Ayak Oyunlarına, Ucuz Numaralara Karnımız Tok

Ayak Oyunlarına, Ucuz Numaralara Karnımız Tok

Haberler 16.08.2015, 14:56
Ayak Oyunlarına, Ucuz Numaralara Karnımız Tok

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, hükümetin memurlara 2016 yılı için yüzde 4 4, 2017 yılı için ise yüzde 3 3 zam teklifinde bulunmasını hakaret kabul ettiklerini belirterek, bu teklifin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Hükümet teklifini açıklarken masadan kalkarak “şov yapan!” Memur-Sen’i ise samimi bulmadıklarını belirten Kızılkaya, “Dün teklif açıklandığında ayağa kalkarak teklifi kabul edilemez bulanlar Pazartesi günü teklif üzerinde pazarlık yapmak için hükümetle masaya oturacaklardır. Bugüne kadar olduğu gibi hükümetin bir dediğini iki etmeyen sendikanın bu sözleşmeye evet diyeceği ortadadır. O nedenle memurların bu tür ayak oyunlarına, ucuz numaralara karınlarının tok olduğu bilinmelidir” dedi.

Bağımsız Büro-Sen Başkanı Kızılkaya, memurların 2016-2017 yıllarına ilişkin sosyal, özlük ve mali haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin memurlara yaptığı zam teklifini eleştirdi. Teklifi hakaret olarak gördüklerini ve kabul edilemez bulduklarını belirten Kızılkaya, “Memurlar zaten son dönemde başta 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmedeki hatalar ve uygulanan yıpratıcı politikalar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadı. Şimdi bu mağduriyetlerin giderilmesi, yaraların sarılması gerekirken, hükümet komik bile denilemeyecek bir teklifle memurların karşısına çıkmıştır. Son iki yılda memur maaşlarında kayıplar yaşandığını ve maaşların enflasyon karşısında eridiğini görmezden gelenler memura yüzde 4’ü reva görmektedir. Memurlar insan gibi yaşayabilmek için, insan gibi bir ücreti hak etmektedir. O nedenle teklif edilen bu oran asla kabul edilemez” dedi.

-ORTA OYUNU SON BULSUN-

Kızılkaya, memur konfederasyonları ile hükümet yetkilileri arasında süren toplu sözleşme görüşmelerini bir orta oyununa benzeterek, “Memurlar, masaya oturmak için yetki alan ancak ne var ki aslında yetkisiz ve etkisiz olan sendikalar elinde birer birer haklarını kaybetmektedirler. Son dönemde memurlar açısından kayda değer hiçbir iyileştirme olmamıştır. Şimdi de hükümet önceki yıllarda elde edilen kazanımları masaya getirerek bunları konu etmekte ve yeni bir gelişmeymiş gibi sunmaktadır. Toplu sözleşme görüşmeleri her geçen yıl biraz daha fazla orta oyununa dönüşmektedir. Artık bu oyun son bulmalı” ifadelerini kullandı.

-ASIL OLAN MEMURLARDIR-

Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında hükümet yetkilileri teklifini açıklarken masadan kalkan Memur-Sen heyetinin oldukça komik göründüğünü ve şov yaptıklarını belirten Kızılkaya, “Memur-Sen’in bu tavrı asla samimi değildir. Çünkü, dün teklif açıklandığında ayağa kalkarak teklifi kabul edilemez bulanlar Pazartesi günü teklif üzerinde pazarlık yapmak için hükümetle masaya oturacaklardır. Bugüne kadar olduğu gibi hükümetin bir dediğini iki etmeyen sendikanın bu sözleşmeye evet diyeceği ortadadır. O nedenle memurların bu tür ayak oyunlarına, ucuz numaralara karınlarının tok olduğu bilinmelidir” dedi.

Memur-Sen eğer duruşunda samimiyse onları bu teklife imza atmamaya davet eden ve teklifin dayatılması halinde eyleme çıkmaları gerektiğini belirten Kızılkaya, “Daha önce Mısır,Suriye, Filistin gibi meselelerde sokağa çıkan Memur-Sen heralde asıl kuruluş amaçları olan ve asli unsur olan memurlar için sokağa çıkmaktan çekinmeyecektir. Samimilerse kendilerini eylemlerde ve grevlerde görmek isteriz” dedi.

-MADEM CİDDİYE ALINMIYORSUNUZ, NEDEN HALA MASADASINIZ-

Kızılkaya açıklamasında önceki gün basına yansıyan karelerde Memur-Sen heyeti ayaktayken yerlerinde oturan Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile KESK Genel Başkanı Lami Özgen’e de tepki göstererek, “Ey kendilerini büyük konfederasyon zanneden Kamu-Sen ve KESK, siz neden hala o masadasınız. Her defasında tekliflerinizin ciddiye alınmadığından ve sözleşmenin kapalı kapılar ardında imzalandığını söyleyen sizler nenen hala bu orta oyununa alet oluyorsunuz.

Bu iki konfederasyonun düştükleri hali esefle izlemekteyiz. Bunca üyeleri olmasına rağmen bu iki konfederasyonun etkisizliğine söyleyecek söz bulamıyorum” dedi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@