Bölükbaşı, eğitimde eşitlik ilkesi nerede?

Eğitim-iş Edirne Şube Başkanı Edirne'de haksızlıkları dile getirdi ve sordu eğitimde eşitlik ilkesi nerede?

Haberler 31.10.2015, 14:13
Bölükbaşı, eğitimde eşitlik ilkesi nerede?

edirneyenigun.com - Hüsnü Sarıgül

Edirne Eğitim İş Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, İmam Hatip Orta Okullarında 5, 6, 7. Sınıflarda öğrenim gören engelli öğrencilerin hafızlık eğitimi adlıkları takdirde oluşturulacak komisyonla diğer bütün derslerden muaf olarak bir üst sınıfa geçmesinin, eğitimde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.   

Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl bir genelge yayınlayarak İmam Hatip Orta Okulları 5. Sınıflarda eğitim gören engelli öğrencilerin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan kurslarda hafızlık eğitimi alan öğrencilere okul müdürünün sorumluluğunda branş öğretmenlerince oluşturulacak komisyonla sınava tabii tutulup bir üst sınıfa geçmesini yolunu açmıştı.

Bu uygulama 25 Haziran 2015’de 29397 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan genelgeyle İmam Hatip Orta Okullarında eğitim gören 6. Ve 7. Sınıflar için de geçeri oldu, ancak Eğitim İş tarafından da uygulamaya tepki geldi. Uygulamanın eğitimde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu anlatan Edirne Eğitim İş Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, şöyle konuştu:   

Eşitlik ilkesi nerede?

 “Milli Eğitim Bakanlığı İmam Hatip Orta Okullarında geçen yıl çıkardığı bir genelgeyle 5. Sınıf öğrencisi ve engelli öğrenciler velisinin izniyle Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine katıldığı zaman, o öğrenci hafızlık eğitimine devam ettiğinde, o eğitim ve öğretim yılı içerisinde, o öğrenciden devam zorunluluğu aranmaktadır. Öğrenciler hafızlık eğitimine devam edip kendi okullarına döndüklerinde devam edemedikleri eğitim öğretim yılına ait derslerden okul müdürünün sorumluluğunda,  branş öğretmenlerince oluşturulacak komisyonla sınava alınmakta, bu sınav sonrasında başarılı öğrenciler bir üst sınıfa devam edebilmektedir.

Buradaki en büyük yanlışlıklardan biri, alan dersi almayan bir öğrenci nasıl başarılı olacak. Öğrencinin bir üst sınıfa geçebilmesi için buradaki öğretmenlerin çok fazla toleranslı davranması lazım. Bu durum diğer öğrenciler için haksızlık anlamına gelmektedir, eğitimde eşitlik ilkesine aykırı bir durumdur. Bankalık, bu yetmezmiş gibi 25 Haziran 2015’de 29397 Sayılı Resmi Gazetede ikinci bir genel yayınladı ve geçen yıl sadece 5. Sınıfları kapsayan bu genelgenin bu yıl 6 ve 7. sınıfları da kapsayacağını açıladı. Bizler Eğitim İş olarak, böyle bir uygulamanın karşısında olduğumuzu, böyle bir uygulamanın eğitimde eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söylüyoruz. Bakanlığın böyle bir uygulamasına karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Yeni İmam Hatip’te mağduriyetler

Bölükbaşı, ayrıca TOKİ mevkiine yapılan ve 3 bakanın katılımıyla açılışı yapılan İmam Hatip Lisesinde suların akmadığını, yolunun olmadığını, öğretmelerin ve öğrencilerin mağdur durumda olduğunu belirterek şunları söyledi: 

“Sağlık Bakanı açacak diye TOKİ Mevkiine yapılan yeni İmam Hatip Lisesi apar topar yeni yerine taşındı. Ancak şuan yolu yok, sular akmıyor, kaloriferler yanmıyor. Buradaki öğretmenler ve öğrenciler mağdur durumda. Niye bu kadar acele edildi, açılması için? Burada birileri siyasette kendi ne pay çıkaracak diye alelacele sorunlar aşılmadan okulun açılmış olmasını doğru bulmuyoruz.          

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@