Binlerce kamu çalışanı AKP’yi Avrupa Konseyi’ne ve BM’ye şikayet etti

2015’de aynı ihaneti tekrarlamanız halinde...

Haberler 05.08.2015, 14:23
Binlerce kamu çalışanı AKP’yi Avrupa Konseyi’ne ve BM’ye şikayet etti

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu, AKP'yi ve Çalışma Bakanlığı'nı 2014 toplu sözleşmesi nedeniyle Avrupa Konseyi'ne ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'na şikayet etti.

Konfederasyondan yapılan açıklamada, "Kamu Emekçilerinin 2015 dönemi toplu görüşmelerinin başlamak üzere olduğu şu günlerde,  AKP hükümetine ve yandaş sendikalara yaptığımız onca uyarı ve demokratik muhalefet bir sonuç vermemiştir"denildi.

ORTADA TİYATRO GÖSTERİSİ VAR

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Ortada bir tiyatral gösteri ve bunun aktörleri vardır. 2014 yılında toplu sözleşmeye imza atan çalışma bakanlığı ve yandaşı olan güdümlü sendika, kamu emekçilerine karşı suç işlemektedirler.

Göstermelik bir “Toplu Sözleşme”  imzalayan bakanlık ve yandaş sendika; 2014 ve 2015 yıllarında enflasyon farkı ödemesi yapmamış; yani taban aylık katsayısına bağlı ödeme tutarlarında artış düzenlenmemiştir. Ek ders ücretlerinde %0, Ek ödemelerde %0,Aile/eş yardımında %0, Çocuk yardımında %0, Özel hizmet tazminatlarında %0, Doğum ve ölüm yardımlarında %0, Harcırahlarda %0, Fazla mesai Ücretlerinde %0 zam olmuş, yani HİÇ ZAM YAPILMAMIŞTIR.

Maaş tutarlarında ise yılın ilk altı ayı için % 3, yılın ikinci altı ayında ise yine %3 zam yapılmıştır.

Oysa Türkiye İstatistik Enstitüsü 2014 yılı enflasyon oranını yüzde 8,17 olarak açıklamıştır. Gerçek rakam, bundan da fazladır.

Diğer yandan, yine TÜİK rakamlarına göre 2013 yılı dört kişilik bir çekirdek ailenin yoksulluk sınırı 3.360 Türk Lirası iken, en düşük memur maaşı 1920 TL’dir. Anılan yoksulluk maaşına ise ulaşabilen meslek grubu ise kamu çalışanları içinde neredeyse yok gibidir.

Dolayısıyla AKP iktidarı, GERİYE GÖTÜRÜCÜ TEDBİR alarak, Birleşmiş Milletler Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 6. Maddesini açıkça ihlal etmiştir.

AYNI İHANETİ TEKRARLAMANIZ HALİNDE

Yine iktidar, Avrupa Sosyal Şartı’nın “Adil bir ücret hakkı” başlıklı 4. maddesinde öngörülen “Akit Taraflar, adil bir ücret hakkının etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla, Çalışanların kendilerine ve ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlayacak ücret hakkına sahip olduklarını tanımayı TAAHHÜT EDERLER” ilkesini de ihlal etmiştir.

Bu nedenlerle ihanet sözleşmesi olan 2014 Toplu Sözleşmesinin iptali istemiyle Konfederasyonumuzun açmış olduğu dava temyiz aşamasında incelenmektedir.

Ne yazık ki bakanlık ve yandaşları, bu sene de benzer bir ihanet sözleşmesine hazırlanmaktadırlar.

Bakanlık ve yandaşı sendikaları uyarıyoruz. 2015 Toplu Sözleşmesi’ndeki emekçi düşmanlığını tekrarlamayınız. Bir uyarı niteliğinde olmak üzere, siyasal iktidarın taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelerdeki haklarımızı kullanarak hükümeti Avrupa Konseyine ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonuna şikayet ediyoruz!

2015’de aynı ihaneti tekrarlamanız halinde yeniden uluslararası haklarımızı kullanmak zorunda kalacağız."

Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@