Bu çocukları kim Çorlu'ya Gönderiyor?

Eğitim-iş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren; Oturmuş, kurumsallaşmış iyi giden bir okulu “YOK” etmek hangi amaçla yapılır?

Haberler 27.08.2015, 21:00
Bu çocukları kim Çorlu'ya Gönderiyor?

Bilindiği gibi Tekirdağ  Süleymanpaşa İlçesinde  bulunan  Fen Lisesi  eğitimde belli bir seviyeyi tutturmuş yüz akı  bir okulumuzdur. Geçen yıla kadar böyle bir okulumuz daha vardı. Anadolu Öğretmen Lisesi. Bu okulumuz da Anadolu Öğretmen liseleri içinde  Çağaloğlu Lisesinden sonra   ikinci sırada gelen  bir okulumuzdu. Çocuklarımızın  tercihte hayallerini süslüyordu.  Öğretmen liseleri aydınlanmanın, bilimsel eğitimin öncülerindendi.  Kuruluşu Osmanlı Devleti zamanında olan ve amaçları bilimsel eğitim yapacak “öğretmen” kadrolarını  yetiştirmekti.  Siyasi iktidar bu öğretmen okullarını tüm Türkiye’de kapattı. Kapatırken de  bu okulları ihtiyaca göre ya Fen Lisesi ya  Sosyal Bilimler Lisesi ya da  Anadolu Lisesine dönüştürme yetkisini İl Milli Eğitimine bıraktı.  Tekirdağ  Anadolu Öğretmen Lisesi de İl Milli Eğitimin teklifine uygun olarak sosyal bilimler lisesine dönüştürüldü.   Sorunlar da  bizce burada başladı…

Anadolu Öğretmen Lisesi  Tekirdağ’da  Anadolu Lisesine çevrilmeliydi. Hem öğretmen kadrosu buna uygun bir yapıdaydı hem de  belli bir puan aralığındaki öğrencilerimizin  tercih yapacağı okul olacaktı  il merkezimizde. Nasıl  mı?  TEOG  sınavında 500 tam puan ile 495 arası puan alan öğrencilerimiz  Galatasaray, Kabataş gibi okullara gidiyor. Örneğin bu yıl 495-487  puan aralığındaki öğrencileri  Fen Lisesi  aldı. Bunun altında 487 ile 472 puan aralığındaki öğrencilerimiz  genellikle  Çorlu Fen Lisesine gitti. Çünkü bu çocuklarımızı karşılayacak okul Süleymanpaşa İlçesinde  yoktur. Eskiden bu puan aralığındaki çocuklar Anadolu Öğretmeni tercih ediyor ve çok da mutlu oluyorlardı.  Ama  bu imkan artık İl merkezimizde kalmadı. Çünkü bu okul Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürüldü. Oysa ilimizde  sosyal bilimler lisesi ihtiyaç ise başka okullar tercih edilmeliydi. Nedeni bu liselerin yüzdelik dilimleri  oldukça düşüktür. Oturmuş, kurumsallaşmış iyi giden bir okulu “YOK” etmek  hangi amaçla yapılır? Neden bu çocuklara  bir seçenek  de  il merkezinde bırakılmaz? Çorlu Fen Lisesine giden bu yavrularımızın yol riskini, yorgunluklarını neden  düşünmez karar alanlar?  Yine karar alanlar neden demokrasiyi içlerine sindirmez  de  sendikalara, sivil örgütlere sormadan   böyle bir karar alır? 

hüseyin erenBir ülkede   eğitimin  bir ölçüsü  olur. Okullarımızın  dönütü  de sınav sonuçlarıdır. Bu demek değildir ki sınav  sistemini savunuyoruz. Keşke  sınav sisteminden çocuklarımızı kurtarsak başka kıstaslar belirlesek. Ama  madem ki  bu sistem şimdilik böyle  ben sınavları önemsemiyorum kimse  diyemez.  Yöneticiler ise asla!  Anadolu öğretmen lisesinin  öğretmen kadrosu  da hızla dağılacak bu süreçten sonra.  Sınavlarda başarıyı Tekirdağ halkına tattıran bu okul yok artık.

Sonuç olarak bir karar almadan önce fikir jimnastiği yapmak, önerileri  dinlemek çağımızın, demokrasinin gereğidir. Ama galiba bizim yöneticilerimiz bunu yetki paylaşımı olarak görüyor. Ve ben yaptım oldu mantığı ile hareket ediyor.

Hüseyin  EREN

Eğitim İş Tekirdağ  Şube  Başkanı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@