ABD: YPG’yi terörist örgüt saymıyoruz

ABD: YPG’yi terörist örgüt saymıyoruz

Haberler 23.09.2015, 00:08
ABD: YPG’yi terörist örgüt saymıyoruz

ABD: YPG’yi terörist örgüt saymıyoruz

ABD: YPG’yi terörist örgüt saymıyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, YPG’yi terörist örgüt olarak görmediklerini belirterek, “IŞİD’le mücadelede başarılarını kanıtladılar” dedi. BM Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro ise YPG’nin insan hakları ihlalleri yaptığına ilişkin rapor hazırladıklarını söyledi

ABD: YPG’yi terörist örgüt saymıyoruz 

ABD Dışişleri Sözcüsü “Türk hükümetinin YPG ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Ancak her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz” diye konuştu.

ABD, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi terörist örgüt olarak görmediklerini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Türk hükümeti YPG’yi terörist örgüt olarak görüyor, ABD yönetimi ise YPG’ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz” şeklindeki soruya verdiği yanıtta, ABD’nin YPG’yi terörist bir örgüt olarak görmediğini söyledi. Kirby, “Biz YPG’yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz. Suriye’de, IŞİD’le mücadelede başarılarını kanıtladılar. IŞİD karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil” diye konuştu. Türk hükümetinin YPG’ye ilişkin endişelerini anladıklarını belirten Kirby, “Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz” dedi. IŞİD’e karşı koalisyonun ortak amaçla bir araya geldiğini anlatan Kirby, “Ancak her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Mücadelede nerede, ne zaman ve nasıl elinizden en geliyorsa onu yaparsınız. Biz de bu mücadeleyi böyle yönetiyoruz” diye konuştu. Kirby, Suriye’de askeri yığınak yapmayı sürdürmekte olan Rusya’nın bu tavrından endişe duyduklarını, Rusya’nın İŞİD ile mücadele için yığınak yaptığını söylemesine karşın bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmediklerini söyledi.

İhlal suçlaması

BM Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili raporunu sundu. Komisyon Başkanı Paulo Pinheiro, Konsey’de yaptığı konuşmada, “Suriye gözlerimizin önünde parçalara ayrılıyor. Bir ulus, dünyanın en kaotik ve en ölümcül savaş alanı içinde” dedi. Raporlarında, YPG’nin Suriye’deki insan hakları ihlallerine yer verdiklerini ifade eden Pinheiro, “YPG, Suriye’deki bazı bölgeleri yağmaladı ve tahrip etti” dedi. 

 

 

 

YENİÇAĞ GAZETESİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@