AGİT, 1 Kasım için gözlemci gönderiyor

AGİT, 1 Kasım için gözlemci gönderiyor

Haberler 25.09.2015, 00:47
AGİT, 1 Kasım için gözlemci gönderiyor
Seçim kampanyası çerçevesinde Avrupa’da gezilerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel’de AP yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında mülteci sorununa değindi. Kılıçdaroğlu, mültecilerin yaşadığı dramlar sonrası Avrupalıların konuyla ilgilenmeye başladığına dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel’deki CHP Avrupa Birliği Temsilciliğinde, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ve AP Yeşiller Grubu Başkanı Rebecca Harms ile görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, görüşmelerde ağırlıklı olarak, mülteci sorununun gündeme geldiğini belirterek, 2 milyonu aşkın Suriyelinin Türkiye’de olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Mülteciler başta geldiği zaman Avrupalılardan herhangi bir tepki görmedik. Sadece Türkiye’ye iki milyon Suriyeli geldi, dolayısıyla, Türkiye bunları aldı kucakladı. Teşekkür ettiler. Fakat başka bir şey söylemediler” ifadesini kullandı.

İç savaş sonlandırılmalı

Mültecilerin özellikle tekneler ve deniz araçlarıyla batıya gitmek istediklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Pek çok drama tanık olduk. Akdeniz’in suları bu drama tanık oldu ve sonra Avrupa uyandı. Mülteci konusunu onlarda ağırlık vermeye başladılar. Bütün ortamlarda dile getirdik. Mülteci konusunda, Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye üzerine düşeni gerçekten de yapmıştır. 2 milyonu aşkın Suriyeliyi kucaklamıştır. Onlara ev sahipliği yapmıştır. Onların gerek kamplarda gerek Türkiye’nin değişik bölgelerinde illerinde kendi yaşamlarını sürdürmeleri için ellerinden gelen çabayı Türkiye harcamıştır. Fakat ne zamanki Avrupa’ya göç süreci başladı Avrupalılar olayı masaya yatırmaya toplantılar yapmaya başladılar.” Kılıçdaroğlu, kendisine AB’nin Suriyeli sığınmacılar için 1 milyar avroluk bir yardım yapılması yönünde bir karar aldığı yönünde bilgiler geldiğini belirterek, bu rakamın yetersiz olduğunu bildirdi. Kılıçdaroğlu, görüştüğü yetkililere Batı’ya gelmek isteyen Suriyelilerin kabul edilmesi gerektiğini ifade ettiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Asıl sorunun çözümünün Suriye’de yaşanan iç savaşın sonlandırılmasında yattığını, eğer bu savaşı sonlandırabilirsek, Suriyeli mültecilerin kendi ülkelerine döneceklerini, Suriye’de okul konut yapılabileceğini ve güven içinde kendi ülkelerine dönebileceklerini ifade ettik.” 

AGİT heyeti gelecek
Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Terörün özellikle 7 Haziran seçimleri sonrası giderek şiddetlenmesi, ortaya çıkması can ve mal kayıplarına yol açması seçimin güvenliği konusunda da kendilerinde endişe yarattığını bize ifade ettiler. Kendilerine PKK’nın bir terör örgütü olduğunu PKK’nın kesinlikle koşulsuz silah bırakması gerektiğini mevcut terör ortamının birilerine hizmet ettiğini bunun sonlandırılırsa Türkiye’de pek çok sorunun daha kolaylıkla anlaşarak uzlaşarak çözülebileceğini ifade ettik. Seçim güvenliği konusunda endişeler dile getirildi. Seçim güvenliğinin sağlanması gerektiğini özenle çizdik. AGİT, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’ye bir heyet göndermişti. Böyle anlaşılıyor ki bu, seçimlerde de AGİT heyeti gelecek. Seçimlerin tarafsızlık çerçevesinde gerçekleşmesini gözlemleyecekler.

 

 

 

YENİÇAĞ

 
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@