Adam haklı beyler, dedirtecek tepki!

Çanakkale Valiliği tarafından sabah saatlerinde okulların tatil edilmesi duyurulmasının üzerine, Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş tepki gösterdi.

Haberler 19.01.2016, 19:00
Adam haklı beyler, dedirtecek tepki!

Çanakkale Valiliği tarafından sabah saatlerinde okulların tatil edilmesi duyurulmasının üzerine, Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş tepki gösterdi.

Öğrencilerin okula gitmesinden sonra okulların tatil edilmesine tepki gösteren Mantaş; “Günlerdir Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye’de Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası nedeniyle uyarılarda bulunuyordu. Veliler, öğretmenler, öğrenciler ilgiyle de bu haberi bekliyorlardı. Öğrenciler kar yağışı nedeniyle okullar tatil olur mu diye bir beklenti içerisindelerdi. Dün gece saatlerinde Çanakkale’de kar yağışı başladı. Yoğun bir tipi şeklinde de yağıyordu. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden bir açıklama bekliyorlardı, ama İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuyla ilgili her hangi bir açıklamada bulunmadı. Sonra sabahın erken saatlerinde kar yağışı altında, birçok zorluk yaşayarak öğrenciler okullarına gittiler. Arabaların camları buzlanmış, arabaların silecekleri çalışmıyor, yollar hafif karlı, bir şekilde öğrenciler okullarına gittiler ve ilk iki saat ders işlediler. Bu iki ders sonunda, üçüncü ders saatine başlarken okullara gelen bir telefon zinciriyle, okulların kar muhalefeti nedeniyle tatil edildiği haberini aldık. 

“Eğitim ve öğretim böyle sürdürülemez”

ahmet mantaş eğitim iş çanakkaleMantaş açıklamasında; “Şimdi bu konuda şunu sormak gerekiyor, akşamdan beri bu durumu hiç mi görmüyorsunuz, meteorolojinin uyarılarını hiç mi dikkate almıyorsunuz? Öğrenciler okullarına gitmişler. Bırakın öğrenciler en azından okullarına gittiğine göre, öğle arasına kadar derslerini işlesinler. Yani bu kış kıyamette, öğrencileri bir iki ders için sıcak yataklarından kaldırıp, okula göndermenin anlamı nedir? Çanakkale Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yetkilileri bu konuyla ilgili olarak sınıfta kalmıştır. İki ders sonrasında okuldan çıkan öğrenciler bir yandan sevinirken, bir yanda da kızıyorlardı. Keşke evlerimizde kalsaydık, bu havada bizi okula getirdiler diyerek yetkililere tepki gösterdiler. Bu uygulamaya her kim karar verdiyse, yanlış bir karardır. Bu karar dün geceden alınıp, okullara ya götürmeyecektiniz, ya da okullara öğrencileri gönderdiyseniz de, derslerini işlemeleri gerekirdi. Yarım yamalak işler yaparak, eğitim ve öğretim sürdürülemez. Cuma günü okullar ara tatile giriyor, bu yüzden de öğrencilerin bir tatil beklentisi. Hava muhalefetinden dolayı yapılan bu tatil yanlış bir karardır, bu kararı ya gece alacaklardı, ya da gece böyle bir karar alınmadıysa sabah saatlerinde böyle bir karar almayacaklardı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin bu tip kararlarda daha titiz ve daha hassas davranmaları öğrenciler, veliler ve eğitim çalışanları açısından daha sevindirici olur.  Böyle yarım yamalak alınan kararlarla bu iş yürütülemez” ifadelerini kullandı.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@