Ali Yalçın: 24 Kasım'da ek gösterge müjdesi bekliyoruz

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge için adım atılması çağrısında bulunarak, “Kamu görevlilerinin 3600 ek gösterge beklentileri karşılanmalı, 24 Kasım’da müjde verilmelidir. Öğretmenlik meslek kanunu taslağı da bir an önce öneriye açılmalı ve 24 Kasım milat kabul edilerek hayata geçirilmelidir” dedi.

Sendika 22.11.2018, 23:16 22.11.2018, 23:20

3600 ek gösterge konusunda verilen sözün gereği Öğretmenler Günü’nde müjde verilerek yerine getirilmelidir
 
Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi başta olmak üzere, seçim sürecinde kamu görevlilerine verilen vaatlerin daha fazla zaman geçirilmeden yerine getirilmesi çağrısında bulunan Ali Yalçın, “Meslek grupları bazlı değil, memnuniyet katsayısını artıracak, tüm kamu görevlileri için beklentiyi karşılayacak bir çalışma bekliyoruz. Öğretmenler, din görevlileri, polisler ve bazı yönetim kadrolarına yönelik 3600 ek gösterge konusunda çalışmalar hızlandırılmalı, kapsam daha fazla kamu görevlisini mutlu edecek şekilde genişletilmelidir. Bu konuda bir an önce adım atılmalı, müjde 24 Kasım’da verilmelidir” ifadelerini kullandı.

 
Öğretmenlik meslek kanunu taslağı öneriye sunulmalıdır
 
Öğretmenlerin görev yaptıkları okullarda ve eğitime ilişkin genel politikaların geliştirilmesinde karar alma süreçlerine aktif şekilde dâhil olabilmeleri ve böylece eğitim sisteminin asli öznesi olarak hak ettikleri yere gelebilmeleri için mevcut katılım mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Sosyal maliyeti düşük, kabul katsayısı yüksek düzenlemeler, katkıya açık yaklaşımla olur. Tepkiler değil, teklifler konuşulsun isteniyorsa tam zamanı. Öğretmenlik meslek kanunu taslağı tartışmaya açılmalıdır. Sendika olarak talebimiz, öğretmenin, emeklerinin değerli görülmesi noktasında kaygı taşımaktan kurtarılması, eğitim kalitesini belirlemedeki kilit rolün kendisinde olduğu gerçeği ve bilinciyle mesleğini icra etmesidir. Öğretmenlik, mesleğin toplumsal algısını ve hukuki altyapısını güçlendirecek, mesleki özerkliğini tesis edecek, okulun yönetimi başta olmak üzere karar alma mekanizmalarında etkin rol almasını sağlayacak bir meslek kanununa sahip olmalıdır. Bu konuda paydaşların görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

Güncel Eğitim

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@