe eşdeğer görevler alması sağlanmalıdır. Yani ekonomik hayatta erkeğin hâkimiyetine son verilmelidir.

Kadınların, sendikalarda, siyasi partilerde, derneklerde, kooperatiflerde örgütlenmesini ve çalışmalara aktif bir şekilde katılması sağlamalıdır.

Bizler, kadın ve erkek omuz omuza örgütlendiği takdirde saldırıları püskürtebilir insanca, eşit ve özgür yaşayabileceğimiz bir dünya yaratabiliriz düşüncesindeyiz.” dedi.

Çerkez, konuşmasında Edirne’de yaşayan kadınların şanslı olduğunu ifade ederek, “Şunu da belirtmeden geçmemek gerek ki, Edirne’de yaşayan kadınlarımız diğer bölgelerdeki kadınlarımızdan biraz daha şanslı. Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın göreve gelmesiyle birlikte, Edirneli kadınlar daha fazla sosyal ekonomik alanlarda kendilerine yer edinmeye başladılar. Edirne’de kadınlarımızı her alanda daha sık görmeye başladık. Kadın lokallerindeki kurslar, kadın şoförlere yönelik girişimcilik gibi birçok projeyle Edirneli kadınlara tam bir pozitif ayrıcalık tanımıştır. Kendisine bu anlamda çok teşekkür ediyoruz.

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube olarak, kadın cinayetlerinin yaşamımızın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceğiz ve bunun takipçi olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcı Çiğdem Gegeoğlu, “Bugün bir kutlama günü değildir. Bugün Kadınların haklarını arama, seslerini duyurma günüdür. Kadın olarak birlik olma zamanıdır. Bir olarak biz olarak haklarımızı arayarak, birbirimize destek olarak kadının gücünü göstermemiz gerekmektedir.

Bugün Tüm Yerel-Sen Sendikamızdan Kadın Komisyonu oluşturma sözümüzü de aldık. Bugün biz kadınlar isteyeceğiz. Biz kadınlar ses çıkarmazsak, kıyıda köşede saklanırsak olmaz. Olmayacak. Bu nedenle kadınlar olarak, kadın haklarımızı savunacağız.” dedi.

Etkinlik sonunda, Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, Gegeoğlu’na ve etkinliğe katılan tüm kadınlara günün anısına Tüm Yerel-Sen amblemli anahtarlık hediye etti. Ardından Atatürk Anıtı önünde, kadın STK’larca düzenlenen etkinliğe katılarak, erkeklerin uyguladığı şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınların isimlerinin yazılı maketlerle kadına karşı şiddet kınandı.

tüm yerel sen edirne şubesi
tüm yerel sen edirne
tüm yerel sen edirne şube başkanı savaş çerkez
tüm yerel sen edirne şubesi kadınlar günü etkinliği
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@