10 yaşında çocuklara skandal kitap!

Gaziosmanpaşa’da ortaokullara dağıtılan dini kitapta, ‘haklı yere insan öldürülebilir’ mesajı verildi. Eğitim Sen, “IŞİD zihniyeti okullarda” dedi. Gaziosmapaşa Belediyesi,

Haberler 06.04.2015, 22:30
10 yaşında çocuklara skandal kitap!

Gaziosmanpaşa’da ortaokullara dağıtılan dini kitapta, ‘haklı yere insan öldürülebilir’ mesajı verildi. Eğitim Sen, “IŞİD zihniyeti okullarda” dedi.

Gaziosmapaşa Belediyesi, Gaziosmapaşa Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte kitap okuma kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Müftülüğün Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı’ya hazırlattığı ‘Sorulu Cevaplı Temel Dini Bilgiler’ kitabını belediye ilçedeki okullara kültür armağanı olarak dağıttı. Kitabın Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayı olmadan dağıtıldığını belirten bazı öğretmenler kitabı kendileri inceledi. Kitabın 55. Sayfasında yer alan 26. maddede “İslam dininde önemli görülen bazı yasakları söyleyiniz” ifadesinin altında 7 yasağa yer verildi. 3. sırada yasaklanan, “Haksız yere insan öldürmek” ilkesi ‘haklı yere insan öldürmenin yolunu açıyor’ gerekçesiyle öğretmenlerin tepkisine yol açtı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta okulları gezerek kitaptan bütün öğrencilerin sınava tabii tutulacağını, dereceye girenlere çeşitli ödüller verileceğini kaydetti.

‘IŞİD’in karşısındayız’

Eğitim Sen 4 No’lu Şube Sekreteri Özcan Günay, “Kitabı incelediğimizde 55. sayfada ‘haksız yere insan öldürmenin yasak’ olduğu belirtiliyor. Ancak haklı yere insan öldürmekte sıkıntı görülmüyor. Bu öğretiye göre çocuklar gelecekte olumsuz bir durumla karşılaştıklarında kendilerini haklı görmeleri üzerine çözümü öldürmekte bulabilirler. Daha kötüsü bugün IŞİD terör örgütü benzer bir şekilde Cihad adına kendini haklı görerek binlerce insanın kafasını kesti ve kesmeye devam ediyor. Bu çocukları IŞİD zihniyetine teslim etmemek için bu tür girişimlerin karşısında olacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@