Ahmet Mantaş’tan Mili Eğitime ‘Ensar’ tepkisi

Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Çanakkale OLAY sayfalarında yer alan “Taciz skandalına karışan Ensar Vakfı Çanakkale’de milli eğitime proje ortağı oldu!” haberi üstüne tepkiler devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Karaman’daki şubesinde 45 çocuğa cinsel istismar edilmesi ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile ortak proje yürütmesine Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş’tan tepki geldi.

Haberler 04.05.2016, 22:30 01.09.2016, 21:30
Ahmet Mantaş’tan Mili Eğitime ‘Ensar’ tepkisi
Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Çanakkale OLAY sayfalarında yer alan “Taciz skandalına karışan Ensar Vakfı Çanakkale’de milli eğitime proje ortağı oldu!” haberi üstüne tepkiler devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Karaman’daki şubesinde 45 çocuğa cinsel istismar edilmesi ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile ortak proje yürütmesine Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş’tan tepki geldi. 

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Başarının anahtarı zeka oyunları” projesinde Karaman’da çocuklara yönelik cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın projeye ortak olması üzerine Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş’tan tepki geldi.

Karaman’da yaşanan cinsel istismar üzerine toplumun büyük bir kısmı tarafından kapatılması talep edilen Ensar Vakfı’nın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak proje yürütmesiyle ilgili açıklamada bulunan Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş;  “2002 yılında iktidara gelen AKP, iktidara geldiğinden bu yana Milli Eğitim’i gerici vakıflara teslim etmiş durumda.  Türkiye’nin genelinde yaşanan bu politikalar, dini vakıf ve cemiyetlerle Bakanlığın yaptığı protokoller çerçevesinde tamamen kamu eğitim alanları, kamu eğitim kurumları kuşatılmış durumda. Okul binaları, öğrenciler, veliler, ders programları, hizmet içi eğitim seminerleri tamamen bu gerici dini vakıf ve cemiyetlere peşkeş çekilmekte. Ülkede yaşananların aynısını Çanakkale’de de yaşamaktayız. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmen gerici vakıf ve cemiyetlere hizmet etmektedir. Bunun en son örneğini de Ensar Vakfı ile birlikte yaptıkları projeyle de ortaya koymuştur. Seçmeli Zeka Oyunları dersine katılan öğrencilerin yapacakları projelerde işin ödül kısmının finansmanını, 6 bin liralık bir kısmını proje ortağı olarak görülen Ensar Vakfı’nın üstlendiğini görüyoruz. Bu bir rezalettir! Bizi aciz bırakarak, gericileşmeye ve dinselleşmeye yönelik yapılan bu çalışmalar eğitimi amacından uzaklaştırmaktadır. Tamamen ‘kindar’ ve ‘dindar’ bir nesil yetiştirmeye yönelik İl Milli Eğitim aracılığıyla bu gerici vakıf ve cemiyetlerle iş birliği yaparak eğitimi dönüştürmeyi düşünmektedirler. Bu ‘Osmanlı’ya dönme ile ilgili bir projenin ayağıdır. Bu bir hayaldir. Bunu başaramayacaklar. Çünkü Türkiye’de aydınlıktan, Cumhuriyet’ten ve değerlerinden yana güçlü bir anlayış vardır. Bunu da kolay kolay dönüştürüp, değiştiremezler ve yıkamazlar” dedi.
 
“Toplum artık bu gerici kuruluşları çok iyi tanıyor”

Gerici vakıf ve cemiyetlerle yürütülen ortaklaşmanın ileride ağır sonuçlar yaratacağını belirten Mantaş; “Başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yetkilileri ve bu konudan kim sorumlu ise suç işlemektedirler. Yarın siyasal iklim değiştiğinde yargı önünde bunun cevabını vereceklerdir. Toplumda bu gerici anlayışın, özellikle çocuk istismarına ve cinsel tacizler ile sık sık anılan gerici vakıf ve cemiyetlerle kamu kuruluşlarının iş birliği yaptığını çok iyi biliyor. Toplum artık bu gerici kuruluşları çok iyi tanıyor. Bunların toplumda hiçbir karşılığı yoktur. Kamu kaynaklarını kullanarak eğitim kurumlarını kuşatmaktadırlar. Eğitim-İş olarak İl milli Eğitim Müdürünü bu konuda sık sık uyarıyoruz. Eğitimin amacının dışında gerici dini vakıf ve cemiyetlere kamu eğitim alanlarını, kamu eğitim faaliyetlerini peşkeş çekmeyiniz. Bunun karşılığı ağır olur ve ağır bedeller öderiz. Çünkü toplumun eğitim anlayışını, toplumun eğitim algılayışını değiştirdiğiniz anda toplum yıkılır. Toplumun yıkılmasından da kaos doğar ve bu kaostan da kimse karlı çıkmaz. Özellikle de iktidar buradan karlı çıkamaz. Bunu geçmiş deneyimlerimizden, toplumda yaşanan sosyal patlamalardan biliyoruz. İl Milli Eğitim Müdürünü ve Çanakkale Valisini bu konuda uyarıyoruz. Devletin bu projeye ayıracak bütçesi mi yoktur? Yani bir proje yürüteceksiniz, gerici vakıf ve cemiyetleri buna ortak yapacaksınız ve bütçesini buradan sağlayacaksınız. Bu kadar mı elden ayaktan düşmüş durumdayız. İş yapmak istiyorlarsa toplumda çok saygın, toplum tarafından kabul edilmiş birçok sivil toplum kuruluşu var. Onlarla iş birliği yapılması gerektiğine inanıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu uygulamalarına devam ederse, kesinlikle bunun karşılığını ilerici, devrimci, yurtsever, emekten yana sivil toplum kuruluşları ve eğitim örgütlerinden alacaktır” dedi. Çanakkale Olay Gazetesi -Burhan Mert Balcı

ensar vakfı çanakkale projesi
ahmet mantaş
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@