Anadolu Derinliğini Hep İçimde Taşıdım

Anadolu derinliğini hep içimde taşıdım

Haberler 21.09.2015, 23:20
Anadolu Derinliğini Hep İçimde Taşıdım
Anadolu derinliğini hep içimde taşıdım
 
‘Genel olarak söylersek sanatçı 3 durumla karşı karşıyadır; gerçek doğru, yanlış... Bazı sanatçılar bunlar arasında bocalar. Ben, müzik sayesinde daha net bakabildiğimi, aştığımı düşünüyorum...’

Emel Seçen

KlarnetFest 2015 kapsamında “Barış” temalı konu ile çok sevdiği İstanbul’a 2. kez gelen George Dalaras ile Cemal Reşit Rey (CRR) konseri öncesi keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

| Barışa ve insan haklarına duyarlı, uluslararası bir sanatçısınız. Ülkemiz sizi bu özelliklerinizle tanıyor. Hoşgeldiniz.
Bu sıcak karşılamanızdan dolayı çok mutlu oldum. Teşekkür ediyorum.

| Özellikle bölgemizde dolaylı ve doğrudan savaş ve savaşın acıları yaşanıyor. Savaştan kaçan milyonlarca insan vatansızlaştırıldı. Önemli bir kısmı bizim ülkemizde. Yüz binlerce mülteci ise şimdi Avrupa kapılarında... Avrupa İçişleri Bakanlığı mültecilerin üye ülkelere dağıtılması konusunda uzlaşma sağlayamadı. Bazı Avrupa ülkeleri sınırlarını dikenli telle çeviriyor. 60’lı yıllarda Avrupa halkı ve dünya halkları savaşa karşı çok duyarlıydı. Şimdi aynı duyarlılık yok. Avrupa geriliyor mu sizce ve çözüm nedir?
Ne yazık ki Avrupa geriliyor. Ama bunu kabul etmek istemiyorum. Tüm Avrupa ve dünya birlikte çözüm üretmeli. Öte yandan Savaşın yaşandığı bölgelere silahın hangi ülkeler tarafından sağlandığı da biliniyor. Eskiden, ben daha gençken sorunların dinden kaynaklandığını düşünürdüm, genel olarak da düşünürdük. Son savaşlar, yaşanan acımasızlıklar gösterdi ki; gerçek neden “para”ymış!
| Emperyalizmin dayatmaları diyebilir miyiz bunlara?

Evet. İnsanların mutluluğu için top yekun bilinçlenme ve değişim gerekli.

| Nasıl?
Ülkeler arasında karşılıklı anlayış, saygı ve uzlaşma yolları aranmalıdır. Örneğin ufak detaylar dışında bizim ülkelerimiz arasında sorunlar çözülmüş gibi. Bu mutluluk verici. Oysa bizim ülkelerimizin kopuşları çok sert, keskin ve ani olmuştu. 
Farklı milletten olsa da kişiler arasında sorun yoktur. Mesela bizim ikimizin arasında hiç sorun yok, olamaz da. Bu arada söyleyeyim ben İzmir kökenliyim. Burası benim de ülkem gibi.

| Müziğe başlamanızda etken olan kişiler kimlerdir?
Ailemde tüm erkekler müzisyendi ve 7 yaşında müziğe başladım. Bu nedenle çok şanslıyım ve iyi ki de müzisyenim. Müziğin evrenselliği insanı eğitiyor. Genel olarak söylersek sanatçı üç durumla karşı karşıyadır; gerçek, doğru, yanlış... Bazı sanatçılar bunlar arasında bocalar. Ben, müzik sayesinde daha net bakabildiğimi, aştığımı düşünüyorum. Örneğin Ben Yunanistan vatandaşıyım. Ama İzmir kökenli olduğum için Anadolu derinliğini hep içimde taşıdım. Başka ülkelerin müziklerinden de beslendim. Bunu sağlayan müziğin, sanatın evrenselliğidir.

 
 
 
 
 
kaynak:Aydınlık Gazetesi
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@