Bir Soruşturma Hikayesi

Bolu Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit’in başından geçen ilginç olayda müfettişler ceza verdikleri suçu kendileri de işlediler. İşte ilginç olayın detayı

Haberler 20.09.2015, 00:38
Bir Soruşturma Hikayesi

Eğitim Bir Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Erol ERMİŞ, bir okul müdürünün okulun iş ve işlemlerini yürütürken acele edip yetiştirmesi gereken bir iş için, Okul Aile Birliği'nden ödeyerek tuttuğu taksi ücreti dolayısı ile müfettişlerce bu davranışı kusurlu bulunup kınama cezası verilmesine isyan etmişti. Ve Müfettişlerin bu bol keseden ceza kesen tavırlarına ve de harcamalarına dikkat çeken bir açıklama yapmıştı.

Erol Bey’in,  Müfettişlerin denetim sırasında okul müdürünün bu büyük(!) usulsüzlüğünü ortaya çıkarmalarını ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125 / B-a maddesi ( Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımından kusurlu davranmak ) uyarınca kınama cezası vermelerine isyanı,  müfettişlerin benzer bir uygulamasına maruz kalan bir başka müdürün yaşadıklarını bize hatırlatıp  paylaşmamıza vesile oldu.

Olay Bolu Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit’in başından geçmiş bir olaydır.

Bolu Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit’in başından geçen olay şöyle:

Toplam personeli bir Şube Müdürü, iki şefi ve kendisinden başka bir de hizmetli çalışanı olan İlçe Milli Eğitim Müdürü,  memur çalışanı olmadığı için hizmetli personelini memur ihtiyacını karşılamak için kaymakam oluru alarak görevlendirmiştir.

Tek memuru (hizmetli) olan çalışanı bilgisayarın masa üzerine indirmiş olduğu izin formunu her izin talep eden personel olduğunda üzerinde değişiklik yaparak kişiye uyarlayıp vermekteymiş.  Bir gün taşıma merkezi bir köy okulu müdürü izin almak istemiş. Olur, alınarak memurluğa baktırılan hizmetli çalışanı izin formunu düzenlerken yıllık izin satırının karşısına kullanmak istediği gün sayısı olan 2 gün diye yazması gerekirken, yıllık izin ile mazeret izninin farkını bilemediğinden mazeret izninin karşısına 2 gün diye yazıp vermiştir. Şef ve şube müdürünün paraflamış olduğu izin belgesine ilçe müdürü de fark etmeden imza atmıştır.

Müfettişler okul denetimleri sırasında uğradıkları okulda okul müdürü okulda yok diye tutanak tutarlar.  İlde soruşturma izni alırlar. Müdürün okulda olmama sebebini soruştururlarken, dosyasında müdür için düzenlenmiş olan yukarıda bahsettiğimiz izin belgesini görürler. Ve ilçe milli eğitim müdürünün de izin belgesinde ki atmış olduğu imzası dolayısı ile soruşturmaya dâhil etmek için ek onay talep ederler.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğünden İlçe Milli Eğitim Müdürünün soruşturma iznini alan müfettişler, ilçe Milli Eğitim Müdürü ile Şube Müdürünü ve şef çalışanı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. Maddesinin a bendi   “Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımında kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak”  kapsamında değerlendirerek uyarı cezası teklif ederler.

İşin asıl ilginç tarafı ise, ilçe milli eğitim müdürünün, düzenlenen izin belgesinin yıllık izin mi, mazeret izni mi olduğuna dikkat etmeden sehven atmış olduğu imza dolayısı ile soruşturma iznine ek onay talep eden ve müdüre ceza verme yarışına giren müfettişlerin kendilerinin de düzenledikleri soruşturma raporunda aynı hatayı yapmış olmalarıdır.

İlçe milli eğitim müdürü bir belgede sehven hatta yaptığında soruşturma yiyebiliyor da soruşturmayı yapan müfettiş, soruşturma konusu yaptığı mevzunun aynısını ve aynı soruşturma içinde kendisi de aynı hatayı yaptığı zaman müfettişi kim soruşturacak?

Şimdi yazıyı okuyan her bir takipçimizin merak edip sabırsızlıkla sorduğu soruyu duyar gibiyim. Müfettişler nasıl bir hata yaptı diye merak ettiğinizi biliyorum.

Sizleri çok merakta bırakmadan söyleyeyim:  Müfettişler Bolu Göynük ilçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit için düzenledikleri soruşturma raporunda soruşturma başlama tarihi olarak 12.07.2015 ve soruşturma bitiş tarihi ise dikkatinizi çekiyorum 07.07.2015 olarak yazmışlardır. Yani soruşturmaya başladıktan sonra zamanda geriye doğru giderek ve bir hafta öncesinde de soruşturmayı bitirmişlerdir.

Yani soruşturmaya başlamadan bir hafta önce soruşturma da ne ceza teklif edeceklerine karar vermişler bile. 

Başından geçen bu tatsız olayı bize aktaran Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Şit, müfettişlerin soruşturma konusu yaptıkları mevzunun aynısı ile aynı soruşturma içinde kendilerinin de aynı hatayı yapmış olmalarına ise; “buna da ilahi adalet denir herhalde” demiştir.

Kaynak: AjansKamu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@