AKP İlçe Başkanı Devlet Üniversitesinde Ücretli Derse Giriyor

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Ahmet Mantaş yaptığı basın açıklamasında Çanakkale'de AKP Merkez ilçe Başkanının ÇOMÜ'de ücretli olarak derse gerdiğini, bunun ne kadar doğru ve etik mi diye sordu.

Haberler 03.03.2016, 13:05
AKP İlçe Başkanı Devlet Üniversitesinde Ücretli Derse Giriyor
Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Ahmet Mantaş yaptığı basın açıklamasında Çanakkale'de AKP Merkez ilçe Başkanının ÇÖMÜ'de ücretli olarak derse gerdiğini, bunun ne kadar doğru ve etik mi diye sordu.

Ahmet Mantaş basın açıklamasında şunları kaydetti:

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak ÇOMÜ ile ilgili sık sık basından, akademik personel kadrosunun genişlettiğini, yeni akademisyenlerin üniversite kadrosuna katıldığını takip ediyoruz…

Eski rektör Sedat LAÇİNER döneminden bu güne halen birçok mağduriyetlerin devam ettiğini, ettirildiğini de biliyoruz.

Bazı fakültelerin, bölüm kurul kararlarıyla, bölümün kadrolu akademisyenleri dururken, başka fakültelerden hatta dışarıdan, akademik personel olmayan kişilerin ücret karşılığı derslere sokulduğunu ve amacına uygun bölüm kurullarının yapılmadığı şikâyetlerini sıklıkla almaktayız.

Hatta lisans programı öğrencilerine ücret karşılığı ders veren bazı kişilerin AKP’li yöneticiler olduğu fakültelerin ders programlarından da anlaşılmaktadır.

Siyasi bir partinin yöneticisinin ücret karşılığı lisans öğrencilerine ders vermesi ne kadar etiktir.

AKP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Hüseyin BABACANOĞLU ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi’nde 4. Sınıflara haftada 2 saat ücret karşılığı “Kuran’ın Ana Temaları” Dersine ne amaçla kimin önerisiyle ve hangi kurulun kararıyla girmektedir.

Eğitim İş olarak soruyoruz?

Birçok yüksek lisans mezunu akademisyen az derse giredursun, alanında uzman olan öğretim görevlileri girecek ders bulamazken, bir siyasi partinin yöneticisinin ücret karşılığı derslere sokulması ne kadar doğrudur.

Diğer siyasi parti yöneticilerini de ÇOMÜ’ de derslere sokulması fikrine üniversite yönetimi olarak acaba sıcak bakabilirler mi?

ÇOMÜ bir kamu üniversitesi mi yoksa mütevelli heyetince yönetilen bir vakıf üniversitesi midir?

ÇOMÜ’ lü yöneticilerin akademik mevzuata uygun kurullarının gerçekleştirilmesini adalet ve liyakat esaslarına göre ders dağılımlarının yapılmasını, mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Bu sorunları Eğitim İş olarak hassasiyetle izlemeye devam edeceğiz.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@