12 Eylül’ün Varlığı Hala Sürüyor

Eğitim-İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, 12 Eylül’ün oluşturduğu korku düzeninin izlerinin günümüzde mevcut siyasi iktidar döneminde sürdürüldüğünü belirtti.

Haberler 13.09.2015, 13:35
12 Eylül’ün Varlığı Hala Sürüyor

Eğitim-İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, 12 Eylül’ün oluşturduğu korku düzeninin izlerinin günümüzde mevcut siyasi iktidar döneminde sürdürüldüğünü belirtti.

Yaşar, “12 Eylül`ün hedeflediği “tek tip insan” oluşturma girişimleri, bizzat AKP iktidarı eliyle, özellikle eğitim politikaları üzerinden adım adım hayata geçirilmektedir” dedi.

12 Eylül askeri darbesinin 35. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim-İş Şube Başkanı Yaşar, “12 Eylül`ün üzerinden 35 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz hala darbe yasalarıyla yönetilmekte, Anayasa’dan çalışma yasalarına kadar birçok alanda 12 Eylül’ün antidemokratik hükümleri bugün de varlığını ve etkisini sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

İlhan Yaşar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“12 EYLÜL’ÜN İZLERİ SÜRÜYOR”

12 Eylül 1980’de ülkemizde gerçekleştirilen faşist darbenin ardından 35 yıl geçti.

Devletin idari organlarının, darbecilerin gölgesinde yapılandırıldığı, yaklaşık dokuz yıl süren bu dönemde; partiler feshedilmiş, birçok siyasi parti lideri gözaltına alınmış ve yargılanmıştır. Atatürk’ün büyük bir özveriyle Cumhuriyet değerleri üzerine kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi, Türk Dil Kurumu ve Tarih Kurumu gibi çok sayıda kurumun kapatıldığı bu süreç, Atatürkçü düşüncenin en fazla zarar gördüğü, çok sayıda Atatürkçü aydın ve düşünürün zindanlara atılarak yıpratıldığı dönem olarak tarihe geçmiştir.

Yine bu dönemde 200 bin üyesi bulunan TÖB-DER’in kapatılması, tüm malvarlığına devlet tarafından el konulması, 64 yöneticisi ve binlerce üyesinin tutuklanmasıyla eğitim emekçileri hareketi de karanlık bir döneme girmiştir. Sendikalar yıllarca baskı altında tutulmuş, üye ve yöneticileri sürgün edilmiş, görevlerinden olmuşlardır. Bu zihniyet bugün de sürmekte, gerek eğitim emekçileri, gerekse bir bütün olarak kamu emekçileri sık sık baskı ve sürgünlerle sindirilmeye çalışılmaktadır.

12 Eylül’ün oluşturduğu korku düzeninin izleri günümüzde mevcut siyasi iktidar döneminde sürdürülmektedir. 12 Eylül`ün hedeflediği “tek tip insan” oluşturma girişimleri, bizzat AKP iktidarı eliyle, özellikle eğitim politikaları üzerinden adım adım hayata geçirilmektedir.

Bugün AKP iktidarının özlemini çektiği ve hedef olarak ortaya koyduğu biat eden “kindar ve dindar” gençlik projesi, 12 Eylül darbesinin bir sonucudur ve 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasası ile de hayata geçirilmiş bulunmaktadır.

“12 EYLÜL ZİHNİYETİ EGEMENLİĞİNİ HER ALANDA SÜRDÜRÜYOR”

Nasıl 12 Eylül zihniyeti Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini Anayasada zorunlu hale getirdi ise 12 Eylül’ün getirdiği siyasi ortamdan beslenen AKP’de, 4+4+4 yasasıyla birçok din temelli seçmeli dersi, ders çizelgelerine yerleştirilmiştir. Bu derslerle birlikte birçok okul, imam hatip okullarına dönüştürülerek, tekrar mektep-medrese ikilemi yaratılmış bunun sonucu Öğretim Birliği Yasası rafa kaldırılarak, Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşmaya hız verilmiştir.

12 Eylül`ün üzerinden 35 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz hala darbe yasalarıyla yönetilmekte, Anayasa’dan çalışma yasalarına kadar birçok alanda 12 Eylül’ün antidemokratik hükümleri bugün de varlığını ve etkisini sürdürmektedir. Temel hak ve özgürlüklerden düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne, siyasi partiler yasasından, seçim yasalarına kadar 12 Eylül zihniyeti egemenliğini her alanda sürdürmektedir.
Diktatörlük sevdası içinde olanlar, 12 Eylül darbesi ile Türkiye’yi emperyalizmin “ileri karakolu” haline getirenleri bile gölgede bırakarak, ülkemizi emperyalizmin taşeronu haline getirip, bütün komşularıyla savaşa sürüklemekten çekinmemişlerdir.

12 Eylül faşist yönetiminin oluşmasına neden olanları ve onların yarattığı düzenden bugün beslenenleri kınıyoruz. Topluma karşı suç işlemiş, işkencelerde ve idam sehpalarında birçok yurtsever insanın ölümüne neden olan darbeciler ve destekçileri hesap vermedikçe, ileri faşizmi örmeye çalışan siyasi iktidarda sandıkta hesap vermedikçe, Türkiye`de demokratikleşmeden bahsetmemiz mümkün değildir.”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@