Bu Öğrencilerin Çilesi Ne Zaman Sonlanacak?

Eğitim İş Antalya Şube Yönetim Kurulu Adına Fatin ILTAR soruyor...

Sendika 13.09.2019, 12:58
Bu Öğrencilerin Çilesi Ne Zaman Sonlanacak?

Antalya’da Eğitimin temel sorunlarından biri olan okullaşma oranlarındaki yetersizlik çözülememiş bir sorun olarak ortada durmaktadır.

İstatistiklere göre; ilkokul, ortaokul ve liselerde okullaşma oranlarında belirgin bir düşüş yaşanmıştır. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 2019 yılında önemli ölçüde artmıştır. Özellikle bazı okullarda 50 öğrenci bir sınıfta ders işlemek zorunda kalmıştır. Açılan İmam Hatip okullarına öğrenciler zorlanmasına rağmen çok az sayıda tercih yapıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı da İkili eğitim yapan ve kalabalık sınıfları olan okulların planlaması yeniden gözden geçirilmelidir. 

Fiziki yetersizliklerden dolayı hala bazı okullarda ikili eğitim yapılmakta, dersler sabah 08:00’de başlayıp akşam 20:30’a kadar sürmektedir. İkili eğitim uygulaması ve kalabalık sınıflar, fiziki alt yapı ve insan gücü eksiklikleri eğitimin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir Okullarda ikili eğitim uygulaması, öğrencilerin eğitsel amaçlı sosyal etkinlikler içerisine girmesini de engelleyici bir etken olarak ortaya çıkmakta, öğrencinin ders dışı etkinliklerini oldukça kısıtlamaktadır. Sabah uykusunu alamayan öğrenciler ve akşam geç saatte eve dönen bu yavrularımız ne zaman derse çalışacak ve ne zaman çocuk gibi oynayacaklar çok düşünmek gerekir.

Antalya Valiliği seminer döneminde okulların çalışma saatleri ile ilgili çizelgeyi her nedense 2-3 defa değiştirmiştir. Bu değişiklik Öğrenci öğretmen ve velileri aynı zamanda Antalya trafiğini olumsuz yönde etkilemiştir.

Tüm Milli Eğitim Bakanları 2016 dan bu yana 2019 yılında ikili öğretim yapan okul bırakılmayacağını ve tüm okulların normal öğretime geçirileceğini beyan etmişlerdir.

Eğitim iş olarak diyoruz ki; eğitimin doğasına aykırı olan ikili öğretimden bir an önce vazgeçilmeli, Eğitime ayrılan bütçe artırılarak yeni derslikler yapılmalı, okullaşma planlamaları yapılırken mahallelerdeki okul sayılarına dikkat edilmeli ve ona göre dağıtım yapılmalıdır.    

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@