Başarılı okullara ceza gibi yönetmelik

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara yaptığı açıklamada; Okullar Açılırken Yayınlanan Proje Okulları Yönetmeliği bu okullarda çalışan öğretmenlere tam bir travma yaşatmıştır dedi. Rüstem Kara açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Başarılı okullara ceza gibi yönetmelik
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara yaptığı açıklamada; Okullar Açılırken Yayınlanan Proje Okulları Yönetmeliği bu okullarda çalışan öğretmenlere tam bir travma yaşatmıştır dedi. Rüstem Kara açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Bilindiği üzere Türkiye genelinde köklü geleneğe sahip 44 Okul 2015 de proje okulu olarak ilan edilmişti. Bu seçilen okulla; kendi türünde başarı sıralamasıyla, mezunlar dernekleriyle, vakıflarıyla, yaptığı ulusal ve uluslar arası projeleriyle başarılı öğrencilerin olduğu okullardan seçilmektedir. Bu okullarda ölçü başarı temellidir. Akademik eğitime devam edebilecek başarılı öğrencilerin tercih ettiği okullardır.

Özellikle Anadolu Lisesi türünde, Samsun Anadolu Lisesinin Türkiye genelinde ve de dünyada tanınmışlığı mezunlarının okullarına sahip çıkışıyla ayrı bir yer tutmaktadır. Bu okulun mezunları okulun tamamını kendi maddi imkânlarıyla yeniden onarımı yaptırmıştır. Eğitime yüzde yüz destek projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından örnek gösterilmiş bir okuldur. Bu okulun ve diğer okulların öğretmenleri de bu okullara seçilerek gelmiştir. Belirli alanlarda başarıları ya da sınav sonucu bu okullara atamışlardır. Bu yönetmeliğin geçici maddesiyle öğretmen kadroların tamamına yakınını görev süreleri sona erdirilmiştir. Hiç bir kriter ve seçme yapılmadan bu okullara öğretmen atamaya uygun yönetmelik 1 Eylül 2016 da yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu yönetmelik keyfi kadrolaşmaya açık bir yönetmeliktir. Bu okulların geleneklerini ve geçmiş ile kültürel bağlarını zayıflatacak hatta yok edecek bir uygulamadır. Eğitim bilimlerine ve bilimsel eğitim anlayışına uygun değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ve Sayın Samsun Milli Eğitim Müdürüne buradan soruyoruz.

Neden bu okuldaki öğretmenleri bir an önce okullarından ayırmak istiyorsunuz?

Bu okulların yönetmeliği yayımlandığı tarihten yedi iş günü sonra, okullar eğitim öğretim yılına başlayacağı biliyordunuz. Öğretmenlerimizin yıllık planlarını hazırladığı, zümrelerini yaptığı bir seminer döneminde bu yapılanları doğru buluyor musunuz?

Kaldı ki yönetmeliğin uygulaması ile ilgili ortada bir kılavuz dahi yok. Ayrıca bu kadar öğretmeni görevden aldığınızda bu okulların seçilme nedeni olan öğretmen ve öğrenciyi de yok sayıyorsunuz.

Bu durumda 19 Eylül 2016 Pazartesi günü ders programını verdiğiniz öğretmenler derslerine girecektir. Ancak birçok öğretmenimiz 9 Eylül Cuma günü okuldan buruk bir şekilde kitaplarını almış ve dolaplarını boşaltarak, ayrılmıştır.

Bu okullarda çalışan öğretmenlerimize yaşatılan bu belirsizliğin ortadan kaldırılması için; Sayın Milli Eğitim Bakanlığı yetkilerini ve Sayın Milli Eğitim Müdürlerimizi bir an önce açıklama yapmaya davet ediyorum.
    
Bu arada biz öğretmenler olarak,  haklarımız saklı kalmak koşuluyla her okulda çalışmaya hazır olduğumuzu son olayda göstererek, tayin de istediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Eğitim-İş Sendikası olarak, bu yönetmeliğin uygulamasının ivedilikle durdurulması için dava açmış bulunuyoruz. 
 

Açığa alınan öğretmenler görevlerine iade edilecek

Açığa alınan öğretmenlerin sendikalarına göre dağılımı

okullar 19 eylül de açılacak

ihraç edilen öğretmenlerin sıralı tam isim listesi

ihraç edilen öğretmenlerin özlük hakları nelerdir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.