Son Dakika

Bu lisede görevlendirilen öğretmenlerin tümü Eğitim-Bir-Sen'li

Eğitim İş Aydın Şube Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Yener Bozkurt'un yaptığı açıklama söyle:                                                                                                           

Sendika 11.09.2017, 22:35
Bu lisede görevlendirilen öğretmenlerin tümü Eğitim-Bir-Sen'li

ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER…!”

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 yılında çıkarılan “Dershaneler Kanunu” olarak bilinen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “Proje Okulu” uygulamasını hayata geçirdi. Yasal düzenlemeyle Milli Eğitim Bakanlığı aralarında Türkiye’nin en başarılı liselerinin yer aldığı proje okullara müdür ve öğretmenleri sınavsız atama yetkisi verildi.

Yasası 2014’te çıkarılan Proje Okulların Yönetmeliği ise iki yıl sonra yayınlandı. 1 Eylül 2016’da “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği” başlığı altında Resmi Gazete’ de yayınlanan yönetmelikle, bu okullara öğretmen atamaları, yönetici görevlendirmeleri ile öğrenci seçilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.  Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Eylül 2016’da MEB Müsteşarı Yusuf Tekin imzasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine genelge gönderildi. “İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler”  konulu genelgede söz konusu yönetmelik maddeleri anımsatılarak, proje okulu ilan edilen kurumlarda 8 yıl ve daha fazla süredir görev yapan öğretmenlerin görevlerinin sona erdiği bildirildi. Genelgede atanmak üzere başvuruda bulunmayanların veya tercihlerinden birine atanamayanların görev yerleri il içerisinde valiliklerce res’en belirleneceği kaydedildi.

 Her yönüyle kayırmacı ve torpilci sistem üzerine kurgulanmış bu yönetmelikte, idarenin “kendisinden olmayan” öğretmen ve yöneticileri idari soruşturmalar ve disiplin cezaları ile Proje Okullarından uzak tutma amacına hizmet eden 8/1-ç ve 9/1-c maddeleri ile tam bir “torpil” düzeni öngören atama usulüne ilişkin 13. ve 14.maddeleri ve hiçbir gerekçe ve somut dayanak olmaksızın mevcut öğretmen ve yöneticilerin tasfiyesini öngören geçici 1. Maddesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Eğitim-İş olarak Danıştay nezdinde dava açmıştık.

Yasal düzenlemeyle Milli Eğitim Bakanlığı aralarında Türkiye’nin en başarılı liselerinin yer aldığı proje okullara müdür ve öğretmenleri sınavsız atama yetkisi verildi. Hepsi nitelikli, başarılı ve sınav gelen binlerce öğretmen yerlerinden edilirken eş dost gönülleme tayinlerinin önü açıldı. Yapılan yandaş kayırma uygulaması Aydın’da meyvesini vermeye başladı. Edindiğimiz bilgilere göre Sosyal Bilimler Lisesine atanan 20 öğretmenin 17 tanesinin yandaş sendika üyesi.  Efeler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Dikmen’in eşi, Eğitim Bir-Sen Kadın Kolları Başkanı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Hünük (İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olmadan önce Eğitim Bir- Sen Aydın Şube Başkan Yardımcısı Mali İşler)’ün yakın arkadaşı olması kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu kanıtlamıştır.

Milli Eğitim Bakanının herhangi bir sınav, ölçüt ve nesnel bir değerlendirme yapmadan yapacağı atamalar kabul görür bir yöntem değildir. Uygulamalara bakıldığında yandaşları bir araya getirme çalışmasıdır. Yapılan bu uygulamada hem öğrencilere hem de öğretmenlere acınmamış,  öğretmen ve öğrenciler başarılarından dolayı cezalandırılmışlardır.

Başarılı öğrencilerin proje okullarından uzaklaştırılarak eğitimde özelleştirmelerin önünü açma çabası ve hamleleridir.

Kendi eşinizi, dostunuzu, hısım, akrabanızı ve yandaşınızı düşünmekten bir eğitimci bir idareci bir öğretmen olduğunuzu düşünmeye fırsat mı bulamadınız? İşinize mi gelmedi? Unuttunuz mu? Yoksa aklınızı vicdanınızı feda mı ettiniz? Aydın’ın en seçkin okullarındaki başarılı, deneyimli öğretmenleri norm fazlası göstererek ilçe emrine ortaokullara gönderirken, köylerden, ortaokullardan, meslek liselerinden öğretmenleri Sosyal Bilimler Lisesine gönderirken neyi hedeflediniz? Öfkeniz öğretmen başarısına ise öğrencilerin günahı ne? Öğrencilerin başarısını kıskandıysanız neden seçerek aldınız? Eğer ki hem öğretmen hem öğrenci başarısını kabullenemiyorsanız sizler niçin varsınız? Geleceğimizi kuracak beyinlerin önünü açmak istiyorsanız bu yöntem doğru bir yöntem değildir. Bir an önce yanlıştan dönünüz.

Eğitimin özelleştirilmesine, kalitenin düşürülmesine iznin vermeyeceğiz diyen öğrenci ve veliler birçok ilde “okuluma dokunma” eylem ve etkinlikleri başlatmıştı. Aydın’ın en başarılı okullarından biri olan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ve velileri yapılan uygulamalardan son derece rahatsız olduklarını bu tür uygulamaya izin vermeyeceklerini dile getirerek önümüzdeki günlerde okuluma öğretmenime ve eğitimimi dokunma adı altında eylem ve etkinlikler başlayacaklarını dile getirdiler.

Gözden çıkardığınız,  koltuk sevdası ve yandaş kollama çabaları için feda ettiğiniz Aydın Sosyal Bilimler Lisesinin Türkiye Geneli başarı durumu aşağıdaki tabloda verilmiştir.   Özelleştirmelere kurban edilecek hiçbir devlet kurumu, eğitimde harcanacak bir tek öğrencimiz, heba edilecek hiçbir emeğimiz, mutsuz edilecek ne bir öğretmenimiz ne de bir velimiz yoktur.  Eğitim-İş olarak, mağdur edilen öğretmenin,  feda edilen eğitimin, başarısı kıskanılan öğrencinin, dişinden tırnağından artırarak geleceğin umudunu oluşturmaya çalışan velinin yanında olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızı belirterek yetkilileri bu yanlış uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Yıllara göre başarı dağılımı ise şöyle: İndirmek için tıklayın!

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@