Bakan AVCI'ya Rotasyon Tepkisi

Eğitim-iş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,'nın Rotasyon açıklamasına tepki gösterdi.

Haberler 12.01.2016, 09:54
Bakan AVCI'ya Rotasyon Tepkisi

 "Rotasyon  kavramını yeniden elden geçirmemiz gerekiyor" diyerek başladığı mülakat Sayın Avcı'nın birçok itirafından oluşmaktadır. Bakan Avcı; "Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen ihtiyacını karşılayamıyoruz, rotasyonu bunun için tasarlamıştık ama olmadı" diyor ve “öğretmeni, Doğu ve Güneydoğu’da tutamadıklarını, bu bölgelere atananların 1 - 2 yıl içinde gittikleri yerlerden ayrıldıklarını" ekleyerek sıkıntısını dile getiriyor. Bir yandan Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen doluluk oranının Türkiye ortalaması ile aynı olduğunu söylüyor ama diğer yandan öğretmeni Doğu ve Güneydoğu’da tutamadıklarını yani dolaylı olarak bu bölgelerde yüksek oranda öğretmen açığı olduğunu ifade ediyor. Sayın Bakanın 45 dakikayı geçen mülakatı, ne izleyenleri ne de kendisini tatmin etmeyen, durum tespiti ve itiraflarla dolu bir mülakat olmuştur. Bu haliyle söz konusu mülakat bir hayal kırıklığı yaşatmıştır.

 

 

Anlaşılan o ki, ne Bakanlığın, ne de Sayın Bakanın sunacak bir çözüm önerisi yoktur. Sayın bakan cümlelerine "mesela" diye başlayıp, "olabilir" diye bitiriyor.

Bizim bu mülakattan anladığımız ise Sayın Avcı’nın mülakatta ifade ettiği gibi, “rotasyon”u  bir kavram olarak elden geçirmeyi değil, “rotasyon” sopasıyla emeklisi gelmiş öğretmenleri elden geçirmeyi düşündüğü olmuştur.

Hâlbuki emekliliği hak etmiş, özellikle mesleki tükenmişlik yaşayan öğretmenlerimizin gönül rahatlığıyla emekli olabilmelerini sağlamanın en etkili yolu ek göstergenin 3600’e yükseltilmesidir. Ek göstergenin yükseltilmesiyle bakanlığın önündeki pek çok sorun kendiliğinden çözülecektir. Şöyle ki, ek gösterge 3000’den, 3600’e yükseltildiğinde, kıdemleri gereğince büyük çoğunluğu şehir merkezlerinde ve en iyi okullarda çalışmakta olan yaklaşık 100 bin öğretmenin emekli olacağı hesaplanmaktadır. Böylece;

1) Atanamayan öğretmen sorunu büyük ölçüde çözülür.

2) Büyükşehirlerin kenar okullarında çalışan öğretmenlerin merkezi okullara, ilçelerdeki öğretmenlerin ise il merkezine gelmesinin yolu açılır.

3) Özellikle büyükşehirlerde ve bazı belli branşlardaki norm fazlalıkları büyük oranda giderilir.

4) Öğretmen ihtiyacının daha yoğun hissedildiği Doğu ve Güneydoğu illerine daha fazla öğretmen ataması yapılabilir.

Elbette ek göstergenin yükseltilmesi öğretmenin Doğu ve Güneydoğu’da daha uzun süre tutulabilmesini sağlamaz. Bu sorun ayrı bir yazı konusudur ve çözümü için bakanlığın kapsamlı bir çalışmayı hayata geçirmesi gerekir.

Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci
Eğitim-iş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@