Bask Uyarıyor: Toplu Pazarlık Masası ‘Toplu Masal Masası' Olmasın

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak 2016

Haberler 30.07.2015, 11:07
Bask Uyarıyor: Toplu Pazarlık Masası ‘Toplu Masal Masası' Olmasın

ANKARA (ANKA)- Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak 2016-2017 yılları toplu sözleşme görüşmeleri öncesi taleplerini açıkladı ve yapıcı uyarılarda bulundu. Milyonlarca memurun, ilk kez konfederasyonlardan, üyelerinin ve memurların çıkarları için ortak tavır ve ortak söylem içinde olmalarını beklediğini belirten Zengin, “Aksi halde, toplu pazarlık masası toplu masal masası haline gelecektir” dedi.

Zengin yaptığı açıklamada, 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak 2016-2017 yılları toplu sözleşme görüşmeleri için görüşlerini açıklayan konfederasyonların görüşmeler başlamadan ipe un sermeye başladıklarını, masada başarısız olmak için her şeyi yaptıklarını vurguladı.

Toplu sözleşme masasına oturacak üç konfederasyonun ne yapmak istediklerini anlamakta zorlandıklarını belirten Bayram Zengin, “Üç konfederasyonun açıkladıkları talepleri, toplu sözleşme taleplerinden çok boş tribünlere mesaj mahiyetindedir. Ne bağcıyı dövmek, ne de üzüm yemek istiyorlar.

Görüşmeler öncesi “birlik” çağrısı yapan Zengin, “İktidar yanlısı sendikalar ‘iktidarı zora sokmamak’ için, muhalefet partilerinin yandaşı sendikalar da ‘hükümetten bir şey almayalım, iktidar partisine kızgınlık artsın’ yaklaşımı içinde olmaktan vaz geçerek güçlerini birleştirmelidir. 3 milyon civarındaki memur kitlesi; bir kez ve ilk kez olsun, konfederasyonlardan,  üyelerinin ve memurların çıkarları için ortak tavır ve ortak söylem içinde olmalarını beklemektedir. Aksi halde, toplu pazarlık masası toplu masal masası haline gelecektir” vurgusu yaptı.

-“REVİZE BİR TOPLU SÖZLEŞME İMZALANMALI”-

Toplu pazarlık masasına oturacak konfederasyonları önemli uyarılarda bulunan BASK Başkanı, şunları kaydetti:

“Birinci olarak; 3 Ağustosta başlayacak görüşmelerin 2016-2017 dönemini kapsayacağı dikkate alınarak, öncelikle kazanılmış hakların korunacağına dair öncelikle Hükümetten taahhüt yazılı alınması, bu taahhüdün kamuoyuna açıklanması ve muhtemel kayıpların önlenmesi gerekmektedir.

İkinci olarak; 2016-2017 görüşmelerine başlamadan önce, 2014 yılının ödenmeyen enflasyon farkının ödenmesi ile, aynı dönemlerde  işçi ve memur konfederasyonları ile imzalanan toplu sözleşmelerin 2015 yılına ilişkin bölümlerinde eşitleyici ve dengeleyici düzenlemeler yapılmasını sağlayacak revize bir toplu sözleşme imzalanmalıdır.

Hatırlanacağı gibi, 2014 yılında memurlara, ortalama yüzde 5 tutarındaki enflasyon farkı ödenmemiştir.

Ve yine hatırlanacağı üzere, 2015 yılında memurlara enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 7.76 oranında artış verilirken, kamu işçileri için imzalanan kamu toplu sözleşmelerinde önce düşük ücretlere 50 ila 100 lira arasında iyileştirme yapılmış, ardından 11.3 oranında artış ve 500 lira tutarında ve 7. İkramiye niteliğinde Denge Ödeneği verilmesi imza altına alınmıştır

Her iki kesimle imzalanan toplu sözleşme arasında memur aleyhine oluşan ortalama yüzde 6 civarındaki fark ile 2014 yılında ödenmeyen ortalama yüzde 5’lik farkın, kümülatif yüzde 11.3 oranındaki artışın revize toplu sözleşmeye bağlanarak teminat altına alınması şarttır.

