Atanmış Hakem Kurulu Fiyaskosu

Kamu işveren ile anlaşamayan ve Hakem Heyeti’ne giden toplu sözleşme görüşmelerinin hüsranla sonuçlanması üzerine bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Hakem Heyeti, 2 milyonu geçen memur ve 20 milyon emekli ailesinin vicdanında mahkum olmuştur, ifadelerini kullandı. 

Sendika 29.08.2019, 20:50
Atanmış Hakem Kurulu Fiyaskosu

Atanmışlardan oluşan Hakem Heyeti’nin memur ve emeklinin içinde bulunduğu zorlu yaşam koşullarını ve güncel enflasyon rakamlarını değil, bağlı oldukları hükümetin talebini dikkate aldıklarını söyleyen Taşkın, açıklamasında şunları söyledi:

“Üzülerek ifade edeyim ki, kamu çalışanları ve memur emeklisinin milyonlara varan aile topluluğu büyük bir hayal kırıklığı içinde kalmıştır. Hakem Heyeti’nin en azından güncel enflasyon rakamlarını dikkate alacağı bekleniyordu. Ancak böyle olmadı, atanmışlar vicdanlarının sesini dinleyeceklerine bağlı oldukları hükümetin sesini dinlemeyi tercih ettiler. Yani koltuklarını korumak uğruna milyonların hakkının gaspına göz yumdular!

Kamu işvereni 2020 yılı için 4+4, 2021 yılı için ise 3+3 önermiş ve uzlaşma sağlanamamıştı. V. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin öncekilerden daha pasif geçtiğine şahit olduk. Milyonları bulan üye sayılarıyla övünen yetkili sendikanın toplu sözleşme görüşmelerindeki pasifliği daha başından memur ve emeklinin zam alamayacağını göstermişti. Siyasi ve bürokratik sendikacılığın, hükümet karşısında etkisizliği, kamu çalışanları ve emeklileri için ise ne kadar zararlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu, aynı zaman da 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun mevcut durumun ihtiyaçlarını karşılamaktan ne kadar uzak olduğunu da göstermiştir. Nitekim bunun en bariz örneğini Hakem Heyeti oluşturmaktadır. Kanunun çıkış amacının demokratikleşme olmadığı bir kez daha anlaşılmıştır. 

 Özellikle sağlık teşkilatlarında çalışanların işyeri koşullarının iyileştirilmesi, özlük haklarının günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi, atamalar da liyakat ve ehliyetin değil sendika üyeliğinin dikkate alınması vb. önemli hususların düzenlenmemiş olması sağlık çalışanlarını derinden yaralamıştır. Üyelerine koltuk kapma yarışı yapan, diğer sendika üyelerini birim birim gezdiren, istifaya zorlayan ve kendi üyelerine ballı menfaatler temin eden, hatta Genel Başkanı milletvekili olan bir konfederasyon kamu çalışanlarının ve emeklilerinin haklarının korunması için mi çalışır, yoksa hükümetin ağzına mı bakar, burada yaşayıp gördük! Bu karar yetkili sendikanın tam anlamıyla çöktüğünü ve kâğıt üzerindeki yetkisinin dışında ne kadar etkisiz olduğunu göstermiştir. 

Vatanına, bayrağına, diline, dinine ve devletine canı pahasına bağlı olan kamu çalışanları ve emeklilerine reva görülen bu rakamlar bir lütuf değil, sefalete giden yola sürükleyen dayatmadır. Bunda yetkili sendikanın ve bağlı olduğu konfederasyonun da katkısı vardır. Kamu çalışanları, yetkili konfederasyonun ve başarısızlığını unutmayacaktır. Çocuklarının geleceklerine set çeken konfederasyonun üzerini onlar da çizerek hak ettiği dersi vereceklerdir.Bir kez daha ifade etmek istiyorum ki; SENDİKANI SORGULA, GELECEĞİNİ KARARTMA.”
 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@