Atamalarda aile bütünlüğünün korunması esastır

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdare Dava Dairesi, atamalarda aile bütünlüğünün sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, söz konusu işlemi iptal etti.

Sendika 21.07.2017, 14:57
Atamalarda aile bütünlüğünün korunması esastır

Eğitim-Bir-Sen olarak, üyemizin, eşinin görev yaptığı yere atanması talebiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işleme karşı açtığımız davada, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdare Dava Dairesi, atamalarda aile bütünlüğünün sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, söz konusu işlemi iptal etti.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “mevzuat hükümleri ile atama ve yer değiştirmelerde aile birliğinin korunması temel ilke olarak benimsenmiş olup, söz konusu hükümler ile ailenin parçalanmaktan kurtarılması, huzur ve mutluluğunun devamının sağlanması suretiyle kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak olarak kamu hizmetini verimli ve etkin bir şekilde yürütmeleri için gerekli ortamın oluşturulması amaçlanmıştır. Olayda, davacının eşinin Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yaptığı, iki çocuklarının olduğu yerleşim yeri adresinin Süleymanpaşa ilçesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda, yer değiştirme suretiyle atamalarda, kadro imkânları göz önünde bulundurulması temel ilke olmakla birlikte, Anayasa’nın 41. maddesinde belirtilen ailenin ve çocukların korunması ilkesi gereği eşlerin aynı yerde görev yapması kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olacağından, davacının, eşinin görev yaptığı Tekirdağ ilinin merkez ilçesi olan Süleymanpaşa ilçesinde durumuna uygun bir okula atanması gerektiğinden, bu yönüyle dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@