Aym'den İş Bırakma Cezalarıyla İlgili Flaş Karar

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, sendikasının çağrısına uyarak işe gelmeyen öğretmene verilen cezanın, Anayasa'nın 51. maddesine aykırı olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme, ihlalin sonu&cced

Aym'den İş Bırakma Cezalarıyla İlgili Flaş Karar

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, sendikasının çağrısına uyarak işe gelmeyen öğretmene verilen cezanın, Anayasa'nın 51. maddesine aykırı olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapılmak üzere kararı ilgili mahkemeye gönderdi.

-SENDİKAL HAKKI İHLAL EDİLMİŞTİR-

Anayasa Mahkemesi’nin incelediği bir başka başvuruda ise başvurucu, üyesi olduğu sendikanın tüm Türkiye'de yaptığı göreve gelmeme çağrısına katılarak görevine gelmediğini, ancak mazeretsiz olarak göreve gelmediği gerekçesiyle uyarma cezası verildiğini, sendikal faaliyetlere katılması nedeniyle ceza verilmesinin Anayasanın toplantı ve örgütlenme özgürlüğüne ilişkin anayasal haklarım ihlal ettiğini ileri sürdü. Başvurucunun, Eğitim-Sen’in düzenlediği söz konusu işe gelmeme eylemine katılması nedeniyle uyarma cezası ile cezalandırıldığının anımsatıldığı kararda, gerek idarenin olağan uygulamasında ve gerekse de idari yargının yerleşmiş içtihatlarında başvuru konusu olayda olduğu gibi sendikal faaliyet çerçevesinde işe gelinmemesi halinde kişinin mazeret iznini kullandığı kabul edildiği ve disiplin soruşturması açılmadığı anımsatıldı. Sendika üyelerinin sendikal faaliyet kapsamında işe gelmemeleri halinde mazeret izinli sayılacaktan yönündeki yerleşik hale gelen İdari yargı içtihatlarına rağmen, idarenin ve yargının bir bütün olarak yeknesak hareket etmesini sağlayacak mevzuat düzenlemeleri bulunmadığının vurgulandığı kararda, sendika hakkını kullanan kişilerin disiplin soruşturması tehdidi altında kaldıklarını not etmek gerektiği kaydedildi.

Kararda, “Her ne kadar hafif bir ceza olsa da şikâyet edilen uyarma cezasının zorlayıcı bir toplumsal ihtiyaçtan kaynaklanmaması nedeniyle demokratik toplumda gerekli olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu sebeple başvurucunun Anayasa'nın 51. maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir. Başvurucu hakkında verilen uyarma cezasının sendika hakkını ihlal ettiği gözetilerek başvurucu hakkında tesis edilen disiplin cezası işleminin iptaline ilişkin davada yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar görülmüştür. Sendika hakkına ilişkin ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yapmak üzere dosyanın ilgili Mahkemesine gönderilmesine karar verilmesi gerekir” denildi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.