-“ANLAŞMA SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE MASA BOYKOT EDİLMELİ”-

Üçüncü olarak; görüşmelerin başında, hükümetten,  2015-2017 Orta Vadeli Mali Planda 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin yüzde 5’lik enflasyon öngörüsünün toplu sözleşme görüşmelerinde bağlayıcı olmayacağını, toplu sözleşme görüşmelerinin özgür bir ortamda yapılacağının kamuoyuna deklere etmesi istenmelidir. Aksi takdirde, masada hükümet bildiğini okuyacaksa, ortaya kırk bahane sürecekse toplu sözleşme görüşmelerine oturmanın anlamı yoktur. Bunun adı da toplu sözleşme olmayacaktır.

Bu üç konuda anlaşma sağlanamadığı takdirde tüm sendika ve konfederasyonlar toplu pazarlık masasını terk ve boykot etmelidir.”

-"GERİYE KALACAK 710 GÜNDE DİĞER KONULAR HER ZAMAN KONUŞULABİLİR"-

Zengin, dördüncü uyarı olarak ise toplu sözleşmenin kapsamı dışına çıkılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini aktarırken “Anılan maddede toplu sözleşme konuları  ‘kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları’  şeklinde 17 kalem olarak belirlenmiştir. Toplu sözleşmenin iki yıllık bir süre için imzalanacağı göz önüne alınacak olursa, yaklaşık 20 gün sürecek görüşmelerde kapsamdaki 17 konu konuşulmalı, 730 günden geri kalacak 710 günde ise istenirse diğer konular her zaman konuşulabilir. Unutulmamalıdır ki, 13 yıllık toplu  pazarlık döneminde kapsamdaki 17 konudan her yıl birisi çözülmüş olsaydı, şimdi 17 başlıktan 4’ünü konuşuyor olacaktık. Masaya oturan sendikalar, geçmiş pazarlıklardan ders alarak kapsam dışına çıkmamalıdır. Kapsam dışına çıkarak başka konuları gündeme taşımak gündem saptırmaktır, hükümetin işini kolaylaştırmak ve hükümetin elini güçlendirmektir. Kim ki kapsam dışına çıkarak, 17 başlığın dışındaki başka konuları gündeme taşırsa, memur yine peşkeş çekecek, demektir” dedi.

-“1 KURUŞLUK İKRAMİYE BİLE ALINAMAMIŞ OLMASI UTANÇ VERİCİ”-

Zengin, pazarlıkların yüzdeler üzerinden değil gerçek hayat rakamları üzerinden yapılması gerektiğine işaret ederek, “Aylık açlık ve yoksulluk rakamları açıklayan sendikalar; en düşük memur aylığını kendi açıkladıkları yoksulluk sınırı altında teklif ediyor iseler, memurları yoksulluğa mahkum ediyorlar, demektir” ifadelerini kullandı.  

İkramiye konusunun, 13 yıllık toplu pazarlık döneminde hiçbir şekilde gündeme getirilmediğinin altını çizen BASK Genel Başkanı, “Kanun ve toplu sözleşme kapsamında olmasına rağmen ikramiye konusunun pazarlıklarda yer almaması sadece bir beceriksizlik ve basiretsizlik değil memurlara da ihanettir. Kamu işçilerinin her yıl 6 ikramiye aldığı bilindiği halde, 13 yıllık toplu pazarlık sürecinde memurlara 1 kuruşluk bir ikramiye bile alınamamış olması utanç vericidir” dedi.

-DESTEK AÇIKLAMASI-

Bayram Zengin, “Ne pahasına olursa olsun bu toplu sözleşmede, memurların ikramiye hakkı, pazarlığın olmazsa olmazı olmalı, memurlara ikramiye konusu çözüme kavuşturulmalıdır” derken, bu ilkeler çerçevesinde yürütülmesi halinde toplu sözleşme görüşmelerinde masaya oturan sendika ve konfederasyonları BASK olarak destekleyeceklerini de belirtti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@