Anayasal Suç İşleyen Meclis Başkanı Derhal İstifa Etmelidir

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a bir tepki de Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Cengiz GÜLEBAY'dan geldi. Gülebay, Anayasal Suç İşleyen Meclis Başkanı Derhal İstifa Etmelidir dedi...

Haberler 27.04.2016, 14:08 27.04.2016, 14:15
Anayasal Suç İşleyen Meclis Başkanı Derhal İstifa Etmelidir
TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a bir tepki de Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Cengiz GÜLEBAY'dan geldi. Gülebay, Anayasal Suç İşleyen Meclis Başkanı Derhal İstifa Etmelidir dedi...

Tüm Yerel-Sen olarak Meclis Başkanı İsmail KAHRAMAN'ın sözlerini şiddetle kınıyoruz ve şeriat özlemini dile getirdiği sözlerinden dolayı istifaya çağırıyoruz.
 
Meclis Başkanı bu sözleriyle açık bir Anayasa hükmünü ihlal etmekte ve Anayasa suçu işlemektedir. Böyle bir Meclis Başkanı, TBMM'nin Başkanlığını yapamaz. Böyle bir tabloyu kabul edemeyiz, Meclis Başkanı derhal istifa etmelidir.
 
Mensubu olduğu AKP, 3 Kasım 2002’den bugüne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini, Cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırmak istemektedir. Siyasal iktidar, Anayasanın laiklik ilkesine ters düşen açıklamalarıyla gündeme gelmektedir. Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından belgelenmiştir. 
 
Bu kez de TBMM Başkanı, AKP'li İsmail Kahraman’ın yaptığı açıklama laikliği hedef almanın ötesine çıkıp laikliği kaldırmaktan bahsetmektedir.
 
Kahraman, “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasa da laiklik var. Fransa, İrlanda, Türkiye. Tarifi de yok. Böyle bir şey olmamalı. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dindar bir anayasa olmamalı.”  açıklaması yaparak, Anayasamızın başlangıç bölümünün değiştirilemeyecek hükümlerine ve ettiği anayasal yemine karşı ANAYASAL suç işlemektedir. 
 
Ülkemizde her kesimin en hassas olduğu konu Cumhuriyet’in en önemli temel dayanaklarından birisi olan laiklik ilkesidir. Ümmet anlayışından Türk ulusu yaratmanın harcıdır ve din, ırk, inanç, mezhep ayrımı gözetmeksizin insanların inançlarına saygı gösterilmesidir. Devlet yönetiminde bir inancın öne çıkarılmamasının güvencesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarının dine, etnisiteye göre değil, laiklik ilkesine göre şekillenmesidir. Ancak gerici ve hilafet ve şeriat özlemleri duyanlar; laik Türkiye’ye, laik eğitime, laik yaşama darbe vurdukları yetmediği gibi şimdide Anayasayı “Şeriat Anayasası” yapmanın peşinde koşmaktadırlar.
 
Laiklik, Devlet yönetiminde hiçbir inancın egemen olmadığı; Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü demektir.
 
AKP iktidarının ülkemizi; cemaatlere, tarikatlara teslim edecek çağdışı, akıl dışı ve laik dünya görüşünden uzaklaştıracak her türlü girişiminin karşısında yer alacağız.
 
Çünkü; Türkiye’nin en önemli kazanımı laik, demokratik Cumhuriyettir.
 
Tüm Yerel-Sen olarak; Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, laik, demokratik sosyal hukuk devletine ve ülke bütünlüğüne sahip çıkmaya devam edeceğiz; bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu bağlamda, oturduğu koltuğa yakışmayan,  Şeriat özlemini dile getiren ve Anayasa suçu işleyen Meclis Başkanı derhal istifa etmelidir.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@