9 üniversiteliye toplam 10 yarıyıl 5 hafta uzaklaştırma cezası

KTÜ rektörüne çağrı... Derhal geri çekin ve istifa edin...

Sendika 23.03.2018, 22:42 23.03.2018, 22:47
9 üniversiteliye toplam 10 yarıyıl 5 hafta uzaklaştırma cezası

KTÜ'nde2017-2018 öğretim yılının başında üniversiteyi yeni kazanan öğrencilere "Hoş geldiniz " bildirileri dağıtan ve hazırladıkları tiyatro mizanseni ile tiyatro, şiir ve müzik atölyelerine çağrı yapan üniversiteliler özel güvenliğin yoğun saldırısına maruz kalmış; darp edilmiştiler. Yaşanan bu vahim olaydan sonra Eğitim-İş Trabzon şube olarak basın açıklaması yapmış ve çirkin saldırıyı kınamıştık. Geçtiğimiz aylarda KTÜ'ne "Onur doktorası" almak için gelen, laiklik karşıtı söylemleriyle anılan TBMM başkanı İsmail KAHRAMAN'ı üniversiteliler doğal olarak protestoyla karşıladılar. Üniversitelerin laiklik yuvası olduğu, laiklik düşmanlarının giremeyeceği yönünde söylemleriyle demokratik protesto haklarını kullanan öğrenciler özel güvenlik görevlilerinin saldırısına uğramış ve göz altına alınmışlardı.

Yaşanan bu olayların ardından KTÜ yönetimi tarafından açılan soruşturmalar sonucu tiyatro yapan ve demokratik haklarını kullanarak laikliği savunan 9 üniversiteliye toplam 10 yarıyıl 5 hafta uzaklaştırma cezası verildi.

KTÜ rektörüne sesleniyoruz; derhal uzaklaştırma cezalarını geri çekin ve istifa edin. Ne zamandan beridir tiyatro yapmak suç oldu? Ne zamandan beri bu ülkenin temel taşı olan laikliği savunmak suç oldu?

Yandaş rektör, bu hukuksuz cezalar açıklandığı gün AKP gençlik kolları ile makamında kol kola fotoğraflar çektirmiştir. Fotoğraflar durumu açıkça ifade etmektedir. 

Eğitim iş olarak yaşanan olayı kınıyor ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel taşı olan laikliğe dil uzatan her kim olursa olsun karşısında olacağımızı bildiriyoruz.

YAŞASIN ÇAĞDAŞ, LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL, DEMOKRATİK VE PARASIZ EĞİTİM! 

TAMER ÖZLÜ (Eğitim-İş Trabzon Şube Adına-Şube Başkanı) 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@