Altın Koza’da büyük ödül ‘Abluka’nın

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda en iyi film ödülü, yapımcılığını Nadir Öperli, Enis Köstepen ve Cem Doruk’un, yönetmenliğini ise Emin Alper’in yaptığı ‘Abluka’ isimli filme verildi

Altın Koza’da büyük ödül ‘Abluka’nın

Altın Koza’da büyük ödül ‘Abluka’nın
   
 
   
22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen yarışmaların kazananları, dün Adana Divan Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda en iyi film ödülü, yapımcılığını Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk’un, yönetmenliğini Emin Alper’in yaptığı “Abluka” filminin oldu. 
Yılmaz Güney Ödülü, yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Hacıhafızoğlu’nun yaptığı “Kar Korsanları” isimli filmin olurken, Adana Jürisi seçimini, Emin Alper’in yönettiği “Abluka”dan yana kullandı. En iyi yönetmen ödülünü ise, “Sarmaşık” isimli filmiyle, Tolga Karaçelik aldı. En iyi senaryo ödülüne ise, “Ana Yurdu” isimli filmiyle Senem Tüzen layık görüldü.
Festivalde bu yıl ilk defa gerçekleştirilen Adana Konulu Senaryo Yarışması’nın kazananı ise, Hikmet Ozan Sihay tarafından kaleme alınan “Tepebağ Çıkmazı” isimli eserin oldu.
Bu yıl 14 - 20 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Adana Konulu Senaryo Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Sonuçlar, 19 Eylül Cumartesi günü, Adana Divan Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. 
Basın toplantısına, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Altın Koza A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avşar, Festival Direktörü Candan Yaygın, Festival Sinema Programları Direktörü Kadir Beycioğlu, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı yönetmen Ümit Ünal, yarışmanın jüri üyeleri yönetmen Deniz Akçay Katıksız, oyuncular Ali Düşenkalkar ve Selen Uçer, görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, Eurimages Türkiye temsilcisi Mehmet Demirhan ve müzisyen Rahman Altın’ın yanı sıra, festivalin kısa metraj film yarışmalarının koordinatörü Hilmi Etikan ve Adana Konulu Senaryo Yarışması’nın jüri üyesi, Işıl Özgentürk katıldı.

SENARYO YARIŞMASINA İLGİ BÜYÜKTÜ
Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması’nı kazananlar belli oldu.
Erden Kıral, Füruzan, Abdurrahman Keskiner, Işıl Özgentürk ve Muzaffer İzgü’den oluşan senaryo jürisi oy çokluğuyla, Hikmet Ozan Sihay’ın Tepebağ Çıkmaz’ına birincilik ödülünü, Gökhan Karahaner’in İnsancıklar’ına ikincilik ödülünü, İsmail Doruk’un On Adım’ına üçüncülük ödülünü verdi. 

GELECEĞİN SİNEMACILARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Üniversitelerimizin güzel sanatlar ve iletişim fakülteleri sinema-televizyon bölümleri öğrencilerinin katılabildiği ve filmlerin bu yıl, yönetmen Murat Şeker, oyuncu Ekin Türkmen, belgesel film yönetmeni Sadık Arslankara, sanat yönetmeni Ziya Ülkenciler ve canlandırma film yönetmeni Sinem Sakaoğlu tarafından değerlendirildiği yarışmanın sonuçları ise şöyle:
En İyi Kurmaca Film
“Cemalettin Was Here” Yön: Mert Özel (Istanbul Üniversitesi)
En İyi Belgesel Film
“Godesbana” Yön: Nursena Şimşek (Akdeniz Üniversitesi)
En İyi Canlandırma Film 
“ Kök” Yön: Osman Çubukçu, Önder Menken (Anadolu Üniversitesi)
En İyi Deneysel Film
“Renklerin Düşüşü” Yön: Karis Deniz Kara (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ün.)
Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü
“Afro Türk” Yön: Betül Usta (Akdeniz Üniversitesi)

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın sonuçları:
En İyi Film - Abluka 
Yılmaz Güney Ödülü - Kar Korsanları 
Adana İzleyici Ödülü - Abluka 
En İyi Yönetmen - Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi Senaryo - Senem Tüzen (Ana Yurdu) - Oy çokluğuyla
En İyi Kadın Oyuncu - Nihal Koldaş (Ana Yurdu) 
En İyi Erkek Oyuncu - Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)
En İyi Müzik - Demircan Demir (Kasap Havası) - Oy çokluğuyla
En İyi Görüntü Yönetmeni - Vedat Özdemir (Ana Yurdu) - Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)
En İyi Sanat Yönetmeni - İsmail Durmaz (Abluka) 
En İyi Kurgu - Osman Bayraktaroğlu (Abluka)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Hülya Böceklioğlu (Yarım) 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Özgür Emre Yıldırım (Eksik)
Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu - Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu - Berkay Ateş (Abluka)
Jüri Özel Mansiyon Ödülü - Ece Atay (Yarım)
SİYAD En İyi Film Ödülü - Ana Yurdu - Senem Tüzen
Film - Yön En İyi Yönetmen Ödülü - Senem Tüzen - Ana Yurdu 
 
 
 
 
kaynak:Aydınlık Gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.