Çanakkale'de Sendikalardan Ortak Açıklama...

Türk Eğitim Sen – Eğitim Sen - Eğitim İş Çanakkale Şubeleri Troya Atı önünde toplanarak yaptıkları ortak basın açıklamasında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin son zamanlarda özellikle yaptıkları icraatlarla “Yok Artık” dedirtecek işlere imza attıklarını açıkladılar.

Çanakkale'de Sendikalardan Ortak Açıklama...

Türk Eğitim Sen – Eğitim Sen - Eğitim İş Çanakkale Şubeleri Troya Atı önünde toplanarak yaptıkları ortak basın açıklamasında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin son zamanlarda özellikle yaptıkları icraatlarla “Yok Artık” dedirtecek işlere imza attıklarını açıkladılar.

Basın açıklamasının tam metni….

BASINA VE KAMUOYUNA 

Cumhuriyet tarihinde bu güne kadar hiçbir zaman devlet kurumları ve özellikle Milli Eğitim bu kadar partizanca yönetilmemiştir. Siyasi kadroların yönetici olarak atandığı İl ve İlçe Milli eğitim Müdürlükleri son zamanlarda özellikle yaptıkları icraatlarla “Yok Artık” dedirtecek işlere imza atmışlardır.

Gelibolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, toplumsal uzlaşı aramadan, özellikle sendika ve STK’ların fikirlerine başvurmadan, ilçedeki okullar üzerinde tasarruflarda bulunarak, bazı okulları kapatmak, birleştirmek ve dönüştürmek gibi girişimleri, veli, öğrencileri ve öğretmenleri bile bile mağdur ederek telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır. Norm fazlası olan öğretmenler, okulundan olan öğrenciler, aile düzeni alt üst olan veliler ve eğitim adına kaybedilmiş yıllar. Bütün bunlar Gelibolu İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ben yaptım oldu, ben bilirim gibi yönetememe anlayışının sonucudur.

Lapseki İlçesinde boşalan bir okulun yerine apar topar İmam Hatip Ortaokulunun taşınması, binası yıkılan Plevne Ortaokulunun öğrenci, veli ve öğretmenlerinin mağdur edilmesine neden olmuştur.

Çanakkale Merkez de deprem riski var diye boşaltılan okulların bir yıl geçmesine rağmen yenisinin yapımı için hiç bir faaliyet olmaması, öğretmen evinin hala kapalı olması, okul arsalarının birilerine peşkeş çekilmesi şüphesini akıllara getirmektedir.

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıl etkinlikleri kapsamında lise öğrencilerine Enser Vakfı ve Mavi Marmara olayının özendirilerek tanıtılması, bazı dini vakıfların liselerde seçmeli Osmanlıca dersini tanıtmak yerine Hilafeti öven ve siyasi propagandaların yapılması, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dönem sonu seminer çalışmaları için İmam Hatip Okulları öğretmenleri ile diğer okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerini İlim Yayma Cemiyetinde toplaması, seminer çalışmalarında siyasal propagandaların yapılarak amacından sapan bir seminer sürecine Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün seyirci kalması eğitim pedagojisi açısından vahim bir durumdur.

Yerel ve ulusal basında yer alan bu konular ile ilgili Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’dan Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş olarak bir randevu talebiyle görüşmek istenmiştir. Ama Çanakkale Valisi Sayın Çınar bu talebimize bu güne kadar olumlu bir cevap vermemiştir. Daha önce İmam Hatip okullarının evliya yetiştirdiğini basın yolu ile dile getiren Sayın Çınar’ın Çanakkale’de eğitimin dini dernek ve vakıflarca kuşatılmasına sessiz kalmasının sebebi bu mudur?

Çanakkale Valisi Sayın Ahmet Çınar bilmelidir ki, eğitimdeki siyasal kadrolaşmalara, hukuksuz uygulamalara, eğitimin dini dernek ve vakıfların hizmetine sunulmasına, eğitim sendikaları ve Çanakkale halkı tepkilidir. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler tepkilidir.

Kamu otoritesini temsil eden Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ı sorumlu davranmaya ve bu konular ile ilgili sorumlular hakkında yasal işlem yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca ülkede yönetim değişikliğinin gündemde olduğu bu dönemde, telafisi mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkacağı tercihlerin, kararların ve planlamaların yeni hükümet kuruluncaya kadar ertelenmesini talep ediyoruz.

Türk Eğitim Sen – Eğitim Sen - Eğitim İş

Çanakkale Şubeleri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.