Birleşik Metal-İş'ten Kocaeli Üniversitesinde ihraç edilen öğretim üyelerine destek açıklaması geldi

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Kocaeli Üniversitesi'nden bir çok öğretim üyesinin çıkarılmasını "tasfiye" olarak nitelendirerek, "Emekten yana hocalarımızın yanındayız" uyarısı...

Haberler 02.09.2016, 18:16 02.09.2016, 18:31
Birleşik Metal-İş'ten Kocaeli Üniversitesinde ihraç edilen öğretim üyelerine destek açıklaması geldi
İstanbul, 2 Eylül () - DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Kocaeli Üniversitesi'nden bir çok öğretim üyesinin çıkarılmasını "tasfiye" olarak nitelendirerek, "Emekten yana hocalarımızın yanındayız" uyarısı yaptı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada, "Hükümet Kanun Hükmünde Kararnameler ile yasama ve yargıyı yok sayarak kamuda bir 'cadı avı' başlatmış durumda" denildi ve şu değerlendirme yapıldı: "TBMM’nin bombalanmasına kadar varan darbe girişimi sonrasında, kamuoyunda devletin tüm kurumları ve ordusuyla paralel bir cemaat örgütlenmesinin eline geçtiği genel bir kabul görmektedir. Kamuda yürütülen tasfiye operasyonu da bu sürecin bir ürünü olarak değerlendirilmekte ve meşruiyetini bu kabulden almaktadır."

Bugün yeni bir KHK ile 2346 öğretim elemanının kamu görevinden çıkartıldığına işaret edilen açıklamada, "Ülkeyi baştan aşağı kuşatan bu paralel ve karanlık örgütle uzaktan yakından ilgisi olmayan, ömürleri boyunca bu tip derin örgütlenme biçimleri ile mücadele etmiş olan emekten, demokrasiden, barıştan yana onlarca akademisyen de bu süreç fırsat bilinerek görevden çıkartılmıştır" denildi ve şu konuların altı çizildi: "Özellikle Kocaeli Üniversitesi’nde yaşanan kıyım kabul edilemez boyuttadır. Her biri ömürlerini işçi sınıfı ve emek mücadelesine adamış olan çok değerli hocalarımız Kocaeli’ndeki tasfiye listenin ağırlığını oluşturmaktadır. Bu hocalarımız bölgedeki sendikaların yakinen tanıdığı ve saygı duyduğu, sendikamızın yayınlarına gerek kurul üyesi olarak, gerek yazıları ile destek olan, konfederasyonumuz DİSK’in ve sendikamızın her türlü faaliyetine destek olan kişilerdir. Kocaeli bir işçi kentidir. Sendikamızın örgütlülüğünün en fazla olduğu illerden biridir. Emek mücadelesinin en yoğun yaşandığı kentlerden biridir. Kocaeli Üniversitesi’nin ve onun rektörü olan Sadettin Hülagü’nün emekten yana olan ve sol kimliği ile bilinen onurlu hocalara olan bu düşmanlığı, bu akademisyenlerin her koşulda işçilerin yanında yer almasından mıdır?"

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, "Hukukun üstünlüğü çağdaş ve demokratik bir devletin vazgeçilmez ilkelerindendir" diye hatırlatarak, şu çağrıyı yaptı: "Emekten, demokrasiden ve barıştan yana tutumları ile bilinen, önemli kısmı barış imzacısı olan hocalarımıza yapılan bu yanlıştan derhal vazgeçilmelidir. Sonuç olarak KHK ile yargının ve yasamanın devre dışı bırakılması girişimlerine, temel hak ve özgürlükleri yok etmeyi, iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedef alan düzenlemelere son verilmelidir. İşçi sınıfının akademisyenleri yalnız değildir."    
ihraç edilen öğretmenlerin sıralı tam isim listesi ihraç edilen öğretmenlerin özlük hakları nelerdir
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@