Ahmet Mantaş: Eğitim İş'in 12 yaşında Onurluyuz, Gururluyuz!

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Ahmet MANTAŞ'ın açıklaması

Sendika 16.10.2017, 19:46
Ahmet Mantaş: Eğitim İş'in 12 yaşında Onurluyuz, Gururluyuz!

12. Kuruluş Yıldönümümüzde Onurluyuz, Gururluyuz!

Sınıf mücadelesinin ve eğitim emekçilerinin yegane örgütlü gücü olan Eğitim-İş, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için mücadele etmek üzere 17 Ekim 2005 tarihinde kurulmuştur.

Kurulduğu günden bugüne Eğitim-İş, ulusun ve ülkenin sorunlarına yabancı kalmamış, en önemli “özlük” hakkının “bağımsız bir ülkede demokrasi içinde yaşamak olduğu” bilinciyle hareket etmiştir.

İçinden geçtiğimiz dönem, ülkenin ve sınıfın zor, sıkıntılı süreçlerine denk gelmiş; siyasal iktidarın faşizan politikalarının, her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun yaşandığı, yargının ve adaletin çöktüğü bir dönem olarak tarihe geçmiştir.

Mücadelemiz, Cumhuriyetin bütün kurumlarının teslim alındığı, 15 Temmuz darbe girişiminin, AKP tarafından polis devleti uygulamalarına, ideolojik tasfiye aracına ve kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik fırsata dönüştüğü, 70 bine yakın öğretmenin görevden alındığı yeni dönemde çok daha çetin geçecektir.

Bu dönem, emekçilerin hak gasplarının had safhada yaşandığı, neo-liberal politikaların acımasız hatta ahlaksızca uygulandığı, kuralsız çalışma koşullarının kurumsallaştığı, taşeronlaşmanın sıradanlaştığı vahim bir dönemdir.

Yine bu dönem, laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimin askıya alınmaya, Cumhuriyet eğitim sisteminin ve oluşturduğu kültürün tasfiye edilmeye çalışıldığı, Atatürk devrim ve ilkelerinin yok edilmek istendiği bir süreçte geçmektedir.

Tüm bu olumsuzluklara karşın örgütümüz emek, demokrasi, özgürlük ve ülkeye sahip çıkma mücadelesinin hep içinde, hep önünde olmuştur. Eğitim-İş, diğer sendikaların nitelik ve sayısal bakımdan güç kaybettiği dönemde, örgütlü gücünü ve şube sayısını artırmış, bütün sürece yerinde ve zamanında tavır geliştirmiş, en güç koşullarda bile umut olmuştur. Eğitim-İş’in böyle bir süreçte mücadele alanı içinde olması, emeğimiz, ülkemiz ve ulusumuz açısından çok büyük bir anlam ve önem taşımaktadır.

Yüz yıllık emek ve aydınlanma mücadelesinin “tek” mirasçısı olduğumuzun bilincindeyiz. Mücadele ruhumuz, ırkçının, bölücünün, gericinin devlete ya da sokağa egemen olduğu her dönemde halkımızın üzerine güneş gibi doğmuştur.

Eğitim-İş, Büyük Önderi’nin ulusuna güzel günler gösterme hayalini asla ortada bırakmayacaktır. Eğitim-İş var olduğu sürece, Cumhuriyetin eğitim kurumlarında, aydınlanma devrimlerine savaş açanlara meydan okuyacak namuslu bir soluk da mutlaka var olacaktır.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş’i bulacaktır.

Kurulduğu günden bu yana Eğitim-İş; laik, çağdaş, bilimsel, ulusal, parasız, demokratik ve karma eğitimi savunmaya devam etmektedir!

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Yaşasın Eğitim-İş!

Yaşasın Birleşik Kamu-İş!

MEDRESELERİN HORTLAMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

AKP, talep olmamasına rağmen sayısı giderek artırılan, mezunlarına devlet kadrolarında iş vaadi olmak üzere birçok teşvike rağmen cazibe kazandırılamayan imam hatipler için yeni bir makyaj yapmayı planlamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü eliyle yapılacak bu makyaj, imam hatip liselerini fiili olarak medreselere dönüştürecek; tekke eğitimini hortlatacaktır.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından imam hatip ortaokulları hedeflerinin ve planlamalarının yer aldığı 2017 “vizyon belgesi” açıklanmış, MEB’in imam hatipler için dehşet verici rotası ayyuka çıkmıştır.

Belge kapsamında Bakanlık, il müdürlerine, fiziki mekânı uygun olan tüm imam hatip okullarının bahçesine cami yaptırılması talimatı vermiştir.

Bu okul ve pansiyonların “tefekküre sevk eden ve mefkure oluşturan” mısra, hat, ebru, minyatür, tezhip, ayet ve hadislerle donatılması emredilmiştir.

İLKOKULDA BİLE PROPAGANDA!

Aynı belgede ortaya çıkmıştır ki MEB, Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarının ‘Türk eğitim sistemindeki yeri, eğitim müfredatı ve örnek çalışmaları’ hakkında ilkokullarda, mayıs ve haziran aylarında propaganda çalışmaları yapma kararı almıştır.

Bu okulların “ders saatleri dışında da eğitim vermesi” ifadesi altında tıpkı medreseler gibi 24 saat açık kalmasını emreden Bakanlık, bu kapsamda imkânı olan okullarda her bir ders için ayrı sınıf oluşturulması, her okulda ses sistemiyle beraber U düzenine uygun Kuran okuma odaları ve duvarlarda Kuran kıraati ile ilgili hat ve levhalar bulundurulması talimatını vermiştir.

MEB, bu hamlesiyle din ağırlıklı eğitim politikasını bir adım daha öteye taşımış ve medrese eğitimini hayata geçirmek için kolları sıvamıştır.

ANAYASA HİÇE SAYILMIŞTIR!

Bu gerici hamle; Anayasa’nın laiklik ilkesine, sosyal devlet ilkesine, ‘okullarda sadece eğitim-öğretim faaliyeti yapılır’ hükmüne, 174.madde ile koruma altına alınan öğretim birliği kanunlarına, medreseleri kapatan ilgili hükmüne, eşitlik ilkesine ve Temel Eğitim Kanunu’na aykırıdır.

Üstelik, MEB’in bu ‘vizyon’ belgesinde ürkütücü boşluklar da bulunmaktadır. Örneğin; imam hatip okullarının bahçelerine yapılacak olan camilerin, okul dışından insanlara da açık olup olmayacağı belirtilmemiştir. Bu muğlaklık, kendini savunamayacak durumdaki çocuklarımızın en güvenli olması gereken yer olan okullarda, kim olduğu belli olmayacak insanlarla karşı karşıya gelmesi demektir. Böyle bir durumda maalesef cemaat propagandaları, taciz ve cinsel istismar vakalarına kapı aralanacağı açıktır.

KARŞISINDA DURACAĞIZ!

Ülkeyi kocaman bir cemaate dönüştürmek isteyen zihniyet, okulları da medreseye dönüştürerek, sadece Milli Eğitim’in değil, Cumhuriyet’in kazanımlarını da silmeye çalışmaktadır.

Ne Cumhuriyet’i, ne yavrularımızı bu karanlık planın ellerine bırakmayacağız! Eğitim-İş olarak bu çağdışı uygulamayı yargıya taşıyacak, yaşanacak her gelişmenin takipçisi olacağız.

Türkiye’nin laik bir Cumhuriyet devleti olduğunu unutarak çocuklarımızın geleceğini karartmaya çalışanlar, karşılarında her zaman Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferlerini bulacaktır!

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@