Ali Yalçın: karma eğitim mayınlı bir alan...

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen ' Eğitime Adanmış Hayatlar ' konferansına katılan Eğitim  Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Karma eğitim sistemi ile ilgili a&ccedi

Haberler 03.04.2015, 22:19
Ali Yalçın: karma eğitim mayınlı bir alan...

Enderun Özgün Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen ' Eğitime Adanmış Hayatlar ' konferansına katılan Eğitim  Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Karma eğitim sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yalçın karma eğitimin dayatılmasına karşı olduklarını, velilerin bu konuda seçim hakkına sahip olmaları gerektiğinden bahsetti.

Kuran- Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkanı Hasan Uyar yaptıktan sonra söz alan Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’deki karma eğitim ve karma eğitim üzerine yapılan tartışmalar hakkında konuştu.

Karma Eğitim Mayınlı Bir Alan

Bu konunun mayınlı bir bölge gibi olduğunu belirten Sendika genel başkanı Yalçın, " Bugün burada Milli Eğitim Şurası’nda konuşmakta zorlandığımız ve engellendiğimiz, Türkiye'nin mayınlı alanlarından birisi olarak gördüğümüz karma eğitimi hiçbir engel olmadan dilediğimiz gibi konuşacağız.

Sendika olarak Eğitime Bakış Dergimizin 22. Sayısı olan karma eğitim üzere çıkarılan sayısında  ne kadar çetrefilli bir alana adım attığımızı fark ettik" dedi.

Velilerin Karma Eğitimde Seçim Hakkı Olmalı

Türkiye’de karma eğitim tartışmalarının ideolojik olduğunu belirten Ali Yalçın, “Bu konunun neden bu kadar üzerine titreniyor? Çünkü Türkiye’de karma eğitim pedagojik eksende tartışılmıyor, ideolojik eksende tartışılıyor. Karma eğitim Türkiye’de bir rejim meselesi gibi algılanıyor. Siyasal iktidarların tutumuna, durumuna göre değişen bir düzenlemeden ziyade bu konuda temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bakıp velilerin kendi çocuklarını tek cinsiyetli okullara gönderip gönderememe anlamında devletin bir dayatma uygulamak yerine onlara seçimlik hak vermesi açısından biz bu konuya yaklaşıyor ve karma eğitime karşı olmadığımızı karma eğitimin dayatılmasına karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@